Çözüldü "BIOS/LEGACY Boot of UEFI-Only Media" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

INonOmpiontentI

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar Windows 10'dan 8.1'e geçmem gerekiyor. Bunu yaparken uyguladığım adımları ve aldığım hatayı atacağım. Nerde yanlışlık yapıyorum? Aydınlatırsanız sevinirim;

1-Adımlar.
-Windows'un sitesinden 8.1 64X ISO'yu indirip flash hazırladım. (Fotoğraflar ve driverler ile beraber.)
-Daha sonra flashı takıp PC'yi kapattım ve açarken F8 spamladım. Boot etme menüsü açıldı. Orada Flash'ın UEFI: SanDisk ve SanDisk adında 2 tane şık vardı. Başta UEFI'yi seçtim ama bir tepki vermedi. Bilgisayar normal olarak açıldı. Sonra aynı yolla UEFI olmayanı seçtim ve bu hatayı aldım;

2-Hata.

https://cdn.discordapp.com/attachments/556523692721569835/778997986159755284/IMG_20201119_174553.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Rufus ile UEFI-GPT olarak yazdırın, sorun devam ederse BIOS ayarlarından görsel gönderin.
Yanlış. Zaten UEFI-GPT hazırladığı için alıyor bu hatayı. USB belleği Lagacy BIOS modunda hazırlaması gerek.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu hatanın iki sebebi var:

• UEFI olarak hazırlanmış USB bellek ile Legacy BIOS'a kurulum yapmaya çalışmak.
  • UEFI olarak hazırlanmış USB bellek ile UEFI ayarı kapalı şekilde kurulum yapmaya çalışmak.
Çözüm ise basit:
  • Bilgisayarınız UEFI destekliyorsa BIOS'ta Boot Mode ayarını Legacy yerine UEFI yapacaksınız:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

• Bilgisayarınız UEFI desteklemiyorsa USB belleği BIOS/MBR (UEFI-CSM) modunda hazırlayacaksınız:

Yanlış. Zaten UEFI-GPT hazırladığı için alıyor bu hatayı. USB belleği lagacy BIOS modunda hazırlaması gerek.

Bu hatanın iki sebebi var:

• UEFI olarak hazırlanmış USB bellek ile legacy BIOS'a kurulum yapmaya çalışmak.
  • UEFI olarak hazırlanmış USB bellek ile UEFI ayarı kapalı şekilde kurulum yapmaya çalışmak.
Çözüm ise basit:
  • Bilgisayarınız UEFI destekliyorsa BIOS'ta Boot mode ayarını legacy yerine UEFI yapacaksınız:

• Bilgisayarınız UEFI desteklemiyorsa USB belleği BIOS/MBR (UEFI-csm) modunda hazırlayacaksınız:

Sorunu çözdüm 1-2 hafta önce. Ben GPT olarak yazdığım için bu sorunu alıyordum. Flashı MBR olarak yazdım ve setup ksımına geldim. Her şeyi sıfırladım ama kurulumun %57'sinde hata veriyordu eksik veya bozuk dosya diye. Babamın eski bir laptopu vardı IBM R40E kendisi 256MB RAM'i falan var. Ben ISO dosyasını ona indirdim. Tabii internet kartı eski olduğu için 200-300mb/sn ile uzun bir sürede indi. Daha sonra Rufus'un en yeni 3.xx sürümünü indirdim. Program açılmadı. Bende 2.xx sürümünü indirdim ve 2 saatte flasha yazdım. Sonra bilgisayara taktım ve sorunsuz şekilde UEFI Windows 8.1 kurulumunu tamamladım.

Yeni konular

Geri
Yukarı