Çözüldü Canon EOS 550D uzun pozlamada oluşan noktalar

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

CauldronWizard

Hectopat
Makaleler
2
Yer
10'uncu Köy
Daha fazla  
Merhaba, bundan 1 sene önce ikinci el fotoğraf makineleri satan bir yerden 21500 shutterlı 550D aldım. Bir süre sonra uzun pozlama yapmak istediğimde aslında olmaması gereken noktalar gördüm. Bu noktalar bu seviyedeki ve kullanımdaki bir makinede normal midir?

15" f/20 ISO-100 (Lens Kapağı Kapalıyken Çekildi)
IMG_5590.JPG

Yakınlaştırılmış
1080.jpg

30" f/20 ISO-100 (Lens Kapağı Kapalıyken Çekildi)
IMG_5591.JPG

Çözüm
@CauldronWizard fotoğraflara baktım. Genel olarak bir sorun göremedim. Renkler yerinde, parlaklık yerinde, ISO'ya göre aşırı bir gren ya da harelenme yok.

Birkaç pixel büyüklüğünde noktalar göze çarpıyor, yakınlaştırıp dikkatli bakınca.

Ancak,

İlk attığınız siyah fotoğrafta, Photoshop'ta fotoğrafı açıp pozlamayı %100 yapınca, garip ve anormal noktalar daha belirgin oldu.

black.jpg

Bu yazılımsal da olabilir, pixel yanığı da olabilir. Bana bazı pixeller yanmış gibi geldi. Ama daha sonrasında attığınız uzun pozlama fotoğraflarda bununla alakalı bir sorun göremedim.

Bence uzun pozlama yapabilirsiniz. Ama sensörü çok ısındırmamaya dikkat edin.
RAW çekim yaptıysan, paylaşabilir misin? Canon crop makinelerde, özellikle de eski crop sensörlü makinelerde, uzun pozlanan fotoğraflarda noktalar, kumlanma, harelenme ve kırmızımsı çizgiler olabiliyor.

Nokta bana toz gibi geldi ama emin olamadım. Birkaç fotoğraf daha atabilir misin? Özellikle siyah değil de uzun pozlanmış.

@CauldronWizard fotoğraflara baktım. Genel olarak bir sorun göremedim. Renkler yerinde, parlaklık yerinde, ISO'ya göre aşırı bir gren ya da harelenme yok.

Birkaç pixel büyüklüğünde noktalar göze çarpıyor, yakınlaştırıp dikkatli bakınca.

Ancak,

İlk attığınız siyah fotoğrafta, Photoshop'ta fotoğrafı açıp pozlamayı %100 yapınca, garip ve anormal noktalar daha belirgin oldu.

black.jpg

Bu yazılımsal da olabilir, pixel yanığı da olabilir. Bana bazı pixeller yanmış gibi geldi. Ama daha sonrasında attığınız uzun pozlama fotoğraflarda bununla alakalı bir sorun göremedim.

Bence uzun pozlama yapabilirsiniz. Ama sensörü çok ısındırmamaya dikkat edin.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı