Çözüldü Casper G41MXE 6 GB RAM 2 GB Kullanılabilir

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

hayes980

Hectopat
Herkese merhaba,
BIOS yüklemesi konusunda verilen bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. Buradaki bilgileri kendi bildiklerimle birleştirerek epeyce yol kat ettim ama net bir sonuç almış değilim.

Yardım istediğim konu mevcut casper G 41 MXE serisi bord üzerindeki bıos a güncelleme yaptım ancak sistemde eksik ne var ise takmış olduğum 4+2 gb ram leri görüyor ancak sadece 2 gb kullanılabilir diyor. RAM'ler başka makinede çalışıyor. Acaba güncellemeye eklemem gereken birşeymi var. Güncelleme dosyasını foxconn sitesinden indirdim.
Ekran görüntüleri gönderebilirim. Şimdiden teşekkür ederim. Saygı ile.

Gerçeği konuşmak gerekir ise hangi sürümden olduğunu bilmiyorum. Sadece makine üzerindeki RAM 2 GB şeklindeydi. 4 GB daha ilave etmeye çalıştım. Monitör açılmadı. Bilgisayarın ön POWER yanıp sönmeye başladı. Bende arayışlara girdim ve sizin yazdıklarınızdan yola çıktım. En son buraya kadar işi getirdim.

Kod:
İlk işlemi yaptığımda BIOS okuması BIOS Türü: AMI 
BIOS Tarihi: 8 Ekim 2009 
BIOS ID: 64-0100-000001-00101111-100809-Eaglelake 
BIOS OEM: BIOS Tarihi: 10/08/09 11:28:12 Ver: 08.00.15 - 080015 
Yonga Seti: Intel 2E30 Rev. 3 
Süper IO: Bilinmeyen 
Üretici: OEM 
Ana kart: OEM 

Bir BIOS Güncelleme PC'niz için tespit edildi.

şeklinde bir sitenin güncelleme tespitini kaydetmiştim.

Güncellemede kullandığım dosyaları FOXCONN sitesinden ve INTEL sitesinden indirdim.
AFUWİN i en son çalıştırdığımda ekrandaki bilgiler şöyle:

Kod:
OS WİN 7
CHİP  MXIC 25L8005
BIOS SİZE  1048576 BYTES
BOOTBLOCK SİZE  131072 BYTES
NVRAM SİZE  65536 BYTES
CORE VERSİON 08.00.15
RELEASE DATE 07.19.10
SYSTEM ROM ID  964F1P05
INPUT ROM FİLE UNKNOWN
FİLE ROM ID UNKNOWN

şeklinde.

Bios dosyan: http://www.foxconnchannel.com/driverdownload/Motherboard/Intel/Socket775/G41MXE/BIOS/964F1P10.zip
Bios güncelleme programın: http://www.foxconnchannel.com/drive...ies/FOX LiveUpdate/FOX LiveUpdate-1.0.9.6.zip

Update biosa tıklayıp

atualizaaodebios017.jpg

Bios dosyanı indirdikten sonra çıkartacaksın ve içinde .rom dosyası çıkacak aşağıda gördüğün gibi seçeceksin.

atualizaaodebios020.jpg

Ok tıklayacaksın

atualizaaodebios018.jpg

Sonra bilgisayar yeniden başlayacak direk biosa DEL ile gireceksin ve Alttaki resimde gördüğün Load optimal default veya Optimize default yazana tıklayıp Yes diyeceksin. Sonra Save changes and exit tıklayacaksın ve Güncelleme bitmiş olacak.

0625_084738.jpg

Herkese merhaba,
Murat5038 ve Burak Alkan ilginize teşekkür ederim. Birinci olarak 4 GB sadece RAM denediğimde sorun gene aynı.
Yüklü bellek (RAM): 5,00 GB (kullanılabilir miktar:2,00 GB)

Bu belirttiğim ibare bir türlü gitmedi Murat5038 arkadaşımın gösterdiği UPDATE in sonunda gene aynı şekil devam ediyor. Sorunun nereden kaynaklandığını anlamış değilim. Yardımlarınız ve ilginizden dolayı teşekkür ederim. Saygı ile.

- - - Güncellendi - - -

Tekrar Merhaba,
Sitelerde dolanırken bir konu dikkatimi çekti ve sormam gerektiğini düşündüm. Acaba kullandığım WİN7 32 BİT bunun yerine WİN 64 BİT yüklemem gerekirmi?

Herkese merhaba,

İlk önce herkese yardımlarından dolayı çok çok teşekkür ederim. Sorun Windows 7 profesyonel 64 bit yüklenince çözüldü.
Saygı ve Sevgi ile.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı