Çözüldü 16 GB RAM kullanılabilir miktar 8 GB problemi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Tekrardan merhabalar, bugün RAM'leri tek tek denedim. RAM'lerimden birisi bozulmuş maalesef. Garantiye yollayacağım artık. Garanti işleri nasıl oluyor bilen varsa cevap verirse çok mükemmel olur.
Hocam, sistem tam olarak nedir?

Görev yöneticisinde ve bilgisayarınızda 16 GB RAM olarak gözüküyor mu? RAM'ları 8x2 olarak mı taktınız? Eğer sadece 1 ini görüyorsa ya RAM'da ya da slotlarda sıkıntı var demektir.

Hocam, sistem tam olarak nedir?

Gerek olmadığını düşündüğüm için RAM miktarını yazdım sadece. Yine de istediniz diye yazıyorum.
  • İşlemci: Ryzen 7 2700X
  • Ekran Kartı: RX590
  • RAM: 8x2 XPG markalı RAM tam modeli hatırlamıyorum.
  • PSU: 650W 80+ sertifikalı bir PSU
  • Depolama: 512 GB M.2 SSD ve 2 TB Harddisk

Görev yöneticisinde ve bilgisayarınızda 16 GB RAM olarak gözüküyor mu? RAM'ları 8x2 olarak mı taktınız? Eğer sadece 1'ini görüyorsa ya RAM'da ya da slotlarda sıkıntı var demektir.

İkisini de görüyor sistem. 16 GB RAM takılı gözüküyor. Windows'ta 8 GB kullanılabilir yazıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
1-Eğer masaüstü ise donanımlar RAM ayırtabiliyor.
2-Eğer APU(işlemcinin dahili ekran kartı olması) sistem kullanıyor isen BIOS'dan RAM miktarını düşür.
3-Memtest86 ile RAM'lerini test et sonucu paylaş.

1- Laptop mu, masaüstü mü?
2- Sistem nedir?
3- Eğer masaüstüyse kit olarak mı aldınız yoksa ayrı mı aldınız?
Sistem :
  • İşlemci : Ryzen 7 2700x
  • Ekran Kartı : RX590
  • RAM : 8x2 XPG markalı RAM tam modeli hatırlamıyorum.
  • PSU : 650w 80+ sertifikalı bir PSU
  • Depolama : 512 GB M2 SSD ve 2 TB Harddisk
Masaüstü bilgisayar.
Aynı model 2x8 RAM 1 senedir kullanıyorum. Her geçen gün kullanılabilir RAM miktarı azalıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gerek olmadığını düşündüğüm için RAM miktarını yazdım sadece. Yine de istediniz diye yazıyorum.
İşlemci : Ryzen 7 2700x
Ekran Kartı : RX590
RAM : 8x2 XPG markalı RAM tam modeli hatırlamıyorum.
PSU : 650w 80+ sertifikalı bir PSU
Depolama : 512 GB M2 SSD ve 2 TB Harddisk

İkisini de görüyor sistem. 16 GB RAM takılı gözüküyor. Windows'ta 8 GB kullanılabilir yazıyor.
RAM'leri kit olarak aldıysanız soketi ya da RAM yüzeyini kontrol edin.

Hocam, RAM'lerin parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. BIOS pilini söküp tekrar takıp deneyin. Anakart modelini göremedim fakat 4 slotlu ise 2-4 kullanın.

Geri
Yukarı