Çözüldü Bir Bilgisayarda 3 İşletim Sistemi Kullanmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mackled808

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar,
Geçtiğimiz günlerde bilgisayarı tek kullanan kişi ben olmadığımdan dolayı ağabeyim ile birlikte Windows 10 ve 8.1 işletim sistemleri ile Dual Boot yaparak bilgisayarı kullanmaya başladık.
Merak ettiğim konu ise bu bilgisayara 3. bir işletim sistemi olarak Ubuntu kurup kuramayacağım.
Sistem gereksinimlerinde herhangi bir sorun yok. Ayrıca Windows 10, birincil diskim olan Toshiba HDD'ye kurulu iken Windows 8.1, ikincil diskim olan Samsung HDD'ye kurulu. Ubuntu kurma düşüncesi aklıma yerleşene kadar hiç bu konuya kafa yormamıştım. Bios boot ayarlarından yaptığım seçimler doğrultusunda bilgisayarım hep Windows 10 Boot Menu'sü ile başlıyordu. Şimdi kafamı kurcalayan şey ise şu:
Ben bu bilgisayardaki ikincil diskim olan Samsung HDD üzerine Ubuntu kurarsam EasyBCD gibi bir program kullanarak Ubuntu'yu Windows Boot Menu'sünde gösterebilir miyim? EasyBCD programı Windows 10, Windows 8.1 ve kurulum için ayarladığım kısım arasında geçiş yapmamı pek ala sağlıyordu. Ancak bu durum Ubuntu'da da geçerli olur mu? Ubuntu'nun boot menüsünü kullanmadan Ubuntu, Windows 10 ve Windows 8.1'i aynı anda kullanmak mümkün müdür?

Çözüm
Windows Boot Manager adı üstünde Windows’u başlatmak için tasarlanmış. Maalesef Ubuntu’yu boot edemeyecektir.

Ubuntu’nun boot’unu GRUB manager sağlar. Universal olduğu için birçok işletim sistemi ve UEFI/Legacy sistemleri boot edebilir.

Görüntüsünden hoşlanmıyorsanız GRUB temaları kurmak mümkün. İnternetten bununla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
Yani Ubuntu ile birlikte diğer Windows sürümlerimi kullanırken Ubuntu boot menüsüne mahkum kalmamak gibi bir seçeneğim var. Bu konudaki en büyük korkum Ubuntu'nun boot menüsünü kullanmak zorunda kalmaktı. Eğer Windows 10 ve EasyBCD ile yapacağım ayarlar doğrultusunda Ubuntu Windows 10 boot menüsü ile sorunsuz başlayacaksa bu benim sorumun cevabı.

Ubuntu'nun boot menüsü gördüğüm ve zamanında az buçuk deneyim ettiğim kadarıyla içime hiç sinmiyor. Ağabeyimin benimle aynı bilgisayarı kullanıyor olması bunda bir etken. Doğal olarak birisi koca koca yazılar arasında seçim yapmaktan beyaz ve karışık yazılar arasında seçim yapmaya geçmek istemiyor.

Windows Boot Manager adı üstünde Windows’u başlatmak için tasarlanmış. Maalesef Ubuntu’yu boot edemeyecektir.

Ubuntu’nun boot’unu GRUB manager sağlar. Universal olduğu için birçok işletim sistemi ve UEFI/Legacy sistemleri boot edebilir.

Görüntüsünden hoşlanmıyorsanız GRUB temaları kurmak mümkün. İnternetten bununla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Çözüm

Geri
Yukarı