Çözüldü 2 Harddisk'e 2 farklı işletim sistemi kuramama

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Skender

Hectopat
Yer
Kastamonu
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Teknikeri
İyi forumlar.

Umarım başlık doğrudur, çünkü yazacak başka birşey bulamadım. Bilgisayarımda Windows 7 Ultimate 64 bit yüklü. Az önce bilgisayarıma taktığım 2. bir laptop harddiskine XP atmıştım, her şey iyi güzel, sistem 3 GB RAM ile açıldı sağlıklı bir şekilde. XP'yi kurmamın nedeni arkadaşımla iddiaya girip Windows 7'de ağ hatasıyla karşılaştığımız bir uygulamanın XP'de çalışıp çalışmayacağıydı. Anakartın Lan driveri kurulu olmadığından sisteme reset atıp Windows 7'den açabileceğimi düşündüm fakat işler tıkırında yürümedi ve sistem XP'den açıldı. Bilgisayar Windows 7'yi görmüyordu. Sadece XP'den açılıyordu. Arkadaşıma telefon açtım ve Bilgisayar > Yönet > Disk yönetimi bölümünden Windows 7'li harddisk bölümünü etkin yapmamı söyledi. Bu sefer ise ne XP ne de Windows 7 açılır oldu. NTLDR eksik hatası aldım. Mecburen 2. harddiskime tekrar XP'yi formatlamak zorunda kaldım. Ethernet driverini laptopumdan indirip flash ile kurdum şu an XP işletim sisteminden giriyorum kendi bilgisayarımdan. Bu 2 işletim sistemini de gösterebileceğim bir yöntem var mıdır ? Daha önceden başıma gelmişti, 2 adet XP kurmuştum açılışta ikisini de soruyordu. Sorun Windows 7 den XP ye döndüğümden dolayı mı oluştu bilemiyorum. Laptop harddiskini çıkarıp sadece Windows 7 olan harddiski taktığımda ise bootmgr eksik hatası alıyorum. Umarım ikisini de gösterebileceğim bir sistem vardır. Sorun BIOS ile alakalı sanırım..

Cevaplarınızı bekliyorum. Kolay gelsin.

Çözüm
Üstteki silinen mesaj dedi:
Sistem onarmayı başlattım fakat 15 20 saniye sonra bir uyarı verdi. Sanırım buldu diyerek Repair and Restart tuşuna bastım. Recovery sistemi düzeltmemiş hala BOOTMGR eksik hatası alıyorum, bu sefer tekrar recovery i başlatmaya çalıştığımda ise;

" This version of System Recovery Options is not compatible with the version of Widows you are trying to repair. Try using a recovery disc that is compatible with version of Windows. "

hatası aldım. 2 farklı Windows 7 DVD si ile denendi.

1 Adet 64 bit, 1 adet 32 bit DVD ile denendi.

- - - Güncellendi - - -

Sorunu hallettim. Sebebini bilmiyorum ama CD'yi bir daha takıp Recovery modunu açtığımda sorun ortadan kalktı. Repair bölümünde ilk önce internette gördüğüm CMD yolu ile düzeltme yoluna gittim. Bunun için buradaki kaynak rehberim oldu. Fakat açılışta gene hata vermesi üzerine bu sefer de normal standart repair modunu açtım. taramasını yaptı ve restarta bastıktan sonra işletim sistemini açabildim. Şimdi ise 2 HDD'yi de sisteme bağlayayıp açılışta 2 işletim sistemini görebilecek miyim bunu test edeceğim.
Maalesef o listeyi gösteremedim, biosa girip başlatmayı iki harddiskten birisini seçerek düzeltiyorum. Sorunum tamamen çözüldü. Teşekkürler Technopat ekibi.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı