Çözüldü FreeSync ve V-Sync kapatıp açmak ne işe yarar?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Wielles

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben Apex Legends oynuyorum. Oyun ayarlarını en düşükte açıyorum. V-Sync kapalı ancak FPS 144'ün altına indiğinde oyundaki akıcılık gidiyor. Birazcık kasıyor gibi geliyor. Önce FPS'i 144'e sınırlamayı bıraktım, sınırsız yaptım. Geçer gibi oldu, sonra tekrarladı ve monitörün ayarlarından FreeSync özelliğini kapattım. Bu sefer düzeldi gibi. Bana bunun neden olduğunu açıklayabilecek birisi var mı?

Monitörüm 144Hz FreeSync.
Sistemim Ryzen 5 3500x- RX 5700XR- 16 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
FPS 100 altına çok düşmüyorsa v-Sync açman akıcılık sağlar ama tepki sürelerinde gecikme yapar. Rekabetçi oyunlarda mümkün olduğunca v-Sync açmaman lazım.

FreeSync AMD teknolojisi olduğu için açman daha mantıklı. FPS'i 143'e sabitleyerek deneyebilirsin. 144'e sabitlemenden dolayı sorun yaşamış olabilirsin. Genelde FPS, monitör Hertz değerinden 1 eksik olarak sabitlenir.

144 FPS üzeri FreeSync çalışmaz. Sadece monitörünün Hertz değerine kadar destek verir. FPS sabitlemeyip, açık tutsan da bir zararı olmaz. 144'lere düştüğün zaman tekrar devreye girer.

FPS'i 143'e sabitledim, v-Sync yine kapalı tuttum ve şu an sorun çözüldü gibi.
Sabitlemiyince kaç FPS alıyorsunuz?

Min130 - MAX250-300.
FPS 100 altına çok düşmüyorsa V-Sync açman akıcılık sağlar ama tepki sürelerinde gecikme yapar. Rekabetçi oyunlarda mümkün olduğunca V-Sync açmaman lazım.

FreeSync AMD teknolojisi olduğu için açman daha mantıklı. FPS'i 143'e sabitleyerek deneyebilirsin. 144'e sabitlemenden dolayı sorun yaşamış olabilirsin. Genelde FPS, monitör hertz değerinden 1 eksik olarak sabitlenir.

144 FPS üzeri FreeSync çalışmaz. Sadece monitörünün hertz değerine kadar destek verir. FPS sabitlemeyip, açık tutsan da bir zararı olmaz. 144'lere düştüğün zaman tekrar devreye girer.

Arkadaşlar ben Apex Legends oynuyorum. Oyun ayarlarını en düşükte açıyorum. V-Sync kapalı ancak FPS 144'ün altına indiğinde oyundaki akıcılık gidiyor. Birazcık kasıyor gibi geliyor. Önce FPS'i 144'e sınırlamayı bıraktım, sınırsız yaptım. Geçer gibi oldu, sonra tekrarladı ve monitörün ayarlarından FreeSync özelliğini kapattım. Bu sefer düzeldi gibi. Bana bunun neden olduğunu açıklayabilecek birisi var mı?

Monitörüm 144Hz FreeSync.
Sistemim Ryzen 5 3500x- RX 5700XR- 16 GB RAM.

FreeSync AMD'nin geliştirdiği ekranın ve ekran kartının uyumlu çalışması için kullanılır.

FPS 100 altına çok düşmüyorsa v-Sync açman akıcılık sağlar ama tepki sürelerinde gecikme yapar. Rekabetçi oyunlarda mümkün olduğunca v-Sync açmaman lazım.

FreeSync AMD teknolojisi olduğu için açman daha mantıklı. FPS'i 143'e sabitleyerek deneyebilirsin. 144'e sabitlemenden dolayı sorun yaşamış olabilirsin. Genelde FPS, monitör Hertz değerinden 1 eksik olarak sabitlenir.

144 FPS üzeri FreeSync çalışmaz. Sadece monitörünün Hertz değerine kadar destek verir. FPS sabitlemeyip, açık tutsan da bir zararı olmaz. 144'lere düştüğün zaman tekrar devreye girer.

FPS'i 143'e sabitledim, v-Sync yine kapalı tuttum ve şu an sorun çözüldü gibi.
Sabitlemiyince kaç FPS alıyorsunuz?

Min130 - MAX250-300.

Çözüm

Geri
Yukarı