Çözüldü Ev yapımı klima

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Soulfly2000

Centipat
download.jpg

Şu internette gördüğümüz içine buz falan koydukları ev yapımı klimalar sizce ne kadar etkilidir?

Neticede buzun üzerinden havayı üfleyince biraz daha soğutuyor ama fazla etkili olacağını sanmıyorum. En fazla doğrudan kendinize çevirirseniz biraz daha serinlemiş olursunuz. O da çok iyi bir şey değil tabii. Bir de buzlar ne kadar erimeden dayanacak orası da muamma.

Bir de peltier ile yapanlar var ki çok komik. Sadece üflediği havayı gösteriyorlar soğuk diye, halbuki diğer tarafı aynı oranda ısınıyor bir mantığı kalmıyor. Ancak peltierin ısınan kısmını sıvı soğutma vs. ile evin dışına çıkarıp öyle kullanırlarsa bir mantığı olur. Yine de koskoca odayı soğutmak için ufak peltierler pek yeterli değil, çok fazla kullanmak lazım. O zaman da peltierin çok verimsiz bir eleman olduğu ve deli gibi elektrik harcayacağını göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Kısacası, maalesef bunları işlevli bulmuyorum. Ufak bir USB vantilatör bile daha mantıklı.

Ben yaptım bunlara benzer amatör bir şey. Odayı serinletmek için kullanamazsınız onu önceden belirteyim. Zaten 2-3 saat içinde içine koyduğunuz buz eriyor, yenisini getirmeniz değiştirmeniz lazım. Sürekli buzdolabının buzluğunu açıp içine yeni su koyup buzları almak hem dolabı yorar hem enerji kaybı yaratır bunun yerine klima almak daha mantıklı. :)

Ama derseniz ki ben sadece kendime ve bilgisayara doğru koyacağım maksat biraz serinleyeyim, o konuda epey işe yarıyor. Ama yine de dediğim gibi sık sık su değiştirmeniz gerekecek. Sürekli aktif kalacak bir şey değil.

Geri
Yukarı