Çözüldü Detaylı gaming kulaklık incelemesi ve öneri

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Müzik konusunda çok iyi. Baslar tamam dedirtiyor.
USB ile bağlandığımda anakartın ALC1220 özelliği vs. kullanıyor mu kulaklık?
3 gün oldu elime ulaşalı. Bir iki gün daha bekleyip bir çözüm bulabilir miyim ona bakacağım. USB ile bağlandığında EQ ayarlarını kendime göre ayarlamam mümkün mü bir şekilde?
Usb ile çalışan kulaklığa anakartın ses yazılımı ile müdahele edemezsin. İkisi de ayrı ses kartı cihazdır. Kulaklığın jack girişi de varsa oradan anakarta bağlayıp anakartın ses ayarları ile müdahele edebilirsin. Hi-res kulaklık olayına gelirsek anakartın ses kartı iyi ise çıkış ses kalitesini arttırarak yine aynı beslemeyi yapabilirsiniz Hi-Res frekans aralıklarını destekleyen jacklı kulaklık ile.
Hi-res kulaklıkların çoğu tiz sesler dediğimiz yüksek frekanslarda iyiler. Bas seslerde yani düşük frekanslarda iyi bir jacklı kulaklıkla hemen hemen aynılar.
15 HZ -28 KHZ (Sennheiser Game One) aralığında ses verebilen bir kulaklığın Hi-Res sertifikası olmadığı halde 20 HZ- 20 KHZ frekans aralığındaki kulaklıklardan bariz iyiler. Yeter ki iyi bir ses kartı veya kaynağı ile beslensin. Hyperx Cloud 1 kullanıyorum. 15 HZ- 25 KHZ aralığındaki frekansları ve Alc 1220 yongası, Nahimic 3 yazılımıyla güçlendirilmiş onboard ses kartı ile müzik, film, ses kasılan oyundan çok fazla keyif alıyorum. Tabi ki aynı ses profiliyle değil. Ses olayında belirli bir seviyeden sonra %5-10 ses kalitesi için iki kattan fazla para vermen gerekebiliyor. Verdiğin parayla simetrik olarak ses kalitesi artışı yaşamazsın.
Bu aralarda bunu öneririm:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Usb ile çalışan kulaklığa anakartın ses yazılımı ile müdahele edemezsin. İkisi de ayrı ses kartı cihazdır. Kulaklığın jack girişi de varsa oradan anakarta bağlayıp anakartın ses ayarları ile müdahele edebilirsin. Hi-res kulaklık olayına gelirsek anakartın ses kartı iyi ise çıkış ses kalitesini arttırarak yine aynı beslemeyi yapabilirsiniz Hi-Res frekans aralıklarını destekleyen jacklı kulaklık ile.
Hi-res kulaklıkların çoğu tiz sesler dediğimiz yüksek frekanslarda iyiler. Bas seslerde yani düşük frekanslarda iyi bir jacklı kulaklıkla hemen hemen aynılar.
15 HZ -28 KHZ (Sennheiser Game One) aralığında ses verebilen bir kulaklığın Hi-Res sertifikası olmadığı halde 20 HZ- 20 KHZ frekans aralığındaki kulaklıklardan bariz iyiler. Yeter ki iyi bir ses kartı veya kaynağı ile beslensin. Hyperx Cloud 1 kullanıyorum. 15 HZ- 25 KHZ aralığındaki frekansları ve Alc 1220 yongası, Nahimic 3 yazılımıyla güçlendirilmiş onboard ses kartı ile müzik, film, ses kasılan oyundan çok fazla keyif alıyorum. Tabi ki aynı ses profiliyle değil. Ses olayında belirli bir seviyeden sonra %5-10 ses kalitesi için iki kattan fazla para vermen gerekebiliyor. Verdiğin parayla simetrik olarak ses kalitesi artışı yaşamazsın.
Bu aralarda bunu öneririm:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Jack girişi ile yaptığımda Realtek ile ayar yapabiliyorum. Ama mikrofon aktif olmuyor. Hi-Res ve 7+1 de aktif olmuyor.
Nahimic gibi eq ayarı vs. yapabileceğim aynı zaman da Hi-Res ve 7+1 i kullanabileceğim bir yazılım var mı ?
Daha önce de dediğim gibi Jack girişi ile bağlandığımda eq ayarını kendime göre yapıyorum ve muazzam ayak sesi alıyorum . Ama mikrofon Hi-Res 7+1 aktif olmuyor ve sesin biraz kalitesi düşüyor.
Bu kulaklığı sizin kullandığınız gibi bir yazılım ile nasıl kullanabilirim?

Jack girişi ile yaptığımda Realtek ile ayar yapabiliyorum. Ama mikrofon aktif olmuyor. Hi-Res ve 7+1 de aktif olmuyor.
Nahimic gibi eq ayarı vs. yapabileceğim aynı zaman da Hi-Res ve 7+1 i kullanabileceğim bir yazılım var mı ?
Daha önce de dediğim gibi Jack girişi ile bağlandığımda eq ayarını kendime göre yapıyorum ve muazzam ayak sesi alıyorum . Ama mikrofon Hi-Res 7+1 aktif olmuyor ve sesin biraz kalitesi düşüyor.
Bu kulaklığı sizin kullandığınız gibi bir yazılım ile nasıl kullanabilirim?
Nahimic desteklenen anakart dışında çalışmaz.

Tamam peki Nahimic dışında bu kulaklığı USB Type C ile kullanabileceğim bir EQ ayarı tavsiyeniz var mı? Yoksa sadece HyperX in kendi yazılımını mı kullanabilirim? Tavsiyeniz nedir?
Windows Store'da Dolby Access ve DTS Sound Unbound var ama paralı. Bu tür programlar Windows'un kulaklık ses çıkışından sesi alıp yazılımıyla yeniden işliyor. Masaüstünde sağ altta ses çıkışlarına tıkladığında yeni bir ses aygıtıymış gibi gösteriyor kendini. Bu yeni aygıtı varsayılan ses aygıtı yapıyorsun. Bu şekilde çalışıyor. Razer surround denedim de o şekilde çalışıyor.
Burada karşılaştırmalı test var, kulaklığınızdaki surround profil veya sese müdahele eden ayarları kapatıp deneyebilirsiniz:
Bu teste göre DTS Headphone X yön tayininde daha iyi. Ön çaprazdaki kaynağı gerçekten ön çaprazdaymış gibi veriyor diğerlerine göre. Diğerlerinde ön çapraz sesler ile arka çapraz sesler aynı gibi.
Nahimic 3'ün surround'ını aktif edip dinledim tekrar. Hepsinden iyi sonuç verdi 🙂

