Çözüldü E5300 sisteme Windows 10 64 bit kurulur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Hukuk'lu

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Hukuk
Merhaba, öncelikle evimizde her işimizi gören 2 adet dizüstü bilgisayar ve eski (sanırım 15 yıllık) bir masaüstü bilgisayar var. Masaüstü bilgisayarımın özellikleri şu şekilde;
Anakart: Gigabyte GA-945GCM-S2L
İşlemci: İntel Pentium E5300
RAM: 2 (1+1) GB Kingston DDR2 667 MHZ
Ekran Kartı: Dahili İntel 4000 (?) (Harici ekran kartı bozulduğu için çıkarttık)
Sabit Disk: WD 1600 160 GB 7200 RPM 8 MB Ön Bellek SATA II
Güç Kaynağı: BOOST 250 Watt
CD/DVD Okuyucu/Yazıcı: Var(Düzenleme)
Kart Okuyucu: Var
İnternet Bağlantısı: TP-LINK 150 N Mbps USB 2.0 Harici Kablosuz Bağlantı
Evde kullanılan İnternet Sağlayıcısı: Türksat Kablonet 100 Mbps İndirme, 5 Mbps Yükleme
İşletim Sistemi: Windows XP Professional SP3 32 bit
Kasa: Casper OMEGA Standart 903367

Anakart en fazla 4 GB RAM destekliyor. Anakart ve işlemci 64 bit destekliyor. Anakartın sitesinde Windows 10 desteklediği yazmıyor. Ancak internette ki araştırmamda (kurarken sıkıntı yaşasalar da) Windows 10 64 bit kuranları gördüm. Ancak sıkıntısız, sorunsuz bütün donanımsal özellikleri kullanabildiklerine dair geri bildirimde bulunmamışlar.

Windwos XP'den Windows 10 64 bit'e geçmek istememin nedenleri;
1- MS Office güncel sürümlerini kullanamamak
2- Eğitim için gerekli bazı güncel programları kullanamamak
3- Bazı güncel programların (İnternet tarayıcıları vb.) Windows XP desteklememesi
4- Güvenlik sıkıntısı
5- Windows XP'nin kablosuz bağlantıyı verimli kullanamaması (Malum ev hanımları evde kablo kalabalığı istemiyor)

RAM'i 3 veya 4 GB'ye artırarak Windows 10 64 bit kurmak istiyorum. Bilgisayar ile yapılacaklar;
1- İnternette araştırma yapmak, video izlemek.
2- Office programlarını kullanmak (özellikle word, excel, powerpoint).
3- Microsoft Teams vb. uzaktan eğitim için gerekli programlar kullanmak.
4- Belki Age of Empires 2/HD gibi düşük sistemli strateji oyunları oynamak.

Sorularım;
1- Bu sisteme Windows 10 64 bit kursam sorunsuz çalışır mı?
2- Yapacaklarımı göz önünde bulundurursanız Windows 10 64 bit hangi versiyonunu (pro, home, education vb.) kurmamı önerirsiniz? (Ona göre satın alacağım)
3- Trend Micro (elimde bu var) anti virüs kullanacağım. Ancak 3 GB RAM yetmezse güvenlik için tek başına Windows Defender yeterli olur mu?
4- Anakartın sitesinde Windows 10 için sürücüler yok. Driverscape sitesinde bazı sürücüler var. Hepsini göremedim. Olmayan sürücüleri mutlaka indirmem gerekir mi, nereden indireceğim?
5- BIOS sürümü anakartın sitesinde kullandığım işlemci için F8d(son sürüm) belirtilmiş. Ancak CPU-Z programında F7 gözüküyor. Son sürüm değilse Windows 10 kurmadan önce mutlaka son sürüme güncellemem gerekir mi?
6- Bildiğim kadarıyla sistem eski olduğu için NTFS dosya sistemi şeklinde yazdırmam gerekiyor. Hangi programı kullanayım?
7- Büyük ekran rahatlığından dolayı Adobe Illustrator, Proteus(veya aynı işlevi gören) vb. programlar da kullanabiliriz. Bunun için sisteme uygun 1 GB VRAM harici ekran kartı olarak ne önerirsiniz?

Son düzenleme:
GT1030 ya da R7 240 darboğaz yapacaktır ve gereksiz bir masraftır. Sadece eski 2D oyunları ve birkaç program için 1GB HD 5450 yeter de artar ve uygun.
Gayet doğru. Gülücük emojisi atmış. Kendim kullandım ve dibine kadar darboğaz yapıyor. Pentium çöp. HD 4650, bulamazsan 5450 öneririm. Windows 10 Home Single Language 32 Bit kurabilirsiniz.

W10 Home sl, kurabilirsiniz.
RAM miktarınızı 4 GB'ye tamamlayın. DDR2 RAM'ler 2.el uygun fiyata bulunuyor zaten.
İşlemcinizide E8500 gibi bir işlemciye değişebilirsiniz. 30-40TL'ye bulunur.
GT210 ekran kartını birkaç ay önce 2.el 40TL'ye almıştım. O tarz bir ekran kartı takviyesi ile günlük kullanım için yeterli bir bilgisayar olur.

Ben kendi bilgisayarımla sırasıyla E5200 - E7500 - E5450'ye geçiş yaptım. E5200 "bence" günlük kullanım için bile yeterli gelmiyor.

Ben dün gece Letgo'da MSI GT 210 50 TL'ye buldum. Almalı mıyım sizce? CS:GO düşük ayar 60 FPS yeter bana. Sistem özellikleri:
Intel Pentium E5700.
2 GB DDR3 RAM.
Ekran kartı yok Intel HD Graphics kullanıyor.
Bir de GT 210 yatay kasalar için uygun mudur?

Ben dün gece Letgo'da MSI GT 210 50 TL'ye buldum. Almalı mıyım sizce? CS:GO düşük ayar 60 FPS yeter bana. Sistem özellikleri:
Intel Pentium E5700.
2 GB DDR3 RAM.
Uygundur, alabilirsiniz. İsterseniz kasanızı götürüp test edebilirsiniz.

Intel Pentium'e5700.
2 GB DDR3 RAM.

640X 480 çözünürlükte denk bir ekran kartıyla 60 FPS almıştım birkaç saniyeliğine, stabil bir FPS vermez 48 FPS arası gökyüzüne bakınca 120'yi de zorlarsın.

32 Bit devri biteli çok oldu kesinlikle 64 Bit kurmalısın kendim 64 Bit kullanıyorum hiçbir sorunu yok. Ayrıca sistemim günlük kullanım için benim için ve birçok kişi için gayet yeterli gelecektir.

640X 480 çözünürlükte denk bir ekran kartıyla 60 FPS almıştım birkaç saniyeliğine, stabil bir FPS vermez 48FPS arası gökyüzüne bakınca 120'yi de zorlarsın.
Peki, acaba r7 240 e5700 ile darboğaz yapar mı? Yaparsa hangi işlemciyi takmalıyım?
640X 480 çözünürlükte denk bir ekran kartıyla 60 FPS almıştım birkaç saniyeliğine, stabil bir FPS vermez 48FPS arası gökyüzüne bakınca 120'yi de zorlarsın.
Sistemimi yenileme için bir konu açtım, bakabilir misiniz?

Cevap veren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

Selam. Bende E5700 var 2 GB DDR3 RAM. Sisteme Windows 10 32 Bit kurarsınız. Bu sisteme RAM ve ekran kartı alıp yatırım yapmak ölü yatırım olur. Ama siz ben illa ki kullanacağım diyorsanız Radeon HD serisine bakabilirsiniz veya bir GT 210 alabilirsiniz. GT 210 alırsınız istediğiniz oyunu düşük ayarlarda 30-40 FPS ile oynayabilirsiniz fakat oyun 32 Bit desteklemiyor. YANİ OYNAYAMAZSINIZ ÖLÜ BİR YATIRIM

Hocam, söylediğim oyunlar dahili ekran kartıyla oynanabiliyor. Ben ekran kartını AI, Proteus gibi programları kullanmak için alacağım.

Windows 10'a 4 GB RAM bile zar zor yetiyor, 3 GB'la naparsınız bilmem. 100 TL'ye HD 5450 falan bulursanız o da güzel olur(hatta 100TL bile etmez ama neyse). Anakartın UEFI destekleyip desteklemediğine Aida 64'den bakabilirsin ancak %90 desteklemiyordur. Rufus'u kullanabilirsin.

UEFI desteklemiyor. Yanlışınız var. Windows 10 bilgisayarda ne kadar RAM varsa ona göre kullanır. Örneğin; Dizüstü bilgisayarımda 16 GB RAM var. Boşta 4 GB RAM'den daha fazla kullanıyor.

