Çözüldü Anakart arızalı laptop düzeltilebilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Murat Köprücek

Hectopat
Selamlar, ortama yeni katıldım, o yüzden bir hatam olursa kusuruma bakmayın. Benim bir 'Lenovo B560' marka ve model laptopum var. Fakat yakın zamanda çalışmamaya başladı. Tamirciye götürdüğümde bir hayli zaman sonra tamirci anakartı yanmış tamir etmeye çalışırım dedi. Fakat 2 gün önce kısa devre yerini bulamadım gel bunu teslim al dedi. Acaba bu laptop tamir olabilir mi yoksa tamirci beni mi başından savdı? (Yaklaşık 2 hafta önce verdiğim halde daha içini yeni açtı çünkü her gün aradım ne halde diye işim var bakamadım falan dedi.)

Çözüm
Fiziksel olarak yanıp zarar görmediyse her türlü tamir edilir ama işi bilen birisini bulmak gerekli.
Tamir ihtimali var ama küçük bir ihtimal.

Bir hikaye anlatayım ben size.
Eskiden gittiğim ve çok sevdiğim bir bilgisayar tamircisi vardı.
Bilgisayarı kullanılamaz hale gelen insanlara 2 seçenek sunardı. Şu fiyata tamir edebilirim ya da bilgisayarın yok fiyatına bilgisayarı satın alabilirim diye. Satın aldığı bilgisayarların işe yarar parçalarını saklar, senin durumundaki kişiler için kullanırdı. Anakart değiştirirdi yani. Benzer bir yer bulabilirsin belki?

Tamir ihtimali var ama küçük bir ihtimal.

Bir hikaye anlatayım ben size.
Eskiden gittiğim ve çok sevdiğim bir bilgisayar tamircisi vardı.
Bilgisayarı kullanılamaz hale gelen insanlara 2 seçenek sunardı. Şu fiyata tamir edebilirim ya da bilgisayarın yok fiyatına bilgisayarı satın alabilirim diye. Satın aldığı bilgisayarların işe yarar parçalarını saklar, senin durumundaki kişiler için kullanırdı. Anakart değiştirirdi yani. Benzer bir yer bulabilirsin belki?
Bilgisayar şuanda tamir edilemez ise hdd sini almayı düşünüyorum ama dediğiniz mantıklı tamir olma ihtimali de düşükse uğraşmaya değmez demiş olabilir tamircim.
Teşekkür ederim.

Bilgisayar şuanda tamir edilemez ise hdd sini almayı düşünüyorum ama dediğiniz mantıklı tamir olma ihtimali de düşükse uğraşmaya değmez demiş olabilir tamircim.
Teşekkür ederim.

Yine de tek bir yere bağlı kalmamanızı, güvenebileceğiniz başla bir servise daha göndermenizI tavsiye ederim. Parça çalmayacak bir yere.

Anladım. Yardımınız için sağolun. Şimdi anladığıma göre bu laptopun tamir olma ihtimali yani kısa devresinin bulunup düzeltilmesi ihtimali var ama düşük. Başka güvenilir servislere gitmem lazım bu yüzden.

Yani tam olarak hatası ne bilemiyoruz. Götürdüğünü bilgisayarcı eğer resmi servis değil ise hata tespiti tam doğru mu, değil mi bilmiyoruz. Kısa devre yerini bulamadım demiş. O yüzden, güvenilir ikinci bir kaynağa göstermek mantıklı. Ayrıca anakartı yakmışsın demiş, ama hangi bileşeni ya da bileşenleri yanmış? Bu bilgilere de sahip değiliz.

Yani tam olarak hatası ne bilemiyoruz. Götürdüğünü bilgisayarcı eğer resmi servis değil ise hata tespiti tam doğru mu, değil mi bilmiyoruz. Kısa devre yerini bulamadım demiş. O yüzden, güvenilir ikinci bir kaynağa göstermek mantıklı. Ayrıca anakartı yakmışsın demiş, ama hangi bileşeni ya da bileşenleri yanmış? Bu bilgilere de sahip değiliz.
Resmi servis değil normal bir tamirci güvenilir denildiği için gitmiştim ama yapamadı. Bana detaylı bir bilgi de vermedi neresi yanmış falan bilgisine sahip değilim bu sebeple sanırım en doğrusu önce birkaç güvenilir tamirciye daha götürüp 250-300 tl bandında tamiri olursa yaptırmak olmazsa yukarıda Siyah martı' nın yazdığı gibi parçalarını satmak galiba
Baktığım kadarıyla oldukça eski. Arızalıysa ve masrafı çoksa üzerine uğraşmaya değmez. Core Duo ve 1.nesil i serisi işlemcili varyasyonları mevcut. Bu şekilde ise işlemcisi, RAM, disk, ekran, arızalı anakart, kasa, adaptör vb. özetle her parçası satılabilir.

Evet laptop bana ablamdan kaldı yaklaşık 2 sene önce elime geçti laptopu da zorlamamak adına en düşük ayarlarda LoL oynamak dışında bir şey yapmadım. 1. nesil i mi bilemem açıkçası bu konularda fazla bilgili değilim fakat içinde i3 380M vardı sanırım ekran kartı da Intel HD Graphics mi neydi tam hatırlayamıyorum, 3GB'de RAM var içinde. Satsam satın alan olur mu ki? (BIOS saati mi ne deniyorsa artık laptopun 10 senelik olduğunu söylüyordu bu arada)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı