Çözüldü 5600 XT sistemde oyunlar tam ekranda akıcı değil

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yyofc

Hectopat
Makaleler
2
Öncelikle merhaba. Bilgisayarı yeni aldım. Ama bir sorunum var, Rust, Apex Legends gibi oyunları tam ekran oynarken FPS 200 olsa da ya da 150, akıcılık 40 FPS gibi.

Ama pencereli tam ekrana alınca çok çok akıcı.

Sistem:

CPU: Ryzen 5 3600X.
GPU: MSI 5600 XT Gaming X.
Motherboard: ASUS Prime B550M-K.
RAM: G.Skill 2x8 3600MHz CL18.
Case and PSU: Cooler Master H500 750+
SSD: Seagate 512 GB firecuda 510 M.2 SSD 3.5 yazma 2.5 okuma.
Monitör: AOC 24G2U 1ms 144Hz IPS panel.

Kurduğum Driverlar:

B550M-K chipset.
AMD ekran kartı son sürüm.
BIOS güncelledim.

Son düzenleme:
Çözüm
Uygulama Exe'sine gelip sağ tık özellikler>uyumluluk>tam ekran iyileştirmelerini devre dışı birak kutucuğuna tik yapın. Ben RX 5600 XT kartımda aynı sorunu böyle çözdüm.

Denedim ama çok faydası olmadı, şöyle oluyor atıyorum pencereliden tam ekrana alıyorum 2-3 saniye çok akıcı. Sonra 0.2 milisaniyelik bir drop giriyor 30 FPS gibi oluyor.
Beyler Driver'ı 20.9.1 yaptım.
Sorunlar kalktı.
Aynı ekran kartını kullanıyorum. FreeSync açık mı? FPS sabitleyip deneyebilirsiniz. FPS değerlerinde sık sık ani düşüşler oluyorsa akıcı gelmemesi normal. Bu yüzen FreeSync şart.

FreeSync açık. Monitörde de AMD'nin yazılımında da.
Monitörden kaynaklı olabilir mi?
Belki de tam ekranda 144 Hz veremediği için.
60Hz görüyorumdur ya da daha azını?
Drop falan girmiyor sadece 200 FPS yazıp 30 FPS veriyor gibi ama sabit 30FPS.
0 Drop.
Tam ekran da 144 Hz veremeyecek olsa, yani monitörde donanımsal bir hata olsa pencereli ekranda da 144 Hz akıcılığı alamazsınız. Drop ve FPS değelerinde problem yoksa, sorun ne olur bilemiyorum.
Oyun içi %0.1 ve %1 fps değerlerini yazar mısınız?

Tam ekran da 144 Hz veremeyecek olsa, yani monitörde donanımsal bir hata olsa pencereli ekranda da 144 Hz akıcılığı alamazsınız. Drop ve FPS değelerinde problem yoksa, sorun ne olur bilemiyorum.
Oyun içi %0.1 ve %1 FPS değerlerini yazar mısınız?

Onları açamadım.
MSI Afterburner'dan çok test yaptım ama onları açmama rahmen göstermedi.

açtığın oyunu sağ tık özellikler de, açılan pencereden uyumluluğa gel, tam ekran iyileştirmesini devre dışı bırak de tekrar dene bakalım.

açtığın oyunu sağ tık özellikler de, açılan pencereden uyumluluğa gel, tam ekran iyileştirmesini devre dışı bırak de tekrar dene bakalım.
Adsız.png

Hangisi reis ?
bir de tam ekran iyileştirmesini nerden devre dışı bırakıcam ?

Masaüstü yenileme hızınız düşüktür. Masaüstü sağ tık > Görüntü ayarları > Birden çok ekran başlığı altında gelişmiş görüntü ayarları > Görüntü bilgileri başlığının altında ekran bağdaştırı özellikleri > üst kategoriden monitör seç Hz'yi gör.

Normalde akıcılığın olmaması ya FreeSync aktif değildir o zaman V-Sync'yi aktif etmen lazım ya da dediğim gibi masaüstü hzsi düşüktür ama ikisinden biri.

Yeni konular

Geri
Yukarı