1- Windows 10 Home SL 64 Bit kuracağım.
2- RAM'i şimdilik 3 GB'a artıracağım.
3- Belki işlemci yükseltmesi ile E8500 alabilirim.
4- Harici ekran kartını programlar için istiyorum. 1 GB HD 5450 veya işlemci yükseltmesiyle farklı bir ekran kartı alabirim.
5- BIOS şimdilik kalsın.

İstediğim cevapları aldım. Bilgisayara kurduktan sonra sıkıntı çıkarsa yazarım.

Son düzenleme:
Cevap veren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

Hocam, söylediğim oyunlar dahili ekran kartıyla oynanabiliyor. Ben ekran kartını AI, proteus gibi programları kullanmak için alacağım.

UEFI desteklemiyor. Yanlışınız var. Windows 10 bilgisayarda ne kadar RAM varsa ona göre kullanır. Örneğin; dizüstü bilgisayarımda 16 GB RAM var. Boşta 4 GB RAM'den daha fazla kullanıyor.

1- Windows 10 Home SL 64 Bit kuracağım.
2- RAM'i şimdilik 3 GB'a artıracağım.
3- Belki işlemci yükseltmesi ile E8500 alabilirim.
4- Harici ekran kartını programlar için istiyorum. 1 GB HD 5450 veya işlemci yükseltmesiyle farklı bir ekran kartı alabirim.
5- BIOS şimdilik kalsın.

Konu çözüme kavuşmuştur.

Farkı oyunlarda oynayacaksan ve akıcılık istiyorsan HD 5670, HD 4650 gibi kartlarada bakabilirsiniz.

Anakart: Gigabyte GA-945GCM-S2L
İşlemci: İntel Pentium E5300
RAM: 2 (1+1) GB Kingston DDR2 667 MHZ
Ekran Kartı: Dahili
Sabit Disk: WD 1600 160 GB 7200 RPM 8 MB Ön Bellek SATA II
Konu Çözülmüştür. Rufus ile birlikte NTFS dosya biçiminde 16 GB Hi-level USB belleğe Windows 10 64 bit yükleyip format atmayı denedim. Yükleme ekranı gelmedi. Sorun USB bellekten kaynaklandığını düşünüp bir de 8 GB Philips USB belleğe Windows 10 Home hem 64 bit hem de 32 bit birlikte yükledim. Bu sefer format ekranı geldi. 64 bit seçmeme rağmen bir türlü kurmadı. Ben de 32 bit kurmak durumunda kaldım. NOT: İşlemci 64 bit destekliyor.
Sonuç olarak konuda belirttiğim bilgisayar sistemime Windows 10 Home 32 bit kurdum. Boş yere yıllarca Windows Xp kullanmışım. Bu sistemde Windows 10 Home kasma, donma yapmıyor. Dizüstü bilgisayarımdaki 16 GB RAM akıcılığı var.
1- Sistem boştayken
* CPU %2-15, RAM %55-60 (1,1-1,2 GB) kullanıyor.
2- Sistem şu şekilde yük altındayken;
* Tarayıcıda (Mozilla Firefox) 12 sekme (Technopat, haber siteleri, araştırma siteleri vs.) açık, Youtube 480p video açık ve MS Office PowerPoint Sunu hazırlarken CPU %60-90, RAM %80-90 kullanıyor. Takılma olmuyor. Program geçişleri (Alt + Tab) de gayet akıcı.
3- İnternet haber siteleri, Youtube, Sosyal medya kullanımlarında herhangi bir takılma, donma olmadı.
4- Sistemim internetten (internet hızım çok yüksek) HD videoları yürütemiyor, takılmalar oluyor. Dolayısıyla eğitim için video veya filmleri en yüksek 480p çözünürlükte izleyebiliyorsunuz.
5- Çok nadir olarak (3 günde toplam 3 kez) Disk kullanımı %100 oldu. O anlarda kısa süreli takılmalar oluyor. Harddiskim 15 yıllık. Bu gibi eski sistemlere düşük kapasiteli de olsa bir SSD ilaç gibi gelecektir. 2-3 ay önce 120 GB SSD'ler 120-140 TL civarıydı. Şimdi o fiyatta olsa alırdım.

Buradan çıkarılan sonuç; eğer sizin de böyle veya benzer bir sisteminiz varsa günlük kullanımda hd videolarda sorun yapabilir. Ancak yukarıda belirttiğim diğer hususlarda gayet akıcı bir şekilde Windows 10 kullanabilirsiniz.

Sistemimdeki Windows 10 akıcılığı ve bu günlerde yaşadığımız Covid-19 Salgını nedeniyle diğer isteklerimi, 2. el parça alımlarını daha sonraya erteledim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı