Çözüldü El Capitan kurulum sonrası bilgisayar kapanmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

XanderCage

Centipat
Makaleler
2
Mavericks'ten El Capitan'a geçiş yaptım. 2 gün önce kurulumu yapmıştım. Tüm kextleri, sorunları hallettim bir tek bilgisayarı kapatacağım zaman kapanmıyor, yeniden başlama sorununu halledememiştim. Bugün Multibeast içerisindeki evOreboot. Kext yükledim ve bilgisayar kernel panic verdi ne yaptımsa bir daha açamadım sistemi. Tekrardan El Capitan temiz kurulum yaptım. Şu an kurulum sonrası çalışmayan bir şey yok sorunsuz kullanıyorum ancak bilgisayarı kapatırken reset atma sorunu hala devam ediyor.
Clover içerisindeki ShutdownFix'i denedim olmadı. Yine Clover'da suspend diye bir şey vardı onu da denedim yine olmadı. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Bilgisayar özellikleri: Intel Core 2 Quad Q6600 - Gigabyte P35-S3G Anakart - NVIDIA GTX 275 Ekran kartı.
El Capitan 10.11.6 Yüklü

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk olarak sisteme uygun SMBIOS kullanın.
Eğer hata devam ederse sistem reset attıp tekrar açtığında hata kodu vs veriyorsa paylaşın.

Komut ile yapmadım. Clover configurator programı ile düzenlemiştim. Aşağıya resmini koydum. Başta ShutdownFix olanı işaretledim. Sorun düzelmeyince aşağısındaki Suspend Override olanı işaretledim o da sorunu çözmedi.
MultiBeast yazılımı ile Mac Pro 3,1 seçmiştim şuan MacPro (2008 başı) olarak görünüyor. Aşağıya resimlerini yüklüyorum. Bundan kaynaklı oluyorsa farklı birini mi seçmeliyim?
Ekran Resmi 2020-04-04 15.26.58.png

Ekran Resmi 2020-04-04 15.32.15.png

Ekran Resmi 2020-04-04 15.33.45.png

@claus Bilgisayarı kapattıktan sonra aşağıdaki yazılar çıkıyor. Sonrasında da bilgisayar reset atıyor. SMBIOS konusunda da ne yapmam gerektiğini anlamadım hocam. MultiBeast ile Mac Pro 3.1 seçmiştim kurulumdan sonra. Tekrardan başka birşey mi seçmem gerekiyor yoksa sorunun nedeni başka birşey mi acaba
Ekran Resmi 2020-04-04 22.34.50.png

Son düzenleme:
Bakın tekrar söylüyorum.
Rehbere göre yapacaksınız. Kullandığınız Config dosyanızı bağlantıdaki adreste açın ve SMBIOS olarak 4,1 4,2 ,5,1gibi değerleri sırası ile girip indirin ve bu config dosyası ile deneyin.
Ayrıca açtığında hata kodu veriyor mu dedim cevap alamadım. Eğer dediğimi doğru olarak denediğine rağmen hata devam ediyorsa, yüklü olan kext dosyaları belirtin.

Bakın tekrar söylüyorum.
Rehbere göre yapacaksınız. Kullandığınız Config dosyanızı bağlantıdaki adreste açın ve SMBIOS olarak 4,1 4,2 ,5,1gibi değerleri sırası ile girip indirin ve bu config dosyası ile deneyin.
Ayrıca açtığında hata kodu veriyor mu dedim cevap alamadım. Eğer dediğimi doğru olarak denediğine rağmen hata devam ediyorsa, yüklü olan kext dosyaları belirtin.
Tamam hocam deneyip dönüş yapacağım. Hata kodu derken yukarıda paylaştım hocam ekran görüntüsü olarak. Sistemde hiçbir sorun yok herşey çalışıyor ancak sistemi kapat dediğimde önceden de paylaştığım bu ekran geliyor ve ardından sistem yeniden başlıyor.
Ekran Resmi 2020-04-04 22.34.50.png

EDİT: @claus hocam bu mac harbiden çok garip bir işletim sistemi. SMBIOS değiştir demiştiniz ya birkaç tane değiştirdim fakat hata verince yeniden eski sorunsuz olanı seçtim.
Sonrasında SuspendOvirride komutundaki tik işaretini kaldırıp daha önce denediğim ancak sonuç alamadığım FixShutdown komutunu tekrar aktif ettim ve işe yaradı. Şuan sorunsuz şekilde kapanıyor bilgisayar.
Ekran Resmi 2020-04-05 15.32.37.png

Bu şekilde FixShutdown seçtim ve düzeldi yani. Oysaki daha önce denedim ve işe yaramamıştı. Şuan sorun yok bilgisayarda herşey çalışıyor. Acaba EFI klasörünü paylaşsam bakabilir misin config dosyam ve kext klasöründe bir anormallik var mı diye.

Demekki kaydederken bir problem oldu. Açıkcası şimdilik incelemeye gerek yok problem olmadığı için.
Tamamdır hocam ilgin için teşekkür ediyorum. Şuan tamamen sorunsuz çalışıyor. Bilgisayar işlemci frekansı artınca fan deviri de arttığından sesli çalışıyordu. Onu da işlemci frekansını ve voltajı düşürüp, sabitledim hallettim. Sadece YouTube, Office Programları gibi küçük işlerde kullanacağımdan performansa gerek yok :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı