CM CH321 İncelemesi

Merhabalar.
1 hafta önce kullanmaya başladığım CM CH321 model kulaklığın incelemesini yapacağım. Daha önce hiç rehber hazırlamadım ilk deneyimim olacak hatalarım ve eksikliklerim için kusura bakmayın.

Kulaklığı itopya üzerinden toplam 377 TL ile (kargosu taksit farkı vs.) sipariş ettim. İndirimlerle yer yer 300 TL'ye düşebiliyor kulaklık. Fiyat olarak ortalama 350 TL diyebiliriz biz buna.

Gelelim kulaklığın kendisine. Kulaklık görünüş olarak biraz büyük dursa da boyutuna oranla gerçekten çok hafif bir kulaklık. Kablo ile 348g, kablosuz 256g bir ağırlığı mevcut. Kulaklığın dışı plastik fakat kalitesiz bir his yaratmıyor. Kafa bandı ise suni deri ve çelikten yapılma 2 ayrı bölümü bulunuyor. Çelik kısmı kulaklığın sabitliğini sağlamak için ayarlanamayan bir kısım. Suni deri kısım ise ayarlanabilir kısım fakat sabit bir ayarı bulunmuyor.

Suni deri kısım kafanıza göre ayarlanabilecek şekilde tasarlanmış. Kulaklık padi olarak yine suni deri kullanılmış. İçinde ise ince bir kumaş tabaka mevcut. Mikrofon kısmına geldiğimizde ise çıkartılamayan, ucunda kırmızı bir ışık bulunan, istediğimiz yöne hareket ettirebildiğimiz ve uzunluk olarak yeterli düzeyde olan bir mikrofon kullanmışlar. Kulaklığın dışında ise 6 farklı renkte yanan RGB bir Cooler Master logosu mevcut. Kulaklığın logo ve mikrofon aydınlatması hiç bir şekilde değiştirilemeyip kapatılmıyor. Kulaklık üzerinde bir tane ses arttırmak ve azaltmak için tuş bulunuyor onun dışında hiç bir tuş mevcut değil. Kablosuna gelecek olursak burgulu kauçuk bir kablosu mevcut. 2.3m uzunluğa sahip kablomuz, dolanmaya ve bükülmeye karşı dirençli bir yapıda geliyor. Ek olarak kulaklığımız USB giriş ile geliyor.

Ses;
Ses kalitesi olarak tatminkar fakat bir kaç eksiği bulunmakta. Öncelikle kulaklığımız 50mm sürücülerle gelmekte. Kulaklığımızın ek bir yazılımı bulunmamakta. Kulaklığımız 7.1 desteklemiyor fakat Windows üzerinden sanal 7.1 açabiliyorsunuz. Ses kalitesi oyunlar için gayet yeterli düzeyde. CS:Go gibi oyunlarda çok rahatlıkla kimin nerden geldiğini kavrayabiliyorsunuz. Kulaklığın sağ ve sol ses dağılımı çok dengeli ve iyi durumda. Ses yüksekliği gayet yeterli düzeyde fakat tek bir sıkıntısı var en yüksek seste dip ses diye tabir ettiğimiz çok hafif bir uğultu bulunmakta. Bunun çözümü olarak da kulaklık üzerindeki düğmeden sesi 80% civarına getirdiğimizde uğultu kesiliyor. Müzik konusunda ise genelde Metal ağırlıklı müzik dinlediğim için beni çok tatmin etmedi. Enstrümanların sesini net alamadığım zamanlar oluyor fakat oyun için dinlediğimiz (Trap Nation vb. kanalların) müziklerde gayet yeterli. Basslar ve tizler olarak bir tık daha dağılmasını beklerken o anlık oluşuyor ve bitiyor. Kulaklığı müzikten ziyade oyun için aldığımdan dolayı ses kalitesi beni fazlasıyla memnun etti diyebilirim. Müzik için ise yine yeterli düzeyde üzmeyecektir fakat metal ağırlıklı müzikler dinliyorsanız aradığınızı bulamayabilirsiniz.

Mikrofon;
Mikrofon olarak kulaklığımız fiyatına göre gayet güzel bir iş çıkartıyor. Mikrofon çıkartılamayan fakat istediği yöne hareket ettirilebilen, ucunda kırmızı bir LED bulunan bir yapıda geliyor. Mikrofonun uzunluğu yeterli düzeyde. Ses kalitesi olarak çok bir yorum yapamayacağım fakat oyunlar için fazlasıyla yeterli düzeyde. LoL üzerinden arkadaşımla konuşurken sesimin gayet net ve güzel olduğunu fakat mouse tıklarını aldığını söyledi. Eksik olarak söyleyebileceğim iki nokta mikrofonu kapatmak için bir tuş bulunmaması ve LED'in kapatılamaması olabilir oda kişiden kişiye göre değişir. Bunun sebebi ise karanlıkta oynarken mikrofonu ağız hizasında tuttuğumda ekrana yansıması.

Rahatlık;
Kulaklığımızın gayet rahat olduğunu fakat uzun süreli kullanım için yeterli olmadığını söyleyebilirim. 4-5 saatlik kullanımın ardından kulaklarda hafif bir ağrı hissedebiliyorsunuz. Deri padlerin en büyük sıkıntılarından biri ise kulakta 4-5 saat kullanım ardından kaile alınmayacak kadar terleme yapabiliyor. Tavsiyem her 2 saatlik kullanımın ardından 2-3 dakikalık çıkartmanız yönünde.

Yalıtım;
Dışardan sesi hiç bir türlü almadığını söyleyebilirim fakat dışa ses verme konusunda maalesef bir fikrim bulunmamakta.

Genel olarak;
Cooler Master CH321 model kulaklığımız fiyatına bakıldığında 300-350 TL fiyat bandında kesinlikle düşünülmesi gereken bir model. Modelin bu fiyat bandında en büyük artılarından biri harici bir ses kartı bulunması. Ergonomi konusunda kafa yapınıza göre bir tecrübe yaşayacağınız için deneme şansınız varsa önce denemenizi tavsiye ederim. Eksiklik olarak genel anlamda sayabileceğim çoğu rehber hazırlayanların aynı fikirde olduğu mikrofon açma kapama tuşunun olmaması ve kendi yazılımı bulunmaması. Benim için ek olarak mikrofon LED'inin kapatılamaması. Mikrofon gayet yeterli ve oyun içi iletişim için karşıdakini rahatsız etmeyecek düzeyde. Ürünü yaklaşık 1 haftadır kullanmaktayım ve gözlemlerim bu şekilde. İlk incelemem olduğu için eksiklerim hatalarım illaki olmuştur kusuruma bakmayın. Kafanıza takılan bir soru işareti veya bilgilendirmede eksik gördüğünüz bir yer olursa yazabilirsiniz. Fotoğraf eklemeye biraz üşengeçlik ettim fakat isteyen olursa fotoğrafta ekleyebilirim.

Yukarı