COD Warzone'da port açarak lag azaltma rehberi

adn1925

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
Merhabalar, kendimde bir COD oyuncusu olduğum için minimum lagı istiyorum. Dolayısıyla lagımı düşürmek için bir kaç ayar yaptım ve bu ayarları rehber niteliğinde paylaşmak istiyorum.

Öncelikle COD Warzone, For Honor gibi oyunlarda NAT sistemi oluyor. Olayı teknik olarak çok bilmiyorum. Ama bir oyuncu olarak güvenli bir şekilde portları açabiliyorum.

NAT sistemi nedir?

OPEN
MODERATE
STRICT
olarak 3 tip durum vardır.

OPEN en iyisidir.
MODERATE ortadır, ne öldürür ne güldürür.
STRICT kötüdür fena lag yapar.

Peki NAT tipimizi nasıl öğreneceğiz?

Oyunda, ayarları açınca sol altta NAT Type yazıyor. Buradan NAT tipinizi öğrenebilirsiniz.

NAT.png

NAT, OPEN ise yapmanız gereken bir şey yok. Ama MODERATE veya STRICT ise şu adımları izlemelisiniz:

1. Öncelikle IP adresimizi sabitlememiz lazım. Bunun için CMD'yi açıp ''ipconfig'' yazıyorsunuz. Ve buradaki ip adresinizi alttaki resimdeki gibi yerlerine yazıyorsunuz.

cmd ipconfig.png

2. Modem arayüzünü açıyoruz ve buradaki ''Yeni bağlantı noktası adresleme'' kısmına tıklıyoruz.

Modem arayüzü.png

3. Buradan tek tek portlarımızı açamaya başlıyoruz. Burada üstteki port başlangıcı ile alttaki port başlangıcına aynı sayılar girilecek. Ve üstteki port bitişi ile alttaki port bitişine de aynı sayılar girilecek. (Anlamadıysanız en alta bendeki portların resmini koyacağım)

Port.png

a. Burada bilmemiz gereken IP adresimiz cmd'ye ipconfig yazdığımızda IPv4 Address in karşısında yazan rakamdır.

ipconfig.PNG

b. Ve portun TCP/UDP, TCP veya UDP olması önemli. Buraya dikkat edin karıştırmayın.

c. Portlarımız:

TCP/UDP: 3074
TCP: 27014-27050
UDP: 3478, 4379-4380, 27000-27031, 27036

Kaynak: Forwarding Ports in Your Router for Call of Duty: Warzone

4. Olması gereken şeklinin ekran görüntüsü budur:

port olması gereken.png

5. Tüm süreci tamamladıktan sonra bilgisayarı ve modemi yeniden başlatıyoruz. İşlem tamam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim NAT: Strict şeklindeydi araştırınca bunun ip adresimle alakalı olduğunu anladım, Vodafone beni CGN ip havuzuna atmıştı ben de statik ip satın aldım NAT:Moderate oldu hala packet loss vardı Modem ayarlarından DMZ açınca Open oldu fakat hala %10-%50 packet loss var oyun oynayamıyorum çözebilen varsa yardım etsin

DMZ'yi açmanı önermiyorum çünkü bütün portları açıyor ve bu güvenlik sorunu oluşturabilir. Packet loss'a yapılabilecek pek bir şey yok çünkü bu oyunun kendisinde olan bir şey. Oyun her oyuncuyu sunucu olarak kullandığı için o an oyunu oynayan kişiler sana uzak yerlerde oturuyorlarsa packet loss oluşuyor.

Bu hata kodu benim rehberim ile alakalı değil. Yeni bir konu aç ve oraya beni etiketle yardım etmeye çalışırım.

Öncelikle merhaba, gösterdiğiniz şekilde her şeyi yaptım fakat oyun içerisinde hala NAT Type Moderate olarak gözüküyor. Kontrol ettim her şey gösterildiği gibi. Sizce neyi eksik yapmış olabilirim veya ekstradan ne yapmam gerekiyor ?

4. Kısımda yerel kullanıcı yerine kendi IP'ni yazacaksın. Onun dışında kalan yerlerin aynı olduğuna emin ol.

Orada kendi ip adresim yazılı. Dilerseniz buraya veya size port arayüzünden ss leri atabilirim. Belki daha net anlaşılır.

Geri
Yukarı