Son düzenleme:
Bilgisayarı ilk kurup sürücüleri yüklendiğinde Realtek Version 6.0.1.8666 bu sürümde otomatik DTS yi kuruyor ve çalışıyordu. Tabi Jack girişine bağlı olmak kaydıyla. Logitech g230 u DTS ile denedim çok iyi bir şey. Sonra Realtek son sürücüsünü indirdim. Bu son sürücü ile DTS yüklenmiyor ve kullanamıyorum. Jack girişi takılı olmasına rağmen bir kulaklık takın diyor ve Realtek Audio Console da RPC hizmetine bağlanmıyor hatası alıyorum. Haliyle de Orbit i DTS kullanarak deneyemedim. DTS de hem kendi eq ayarları var hem de bu ayarların üzerinde oynayabiliyorsun. Tam istediğim gibi. Ama Jack girişi olması gerek .
Windows Store'da Dolby Access ve DTS Sound Unbound var ama paralı. Bu tür programlar Windows'un kulaklık ses çıkışından sesi alıp yazılımıyla yeniden işliyor. Masaüstünde sağ altta ses çıkışlarına tıkladığında yeni bir ses aygıtıymış gibi gösteriyor kendini. Bu yeni aygıtı varsayılan ses aygıtı yapıyorsun. Bu şekilde çalışıyor. Razer surround denedim de o şekilde çalışıyor.
Burada karşılaştırmalı test var, kulaklığınızdaki surround profil veya sese müdahele eden ayarları kapatıp deneyebilirsiniz:
Bu teste göre DTS Headphone X yön tayininde daha iyi. Ön çaprazdaki kaynağı gerçekten ön çaprazdaymış gibi veriyor diğerlerine göre. Diğerlerinde ön çapraz sesler ile arka çapraz sesler aynı gibi.
Nahimic 3'ün surround'ını aktif edip dinledim tekrar. Hepsinden iyi sonuç verdi 🙂
-----------
@Teacher80 tekrar merhaba. Dün gece geç saatlere kadar DTS kurulumunu sonunda yaptım. Ve
Orbit i jack girişi ile birlikte takıp DTS de denedim çok çok iyi. Fakat şöyle bir sorun var. Jack girişini ses çıkışına bağlıyorum sadece ses geliyor, mikrofon girişine bağlıyorum sadece mikrofon aktif oluyor. Aynı anda hem ses hem mikrofon aktif olmuyor.
Ne yapmalıyım? Konu hakkında bilgi sahibi olan yok mu bana yardımcı olsun lütfen.
USB Type C ile bağlantı kurduğumda ise hem ses hem mikrofon aktif oluyor ancak kendi yazımılımda ki EQ ayarları ise ses kasmada özellikle ayak sesi konusunda DTS performansını vermiyor !
DTS yi de sadece Jack girişiyle bağlantı kurduğumda aktif oluyor ve Hi-Res ve 7+1 desteği çalışmıyor.
--------
Hyper x destek bana Y Jack dönüştürücü alıp kullanabilirsiniz dedim böylece mikrofon ve hoparlör aktif olacaktır . Y kablonun tek çıkışını kulaklığa diğer iki ucunu anakartın ses ve mikrofon girişine taktigimda hem ses hem mikrofon aktif olacak mıdır ?

Bir de USB Jack dönüştürücüler var. USB yi Jack e dönüştürüp ankarta bağlandığım da acaba Hı res 7.1 çalışır mı?
Sorunumu çözdüm. Aslında sorun şöyle dediğim şu: Ben tüm ayarlarımı 3D mod açıkken yapıyordum. Pubg de 3D mod açıkken dip sesleri kısıyor. Ve loudness equalization aktif yapsam da ses artışı alamıyorumdum. Hi-Res modu aktif ettiğimde otomatik olarak 3D mod kapanıyor. Şans eseri bu şekilde ayarlama yapıp oyuna girdiğimde inanılmaz bir şekilde yön tayini yapabildim. Gerçekten çok çok iyi efsane oldu. Ses ayarı 65-70 yetiyor bu şekilde. Şimdi kulaklık hakkını verdi. İki kanal, 7+1 ve Hi-Res ve mikrofonda USB TyoeC ile bağlandığım için hepsi çalışıyor.Bu arada cevaplarınız için çok sağolun .

Son düzenleme:
Bende HyperX cloud obrite sahibim, eq moddan step food modunu seçip 7.1 + 3D aktif şekilde oynamama rağmen sesleri Hyper X Cloud 2'deki kadar iyi anlayamıyorum. Nasıl ayar tavsiye edersin?

Bende HyperX cloud obrite sahibim, eq moddan step food modunu seçip 7.1 + 3D aktif şekilde oynamama rağmen sesleri Hyper X Cloud 2'deki kadar iyi anlayamıyorum. Nasıl ayar tavsiye edersin?
Bence güzel tercih yaptınız. Bu kulaklığı kullandıktan sonra diğer çoğu kulaklıkları taktığında anlayacaksın demek istediğimi. Öncelikle konu uzun. Ve baya kurcalaman lazım ve kulaklığı tanınan gerek .

Buradan detaylı paylaşım yapmıştım. Okumanızı tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı