CM Masterpulse MH530 Oyuncu Kulaklığı İncelemesi

Merhabalar,

Birçok farklı kulaklık deneyip memnun kalmayınca Cooler Master'a yöneldim. Bu konuda Cooler Master'ın yenilenmiş Masterpulse oyuncu kulaklıklarından Masterpulse MH530'u inceleyeceğiz ve rakipleriyle karşılaştıracağız. Ürün hakkında yorum yaparken fiyatıyla da kıyaslayacağız. Yorum yapılırken ürünün fiyatı da göz önüne alınacaktır.


Ürünün kendisinden kısaca bahsedecek olursak önceki nesildeki Masterpulse kulaklığın yerine geliyor. Hem fiyat hem de seviye olarak denk. Yine Bass FX teknolojisini barındıran bu kulaklıkta yenilenen özellikler şunlar:
 • Kulaklara yapılan baskı azaltıldı
 • Mikrofon iyileştirmesi
 • Kafa bandı iyileştirmesi
 • Ve yeni isimlendirme
Görünüşte pek fark yok gibi görünse de kullanıcılara kulak verilmiş gibi görünüyor.

Teknik özelliklere bakalım:
 • 44mm sürücü
 • ± 3 dB olmakla birlikte 118 dB ses hassasiyeti
 • 1.2m kablo uzunluğu

Daha fazla teknik özellik için: MasterPulse MH530 | Cooler Master

Kulaklığın özelliklerine değinecek olursak bu kulaklık 44mm sürücü içeriyor. 3.5mm'lik ses bağlantısı ile kullanılıyor ve doğal olarak harici bir ses kartı yok. Alüminyum gövde ile kulaklık hem şık görünüyor hem de dayanıklı. Madde madde başlayalım, detaylı incelemeye ise sonrasında değinelim.

Artılar:
 • Gerçekten çok iyi hoparlörlere sahip, ses kalitesi muazzam.
 • Rahat bir kulaklık. Diğer modellere göre daha rahat olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim.
 • Ses izolasyonu çok iyi. Doğru ses seviyelerinde bir şekilde dışarıdaki sesleri duyamıyorsunuz.
 • Dayanıklı alüminyum kasa. Ürün gerçekten kaliteli.
 • Kutudan dönüştürücü çıkması. Bu sayede eski nesil bilgisayarlarda da mikrofon ve kulaklık rahatlıkla kullanılabilir.
 • Yüksek seste mini bir hoparlör gibi kullanılabilir. Yani masaya koyup kullanma şansınız bile var. Bunu daha önce H1500 ile yapıyordum ancak diğer kulaklıkların ses seviyesi yetersizdi. Tekrardan aynı şeyi yapabiliyorum. İhtiyaç olmayabilir ancak kişisel olarak yer yer kullanıyorum ve benim için bir artı.
 • Farklı platformlarda kullanılabiliyor.
Eksiler:
 • Kulaklığımız biraz ağır bir yapıya sahip. Şekli itibariyle rahat ancak uzun süreli kullanımda ağır hissettirebiliyor.
 • Deri pedler terlemeye yol açabilir. Benim aldığım süreçte havalar serin ancak yaz aylarında çok sıcak yerlerde kulakları tam kapatması ses açısından iyi olsa da terlemeye yol açabilir.
 • Yüksek seste kullanırken hoparlör sesi dışarıya gidiyor.
 • Tek yönlü mikrofon kullanılabilirdi.
Şimdi karşılaştırmaya geçelim. Karşılaştırmayı puanlama ile yapacağım.

Rahatlık:
 • Masterpulse MH530: 80/100
 • Arctis 7: 75/100
 • Arctis 5: 75/100
 • Corsair Void: 65/100 (Bunun sebebi kulaklığın yuvarlak yapılı olmaması)

Ses kalitesi:
 • Corsair Void (107 dB): 90/100
 • Masterpulse MH530 (118 dB): 85/100
 • Arctis 5/7 (98 dB): 70/100

Ben yüksek Bass'tan hoşlandığım için Bass FX teknolojisi açıkken yani yan kapaklar takılı değilken kullandım. Takılıyken de gayet iyi ses alınıyor. Rakiplerine nazaran daha yüksek sesi (118 dB) çok net bir biçimde sunabiliyor. Bu gerçekten en önemli fark. Ancak yüksek ses insan sağlığına zararlı olabileceğinden dolayı sürekli en yüksek seste kullanılmaması önerilir.

Mikrofon kalitesi olarak Masterpulse MH530 daha iyi seviyede olsa bile çevresel ses alımından dolayı farklı kulvarlarda olduklarından diğer kulaklıklar ile karşılaştırma yapamayacağım.

