Çözüldü Elektrik Gitmesi Sonrası Yaşanan Mavi Ekran Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Deha Bayraktar

Kilopat
Merhabalar, konunun birbiri ile bağlantılı olabileceğinden sonuna kadar okuyup cevaplamanız, şimdiden teşekkürler.

İkinci elden alacağım dediğim bilgisayarı aldım ve bugüne kadar sorunsuz kullanıyordum. Elektrikler gitti ve tekrar açtığımda sistem güncelleniyor tarzı bir yazı geldi. Bir süre sonra bilgisayar tekrar açılmayınca kardeşim bilgisayarı kapatmış ve tekrar açmış. En son bilgisayar açıldı ve 20-25 saniye sonra mavi ekran verdi. 4-5 defa denedim ve çoğunda farklı mavi ekran hataları geldi.
(System_service_exception / KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE / DPC_WATCHDOG_VIOLATION / PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA / kmode exception not handled / REFERENCE_BY_POINTER / MEMORY_MANAGEMENT)
En sonunda bir konuda okuduğum format at düzelir tavsiyesini denemeye karar verdim ve denedim ama işe yaramadı. RAM'de bir problem olabileceğine dair bir şey okumuştum. Memtest86 ile 2 saatlik bir testin sonucunda 0 error aldım. SSD'yi test ettim yazma ve okuma hızında bir problem yok.
Şöyle bir şeyin neden olabileceğine dair tahminim var; bilgisayarı aldığım zaman içindeki HDD'nin problemli olduğunu fark ettim. Tıkır tıkır ses geliyordu ve HDD'yi bazen okuyordu ama içine girilmiyordu bazen okumuyordu. Dedim SSD var zaten onu kullanırım HDD'yi söktüm ama bilgisayarı açmaya çalıştığım zaman ekran gelmiyordu, mouse ve klavyede ışık yoktu; ama onu geri takınca açılıyordu. Gittim BIOS'dan o SATA'yı kapattım başta tıkır tıkır sesi biraz geliyordu ama 5 dakika sonra ses kesiliyordu, yarım saatte bir 10-15 saniye tıkır tıkır tekrarlanıyordu.

Donanımsal bir şeyden dolayı olduğu yazıyor internette muhtemelen ondan dolayıdır diyorum. İşlemci ve ekran kartını nasıl deneyeceğimi bilmiyorum. HDMI kablosunu ekran kartından alıyorum ayrıca baktığımda 165 Hz veriyordu eğer bozuk olsa vermez diye düşünüyorum. Driver'ı kurmaya çalışıyorum fakat bilgisayar açtığım gibi 20-25 saniye sonra mavi ekran veriyor. İşlemci sıcaklığı BIOS'dan baktığıma göre 55 derece. Ayrıca BIOS ayarları sıfırlanmış ve BIOS ayarlarından anlamıyorum, BIOS ayarlarıyla alakalı bir durum olabilir mi ondan da emin değilim.

Yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca bir daha elektrik kesintisinde sıkıntı yaşamamak için marka olarak akım korumalı prizlerden hangisini almalıyım ve güç kaynağımı değiştirmek istiyorum 350 Watt dandik bir güç kaynağım var, uygun fiyatlı bir güç kaynağı önerebilir misiniz? İleriye dönük anakart RAM ve işlemci Upgrade'i yapabileceğim abartısız bir şekilde ona göre bir öneride bulunursanız sevinirim.
Bilgisayar özelliklerim: i3 4170, GTX 1050, 350 Watt PSU, H81M-S2PH, 8 GB 1600 MHz RAM

Çözüm
Öncelikle belleklere test yapın.
BIOS'unuz da eski kalmış, güncelleyin.
Ek olarak ses sürücülerinizi güncelleyin. Windows sürümünüzü güncelleyin. Sürücü bulucu gibi bir program kullanıyor musunuz?
Bilgili arkadaşlar ilgilenecektir.

@Enes3078

Öncelikle belleklere test yapın.
BIOS'unuz da eski kalmış, güncelleyin.
Ek olarak ses sürücülerinizi güncelleyin. Windows sürümünüzü güncelleyin. Sürücü bulucu gibi bir program kullanıyor musunuz?

Çözüm

Geri
Yukarı