Çözüldü 9700K sistem oyunlarda kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ylmzbass

Centipat
Arkadaşlar, her şeyden önce sistemimi kurmadan ve almadan önce sizleri tanımadığıma çok pişman oldum. Kayıt olmadan önce biraz dolaştım. Çok donanımlı, ilgili arkadaşlarınız var aranızda ve buna güvenerek bu başlığı oluşturma kararı aldım.

Yaklaşık 20 gün önce 3 kafadar liste oluşturup sistemimizi sipariş verdik. Sistem geldi toplandı. Eve girip elektriğe takıp ilk oyunumu yükledim, path of exile. Her şey canavar, oyun akıyor. Sistem güzel sıcaklık değerleri CPU GPU 70'lerde derken bilgisayar kendini kapattı. 30 saniye süreyle açmama, müdahale etmeme izin vermedi ve 30 saniye sonra kendisi açıldı.

Sıcaklık değerleri normalken neden kapandı diye düşünürken bir daha deneyeyim dedim. Oyuna girdim, 1-2 saat çalışma sonrası tekrar kapandı. Değerleri tekrar takip ettim, sıcaklıklar 70 73'lerde. Tekrar kapandı, yan kapağı açıp denedim. Yine kapandı.

MSI ve Intel'in stress testlerini denedim. Memory ve CPU 100 derecede çalıştırdı, kapanmadı. Bunun üzerine parçaları sipariş verdiğim ve toplattığım yere gittim. Onlar da teste soktular ve ekran kartının çok ısındığını, fanların verimli çalışmadığını iddia ettiler. Bunun üzerine ekran kartını garantiye gönderdiler.

15 günün sonunda daha 1 gün dahi oyun oynayamadığım makinemin ekran kartında herhangi bir arıza olmadığı, her testten başarılı geçtiği haberini aldım ve bugün itibari ile kartı tekrar kargoluyorlar. Acaba sorun ne olabilir? Yardımcı olur musunuz? Bir bilgisayar ekran kartı ve CPU sıcaklıkları sıkıntılı olmamasına rağmen neden kapanır ve sorunu nasıl bulurum? Parçalarım;
  • Anakart: MSI MPG Z390 GAMING Edge ac DDR4 4400 MHz
  • İşlemci: Intel I7-9700K 3.6 GHz 4.9 GHz 12M 1151P
  • Ekran kartı: MSI RTX 2070 Super Gaming X Trio 8G GDDR6 256Bit
  • PSU: Zalman ZM850-ARX 850W 80 Platinum
  • HDD ve SSD:
    • Kingston KC2000 250 GB SSD M.2 NVMe SKC2000M8/250G3000 - 1100 MB/S
    • Seagate Barracuda 3.5 2TB 256MB 7200 ST2000DM008SATA 3 NCQ
  • RAM: Ballistix 2x8 16 GB RGB 3200MHz
  • Kasa: Cooler Master MB500 TUF edi. RGB mid Tower 3X 120MM

Konu biraz uzadı kusura bakmayın fakat çok bilgim olmadığı için çok detay yazdım. :(

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Başka bir PSU ile dener misiniz ilk iş? Kapanma sorunları genelde PSU kaynaklı. Bir de anakartın çift 8 PIN CPU bağlantısını yaptınız mı?

BIOS güncellemesi de yapın tabi, konudan bağımsız.
Tek RAM Furmark + Cinebench + OCCT5.5.3 çalıştırdım ve kapanmadı gerçekten sinir sistemim bozulmak üzere.

Ekran Görüntüsü (1).png

Tek RAM ve çift RAM ile oyun oynadım ortalama 2 saat sonra 2 durumda da kapandı. Aida 64 deniyeyim hemen.

Hocam BIOS güncelleme yapın Recep hocamızın dediği gibi.
SSD ve HDD test edin.
Anakart köprü sıcaklıklarını kontrol ettiniz mi ?

BIOS güncellendi. Anakart köprü sıcaklığını nereden kontrol edebilirim? Aida 64 ilk defa kullandığım için tam çözemedim ve System stability test başlattım tam 58. dakikada yanlış mı yapıyorum deyip testi sonlandırıp programı kapattım ve sistem AYNI oyunda yaşadığım sorun gibi KAPANDI 1 dakika müdahale ettirmedi ve kendiliğinden tekrar açıldı. BIOS'um güncel değilmiş onu da güncelledim.

Evet son güncel durum; Aynı anda OCCT ile PSU ve Aida 64 ile STRESS LOCAL DİSK çalıştırdım 1000. saniyede sistem KAPANDI :(

Ve son durum sadece AIDA64 ile local disk yaptım sorun çıkmadı o yüzden tüm şüphelerim PSU üzerinde ve mecburen yeni bir PSU almam gerekiyor herhangi bir tavsiyeniz olur mu acaba? Bir de sıvı soğutma düşünüyorum fikirleriniz nedir?

Arkadaşlar ilgi alakanız için teşekkür ederim sorun çözüldü. Güç kaynağı yetersiz geldiği için yükselttim eskisini Rampage FORZA FTX-1200-1 1200W 80 PLUS PLATINIUM ile değiştirdim. herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı