Çözemediğim fizik sorusu

kiremithuseyin

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar 10.sınıf öğrencisiyim. Fizik sorusu çözerken nedense bir tane soruyu çözemedim. Soruyu çözer misiniz?
Soruyu alta bıraktım.
Şimdiden teşekkürler.
@Lord Raiden
up
up

Dosya Ekleri

• 20201109_203042.jpg
    20201109_203042.jpg
    80,3 KB · Görüntüleme: 154
Son düzenleme:
Kolay bir soru. Nerede takıldığını bilmiyorum ama konuyu YouTube'dan tekrar etmeni öneririm.
  1. Üretecin uçlarına harfler verdim. Bunu yapmamın nedeni dirençlerin nerede paralel nerede seri olduğunu gösterebilmekti.
  2. Bütün dirençler paralel olduğu için eş direnci ona göre hesapladım.
  3. V=i*Reş formülünde V yerine 30, Reş yerine 30/16 yazdım ve akım şiddetini buldum.
fiz 1.jpg

Çok teşekkür ederim, fizikle aram sıfır neredeyse 7/24 fizik çalışıyorum teşekkürler.
Zamanında YouTube'dan üniversite sınavlarına hazırlanırken Umut Öncül'ü takip ediyordum ama uzun bir süredir videolarına yenilememiş. YouTube'u artık önemsemiyor galiba. İstersen onun videolarına bir bak.

Ayrıca forumda konu açıp YouTube fizik derslerini takip etmek için üyelerden kanal tavsiyesi al. Çok yararı dokunacaktır. İki hafta boyunca konuyu iki günde bir öneri çıkarırsan güzel öneriler gelecektir.

Son olarak ise MEB'in Fen Lisesi ders kitaplarını takip et. Bunları PDF olarak bulabilirsin. Yeni bir konuya geçince ilk önce konuyu ders kitabın bir kere oku. Sonra ise konu videosu izle YouTube'dan. Bundan sonraki adım olarak ders kitabına geri dön ve önemli gördüğün yerlerde not al veya bir yerleri vurgula. Pekiştirmek için de bol bol soru çöz ancak tek seferde çözüp bırakma. Mesela elinde 10 test var diyelim. 6'sını konuyu bitirince 2'sini iki hafta geçtikten sonra son ikisini ise 4.hafta çözmeye başla. Unutmadan çözemediğin soruların resmini alıp PDF şeklinde depola. Arada sırada nerede hata yaptım neyi bilmiyormuşum diye sorgula.

Geri
Yukarı