Çözüldü Arduino'nun Tükettiği Enerji Nasıl Azaltılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ali Pınar

Kilopat
Makaleler
1
Herkese merhaba. Bahçe sulama sistemi yapmaya çalışıyorum fakat karşılaştığım bazı sorunlar var. Önce projemi anlatayım:
Elimdeki vanayı, Arduino Nano veya Arduino Uno R3'ü, tek kanal röle ve 12V 1,3 AH aküyü kullanarak 3 gün beklemenin ardından 2 saat sulama döngüsü yaptım. İlk başta çalışıp çalışmayacağını test etmek için bekleme süresini 1 saat, sulama süresini 10 dakika yaptım ve çalıştı. Ardından 3 gün bekleme ve 2 saat sulama kodunu yükledim ve olay yerine 10 gün boyunca gitmedim. 10 günün ardından bir tanıdığıma bahçenin sulanıp sulanmadığını denetlemesi için bahçeye gitmesini rica ettim. Sistemin sulama yapmadığını söyleyince ben de akünün kablolarını çek dedim ama o an sorunun aküden mi kaynaklı olup olmadığını kontrol etmek aklıma gelmedi. Her neyse benim düşüncem "Arduino Uno R3'e 12 voltu direkt olarak bağlayınca fazla güç yedi ve akü bitti." Zaten aküyü Arduino Uno R3'e bağladığımda 5 dakika içinde üzerindeki PCB dokunulmayacak hâle geliyordu. Sonuç olarak ben şu tarz bir voltaj düşürücü alsam bu sistem akünün gücünü de göz önüne alaraktan teorik olarak "3 gün bekleme 2 saat sulama" döngüsünü kaç kere tekrarlayabilir?
Not: 12V akü Arduino Uno'yu VIN pininden besliyordu. Aynı aküden bir çıkış daha alıp röleye bağlamıştım. Rölenin diğer ucunun selenoid valfe gittiğini söylememe gerek yok sanırım 😅
Not 2: Röleye nasıl bağladığımı hatırlamıyorum. NC ya da NO fark eder mi?
C#:
int role=5;
void setup() {
   pinMode(5, OUTPUT);
}

void loop() {
  digitalWrite(role, LOW);  
  delay(259200000);
  digitalWrite(role, HIGH);  
  delay(7200000);                                  
}

Çözüm
Arduino'nun kendi üzerindeki lineer voltaj regülatörü oldukça verimsiz bir eleman.

Onun yerine daha verimli anahtarlamalı bir regülatör kullanabilirsiniz. Onunla gerilimi 5V'a indirip direkt onunla beslersiniz.

Şu tarz:
Arduino'nun kendi üzerindeki lineer voltaj regülatörü oldukça verimsiz bir eleman.

Onun yerine daha verimli anahtarlamalı bir regülatör kullanabilirsiniz. Onunla gerilimi 5V'a indirip direkt onunla beslersiniz.

Şu tarz:

Çözüm

Şu tarz:
Hocam bu tarz bir kart alırsam çıkış voltu nasıl anlayacağım? Ya da konu içerisinde bahsettiğim kart ile bunun arasında ne fark var?
Bütçen varsa ucuz bir güneş paneli ile akünü doldurabilirsin belki.
Hocam fiyatlarına baktım da 115 TL falan diyor, ben tüm projeyi 100 TL geçmeyecek şekilde ayarlamıştım. Hem bulunduğum bölge kuzey yamaç, genellikle bulutlu.

Hocam bu tarz bir kart alırsam çıkış voltunu nasıl anlayacağım? Ya da konu içerisinde bahsettiğim kart ile bunun arasında ne fark var?
Kusura bakmayın, konu içindeki link gözümden kaçmış. O da olur.

Gerilimi multimetre ile ölçebilirsiniz. Elinizde yok mu hiç?

Bunun verimli yollarından biri de, ESP8266'da da kullandığım "Deep Sleep" modunu kullanmak olur.
Hocam normal bir Arduino Nano'nun 19 mAh güç tükettiğini duydum. Bu 19 mAh saniyede tükettiği enerji mi? Benim elimdeki 1,3 AH'lik akü bana diğer komponentlerle beraber kağıt üzerinde ne kadar yetecegini nasıl hesaplayabilirim? Dediğiniz modu araştıracağım, tesekkurler.

Yeni konular

Geri
Yukarı