Çözüldü ASUS X550LC RAM Yükseltme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

tmryldz

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,
ASUS dizüstü bilgisayarımın mümkünse RAM'ini yükseltmek istiyorum. Mevcutta 4 GB+2 GB(onboard) RAM bulunuyor. Aşağıda CPU-Z ve AIDA64 programlarından aldığım sonuçları paylaşıyorum.

1571853073999.png
1571853123130.png

1571853154762.png

1571853248405.png

1571853306796.png

Bu verilerden benim anladığım, ana kartım 16 GB RAM destekliyor.
CPU-Z programının SPD bölümünde 4 slot görünüyor ama dizüstü bilgisayarın iki vidayla tutulu basitçe açılan kısmını açtığımda bir slot görüyorum ve onda da onboard olmayan 4 GB RAM'im takılı. Yani boşta 3 slot göremiyorum.
Bu durumda sorularım şunlar;
  • Ana kartım anladığım gibi 16 GB RAM mi destekliyor?
  • CPU-Z programı 3 boş slotu yanlış mı gösteriyor? Ya da derinlerde bir yerlerde de ben mi göremiyorum?
  • Tek slotum olduğu varsayımıyla 4 GB RAM'i 8 GB RAM ile değiştirsem uygun olur mu? Yani 8 GB+2 GB(onboard)=10GB olacak.
  • İşlemci ve ekran kartının da RAM yükseltmeye bir etkisi var mı? Eğer varsa; işlemcim i5 4200U 2.3 GHz, ekran kartım 2 GB; NVIDIA GeForce GT 720M, RAM yükseltmesi için uygun mudur?
Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Tek slotum var ve onda da 4 GB RAM takılı. Belirttiğiniz RAM'in 8 GB olanı var mı?

Şu an vaktim yok ayrıntılı bakamadım fakat örnek birkaç RAM atıyorum. Aynı marka olmasa bile bu şekilde RAM'ler alabilirsiniz.

Merhaba. Mümkün oldukça bulabilirseniz elinizdeki RAM ile aynı üründen tercih edin. Rehber atıyorum oraya da göz atarsınız. Elinizdeki ürün bu ve özellikleri: DDR3L, 1600MHz, 1.35V, CL11.

Çok ayrıntılı bakamadım fakat evet 16 GB destekliyor olmalı. Üründe 2 slot var ise tek 4 veya tek 8 GB eklemesi yapabilirsiniz. CPU-Z uygulamasında hep 4 slot gözükür, sizde 1 slot dolu sadece.

Tek slotum var ve onda da 4 GB RAM takılı. Belirttiğiniz RAM'in 8 GB olanı var mı?
Mesela Hynix değil ama şu uygun mu;

Son düzenleme:

Şu an vaktim yok ayrıntılı bakamadım fakat örnek birkaç RAM atıyorum. Aynı marka olmasa bile bu şekilde RAM'ler alabilirsiniz.

Çözüm
Teşekkürler.
DDR özelliğinin, hızının, voltajının ve frekansının aynı olması, ayrıca ana kartın RAM yükseltmesini desteklemesi yeterli midir?
Mesela; mevcuttaki 4 GB RAM'im 1Rx8 ama yukarıdaki linklerdeki ve piyasadaki 8 GB RAM'ler 2Rx8. Bu bir uyumsuzluğa yol açabilir mi? Belirttiğim gibi 2GB ana kartta da RAM var. 2Rx8 olması onboard RAM ile uyumlu ve dual çalışmasına engel olur mu?
İlaveten işlemcinin de desteklediği maksimum RAM miktarı diye birşey var mıdır? Ya da ekran kartının RAM seçimine bir etkisi olur mu?
Tamamen bilgisayar donanımı cahilliğimden bunları soruyorum. Şimdiden kusura bakmayın.

Son düzenleme:
Hocam SSD'yi hangi marka aldınız acaba, ayrıca almış olduğunuz RAM'den iki tanemi aldınız, yani PC nizin RAM'i toplamda 16 GB mı oldu. Aynı markadan bende de var alacağımda, yardımcı olursanız çok müteşekkir olurum.

Geri
Yukarı