[Çözüldü] Ev yapımı klima

Soulfly2000

Femtopat
Katılım
24 Ocak 2020
Mesajlar
11
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
0
download-jpg.570345


Şu internette gördüğümüz içine buz falan koydukları ev yapımı klimalar sizce ne kadar etkilidir?
 

Utku Oktay

Megapat
Katılım
25 Şubat 2016
Mesajlar
1.895
En iyi cevaplar
36
Beğeniler
2.366
Yer
Ankara
Neticede buzun üzerinden havayı üfleyince biraz daha soğutuyor ama fazla etkili olacağını sanmıyorum. En fazla doğrudan kendinize çevirirseniz biraz daha serinlemiş olursunuz. O da çok iyi bir şey değil tabii. Bir de buzlar ne kadar erimeden dayanacak orası da muamma.

Bir de peltier ile yapanlar var ki çok komik. Sadece üflediği havayı gösteriyorlar soğuk diye, halbuki diğer tarafı aynı oranda ısınıyor bir mantığı kalmıyor. Ancak peltierin ısınan kısmını sıvı soğutma vs. ile evin dışına çıkarıp öyle kullanırlarsa bir mantığı olur. Yine de koskoca odayı soğutmak için ufak peltierler pek yeterli değil, çok fazla kullanmak lazım. O zaman da peltierin çok verimsiz bir eleman olduğu ve deli gibi elektrik harcayacağını göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Kısacası, maalesef bunları işlevli bulmuyorum. Ufak bir USB vantilatör bile daha mantıklı.
 
Katılım
1 Eylül 2018
Mesajlar
2.482
En iyi cevaplar
10
Beğeniler
1.540
Vantilatörün önüne buz koy aynı mantık zaten.
 

Nakahella

Centipat
Katılım
10 Temmuz 2018
Mesajlar
242
En iyi cevaplar
2
Beğeniler
199
Ben yaptım bunlara benzer amatör bir şey. Odayı serinletmek için kullanamazsınız onu önceden belirteyim. Zaten 2-3 saat içinde içine koyduğunuz buz eriyor, yenisini getirmeniz değiştirmeniz lazım. Sürekli buzdolabının buzluğunu açıp içine yeni su koyup buzları almak hem dolabı yorar hem enerji kaybı yaratır bunun yerine klima almak daha mantıklı. :)

Ama derseniz ki ben sadece kendime ve bilgisayara doğru koyacağım maksat biraz serinleyeyim, o konuda epey işe yarıyor. Ama yine de dediğim gibi sık sık su değiştirmeniz gerekecek. Sürekli aktif kalacak bir şey değil.
 

Oleeee

Femtopat
Katılım
7 Nisan 2020
Mesajlar
55
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
13
tamamen gereksiz.Hazırda sürekli buz elde etmen lazım.Bunun içinde büyük bir doncurucu alanı gerekli..Tak cıkar bosalt , ekle.. vs.
Ayrıca ne kadar soguttuguda asikar?
 


Yeni konular

Yukarı