Oyuncu kulaklığı olduğuna göre oyun performansı bizim için en önemli unsur. Kulaklığın hoparlör kalitesi gerçekten çok iyi seviyede. Hem normal oyunlarda güzel bir deneyim sunuyor hem de CS:GO gibi rekabetçi oyunlarda çevresel ses farkı oluyor. 7.1 teknolojisi olmamasına rağmen MG1 bir CS:GO oyuncusu olarak CS:GO deneyiminin gayet iyi olduğunu söyleyebilirim. 7.1 olmama sebebi ise maliyet. Bildiğiniz gibi alınabilir seviyedeki en uygun 7.1 oyuncu kulaklıkları 400 küsür liradan başlıyor. Bu bağlamda kendi fiyatına göre gayet iyi iş çıkarıyor. Müzik performansına da değinecek olursak Bass FX teknolojisi gerçekten harika bir özellik. Kulaklığımız 118 dB civarında ses seviyesine sahip ve gerçekten muhteşem bir müzik deneyimi sunuyor.

o.JPG


Kutu normal kutu. Mıknatıslı pencere kullanılmış. Mağazadan alıyorsanız ürünü almadan önce görebilirsiniz.

IMG_0199.JPG


IMG_0200.JPGKulaklığımız kaslı bir yapıya sahip. Genel görünümü de şahsen hoşuma gitti.

3.JPG
4.JPG
5.JPG


3.5mm bağlantıyla kullanılan kulaklığın yanında aynı zamanda bir de dönüştürücü geliyor. Bu dönüştürücü sayesinde eski sistemlerde ayrı bulunan mikrofon ve kulaklık bağlantılarıyla kulaklığınızı kullanmanız mümkün. Kulaklığın üzerindeki bağlantı ise tek başına hem mikrofon hem de hoparlör bağlantısı sağlıyor.

6.JPG


Kablo üzerinde bir adet ses ve mikrofon kontrolcüsü bulunuyor. Mikrofonu tek bir tuşla kapatıp açabilirken ses kontrolcüsü Windows'tan bağımsız çalışıyor. Bu da ufak bir detay ama hoş bir özellik.

7.JPG


Kulaklığın üzerinde iyileştirilmiş olan Omnidirectional yani çok yönlü bir mikrofon bulunuyor. Bu mikrofon diğer oyuncu kulaklıklarına nazaran daha kaliteli ses kaydediyor olsa bile çok yönlü olması sebebiyle dışarıdan gelen seslere çok açık oluyor. Zaten mikrofonu için bir kulaklık almak neredeyse hiç yapılan bir şey değil ancak gürültülü ortamlarda kullanılacaksa karşı taraf bundan etkilenecektir. Bunu da göz önünde bulundurmakta fayda var.

IMG_0196.JPG


Kulaklık hem Android hem de iOS cihazlar ile uyumlu.

IMG_0201.JPG


Alüminyum gövde birçok yerde kendini gösteriyor.

10.JPG
11.JPG
12.JPG
13.JPG


Oval kenarlı sekizgen yapı rahat olmuş. Yeni nesil birçok kulaklıkta alttan hava alması için alttan boşluk bırakılırdı ve şahsi fikrim hiç rahat değildi. Ancak bu kulaklıkta kulaklar tamamen kapatılıyor. Ayrıca kulak pedleri deri gibi bir malzemeden üretilmiş. Uzun süreli kullanımda sıcak havalarda terleme yapabilir. Bunu da göz önünde bulundurmakta fayda var.

14.JPG


Kafa bandı ise yumuşak bir yapıya sahip ve kafa yapısının şeklini alıyor. Herhangi bir ayarlama ihtiyacı bulunmuyor. Gayet rahat olduğunu söyleyebilirim. Bir kez taktıktan sonra bunu hissetmiyorsunuz.

IMG_0195.JPG


Finalde elimizde kaslı ve ağır bir kulaklık var. Diğer kulaklıklara nazaran biraz daha ağır bir yapısı var. Çok ağır diyemeyiz ancak alışana kadar veya uzun süreli kullanımda ağırlık hissedebilirsiniz.

s.JPG


Ürün fiyatı: 300 TL.

Sonuca gelirsek bu kulaklık gerçekten çok güzel ve evimden eksik etmeyeceğim bir kulaklık. Kullanıcı memnuniyeti yönünden karşılaştırdığım kulaklıklara göre daha iyi ve kesinlikle alınabilir. 300 TL fiyat bandındaki rakibi Arctis 3 olmasına rağmen 7.1 dışında MH530'un daha başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Eğer düşünüyorsanız da öneririm. Teşekkürler...
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Barış Tolon

Kilopat
Katılım
2 Ekim 2016
Mesajlar
7.556
Makaleler
10
Çözümler
2
Gayet iyi bir inceleme olmuş. Eski modelini de yaklaşık 1 ay gibi bir süre kullanmıştım. Keza ben de incelemesini yapmıştım. :) Tasarım olarak fak yok ancak teknik açıdan muhakkak fark vardır. Asıl MH320 modelini merak ediyorum bir yandan. Fiyatı şu anki piyasada oldukça iyi duruyor. O da bu model kadar başarılı ise giriş segmentinde domine edecek güçte modelleri olmuş olur.
 
KS
Akif

Akif

Gigapat
Katılım
4 Mart 2014
Mesajlar
12.943
Makaleler
57
Çözümler
51
Yer
Hatay
Sürücülerin Neodimyum olduğuna dair bir bilgi yok. Sanırım değil. Ancak hoparlörler Neodimyum mıknatıslı olan Void'e çok yakın, Arctis serisine göre de daha iyi performans sağlıyor.

Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar.
 

Alp Çiçek

Hectopat
Katılım
8 Ocak 2017
Mesajlar
2.101
Makaleler
3
Çözümler
2
Güzel bir inceleme olmuş. Deri yerine kumaş bir malzeme kullanılsaydı 4/4'lük olurdu. O zaman da maliyeti artardı sanırsam. Hayırlı olsun.
 

Plyra

Kilopat
Katılım
22 Temmuz 2015
Mesajlar
3.934
Makaleler
5
Çözümler
14
Yer
KEBAB WONDERLAND
Yeni kulaklığınız hayırlı olsun, Void'den geçme sebebiniz merak mıydı? Yoksa Void sizi memnun etmedi mi?

Güzel bir inceleme olmuş. Deri yerine kumaş bir malzeme kullanılsaydı 4/4'lük olurdu. O zaman da maliyeti artardı sanırsam. Hayırlı olsun.

Aslında kulaklık pedlerinin deri olması ses yalıtımı açısından olumlu bir durum ancak konuda belirtildiği gibi terletebiliyor. Bu ikilemin en net çözümünü Kingston'ın Cloud serisinde görüyoruz, kutudan hem deri hem kadife ped çıkıyor. :)
 
KS
Akif

Akif

Gigapat
Katılım
4 Mart 2014
Mesajlar
12.943
Makaleler
57
Çözümler
51
Yer
Hatay
Teşekkürler arkadaşlar.

Void’den önce H1500 kullanıyordum ve yuvarlak yapısına çok alışmıştım. Bu sebeple Void’de rahat edemedim. Sonrasında ise Arctis 7 ve 5 kullandım ancak tatmin olmamıştım.

Video yayında arkadaşlar. :)

 

Badmobil

Hectopat
Katılım
13 Ekim 2016
Mesajlar
565
Makaleler
2
Steelseries Arctis 3 almayı düşünüyorum. Fakat CM Masterpulse MH 530 arasında kaldım. PUBG ve CS:GO ses kasmak istiyorum. İkisi arasında hangisini daha iyidir? HyperX Cloud 2 de çok tavsiye ediliyor kararsız kaldım.
 
Son düzenleyen: Moderatör:
KS
Akif

Akif

Gigapat
Katılım
4 Mart 2014
Mesajlar
12.943
Makaleler
57
Çözümler
51
Yer
Hatay
Cloud 2 eski olması sebebiyle alınmamalı. Arctis 3 ile MH 530'u karşılaştıracak olursak da Arctis 3'ün artıları 7.1 ve mikrofonu. Ancak Arctis 5 ve 7 kullanmış biri olarak MH 530'u tercih ettim. Şöyle ki, çevresel sese ihtiyacınız olacaksa 7.1'in faydasını göreceksiniz. Bu sebeple 7.1'li modellere yönelmenizde fayda var. Ancak benim kulaklığım çok iyi ses versin, zevkimi arttırsın derseniz de MH 530 alınmalı. Bütçe biraz daha artabilirse MH 750 alınabilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ürün indirimde. 250 TL'ye düşmüş arkadaşlar.

Cooler Master MasterPulse MH530 Profesyonel Mikrofonlu Oyuncu Kulaklığı | ITOPYA
 
Son düzenleme:

CngzByy

Centipat
Katılım
23 Mart 2018
Mesajlar
11
Ben bir şey sormak istiyorum. Ben de Arctis 3 İle MH 530 arasında kalmış biriyim. Arctis 3 önceliğimken sizin incelemeniz ve tavsiyeniz fikrimi değiştirdi. Şu an MH 530 düşünüyorum. Ama soru bununla alakalı değil. Kulaklığı denerken oynadığınız oyunun adını öğrenebilir miyim? Teşekkür ederim.

Bu arada Arctis 3 bazen yazılımsal sorun yaşayabiliyormuş. 7.1 İn PUBG vs için stereo ile karşılaştırmasını yapan kimse var mı? 7.1 PUBG gibi rakibin yerini saptamaya dayalı oyunlarda stereo'ya nazaran çok önemli bir farka sebep oluyor mu? Oluyorsa çünkü MH 750 Modeline yöneleceğim bir müddet daha bekleyip.
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarı