Çözüldü 5700 XT fanları duruyor ve siyah ekran veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

alixer13

Hectopat
Merhabalar,
Siyah ekran sorunu ile karşılaşıyorum. Bazen bilgisayarı yeni açtığımda, bazen oyun oynarken, bazen de ekran kartına Benchmark testi yaparken bu sorunu yaşıyorum. Bazen de yukarıda bahsettiğim durumların hiçbirinde bir sorun yaşamıyorum. İngilizce ve bu forumda olan kaynakların hemen hemen hepsini okudum ve çözümleri denedim ama hiçbir sonuç yok. Donanımsal bir hata mı var? Sistem sadece 4 aylık.
Sorunu çözmek için yaptıklarım:
1) DDU ile ekran kartı sürücülerini tamamen temizleyip en güncel sürücüleri AMD'nin kendi sitesinden kurmak. Neredeyse denemediğim sürüm kalmadı (WHQL ve optional olanlar).
2) En güncel BIOS ve chipset driverlarını kurmak. Windows'da güncel durumda.
3) Adrenalin sürücüsünün belirttiği kadar undervolt, -30MHz, -50MHz.
4) Adrenalin uygulaması olmadan en güncel sürücüleri kurmak.
5) Ekstra iki fan taktım kasamın üst tarafına. Kesinlikle ısınma sorunu olduğunu düşünmüyorum çünkü sistem yük altında olmadığında da bu hatayı alıyorum. Ekran kartım yük altında maksimum 74 dereceyi görüyor. Sadece Memory Junction Temperature 80'leri görüyor yük altında.
6) Windows Memory test özelliğini kullandım ve sorun çıkmadı.
7) CPU'ya da undervolt yaptım.
8) BIOS'tan otomatik olan PCI'ı, Gen 3 olarak değiştirdim.
9) XMP özelliğini BIOS'tan kapattım.
10) Hatta en son ekran kartını anakarttan söküp tekrar taktım.
11) Başka deneyip de unuttuğum çözümler kesin vardır.
Sistem özellikleri:

Sistem.png

Hata kodu:

Hata kodu.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yok MSI Mech OC'in kendi stok soğutucusu. Sadece videodaaki sesle aynı olduğu için gönderdim. İlginçtir, Coil Whine sesine de benzemiyor.

Ben de şaşırıp mesajı editlemiştim. O zaman fan hızını biraz arttırın düzelmiyor ise fan motoru arızalı ya da sürtme var. Biraz elle kartın arkasından destek yapın yukarı doğru belki sarkıyorsa kart anakarttan VGA holder ile kurtarabilirsin.

PSU ne aldınız acaba?

Bir de şemadaki gibi bağlayın rüca ederim. Ayrı ayrı çift kablo ile.

d7Eb8p.jpg
O kablolar eriyebilir diyorlar doğru mu acaba?
😄 doğru ne kelime. Kaç tane erittim bilmiyorum. Onlar da cins cins.
Kabloları kendiliğinden bükülecek kadar ince ve dandik mal ise eriyecektir illaki.
Ama elle büktüğünüzde bile size direniyor, kafa tutuyor ise, kalın ise kabloları o vakit hiç bir şey olmaz. Hatta PSU kablosu ısınıp yumuşar, onlara gram bir şey olmaz.
Kalitelisini bulmak lazım işte.

😄 doğru ne kelime. Kaç tane erittim bilmiyorum. Onlar da cins cins.
Kabloları kendiliğinden bükülecek kadar ince ve dandik mal ise eriyecektir illaki.
Ama elle büktüğünüzde bile size direniyor, kafa tutuyor ise, kalın ise kabloları o vakit hiç bir şey olmaz. Hatta PSU kablosu ısınıp yumuşar, onlara gram bir şey olmaz.
Kalitelisini bulmak lazım işte.

Peki önerebileceğiniz bir kablo var mı? Satıcı vs. teşekkür ederim.

Valla vaktiyle AliExpress den almıştım. Orada illa de yorumlara bakarak alınabilir. Ha artık 1 tane çivi alsan 16TL gümrük ekliyor yiyiciler. Türkiye'de şurada satılıyor diyemem. Ama sahibindende gitti gidiyorda falan ilanlarda rastamıştım diye hatırlıyorum. Araştırıp bakmak lazım.

Molex PCIe 6 pin yada 8 pin diye aratınız ihtiyacınıza göre. İlle de 2 girişi olsun ama. SATAlı versiyonları da vardı ayrıca... Kablo ne çıkar ince mi kalın mı bilemem ama. Bahtına. Satıcı ile önceden konuşun derim. Zaten cılız ise ve faturalı ürün almışsanız ade almak zorunda kalırlar sorun olunca...

Bu kabloların markası yok, bilgisayarcılardan temin edebilirsin ama internet fiyatına göre biraz pahalıya satıyorlar. Gerçi N11'de 15-20TL civarına var.

750W Gold High Power bende aldım. Dönüştürücü çok sağlıklı değil zaten PSU kurtarmazsa o işe yaramaz yazmışlar. İşlem tamam bakalım şimdi kelepir 5700XT bulmak vakti.😂

Dönüştürücü olarak bunu buldum ama işte PSU kurtaracağı varsa kurtarır demişler diye almadım.

@EUA @alixer13 @kafkef89 @Jarex yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

750W Gold High Power bende aldım. Dönüştürücü çok sağlıklı değil zaten PSU kurtarmazsa o işe yaramaz yazmışlar. İşlem tamam bakalım şimdi kelepir 5700XT bulmak vakti.😂

Dönüştürücü olarak bunu buldum ama işte PSU kurtaracağı varsa kurtarır demişler diye almadım.

@EUA @alixer13 @kafkef89 @Jarex yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.
5700 XT için yeterli High Power 750W Performance GD. Böyle bir kabloya da gerek yok. Zaten 4 adet PCI Express güç kablosu mevcut bu güç kaynağında.

Yeni konular

Geri
Yukarı