Çözüldü Gigabyte B450M-S2H anakart M.2 SSD'leri görmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kgnerbykl

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle herkese iyi forumlar, biraz uzun bir yazı ama gerçekten çok sıkıntı yaşadığım büyük zarara uğradığım bir konuda yardımınıza ihtiyacım var sabrınız için teşekkürler,

Bir süredir Gigabyte GA-A320M-S2H anakart ile beraber Intel 660P 1 TB NVMe M.2 SSD kullanmaktaydım. Kasayı değiştirme sebebiyle tüm parçaları söküp yeni kasaya taktığım ve güç verdiğim esnada bilgisayarın M.2'yi görmediğini fark ettim. Windows'u farklı diske kurarak açtığımda "Disk Yönetimi" bölümünde de görülmediği ve BIOS ekranından da takip ettiğimde hiçbir şekilde kullanamadığımı fark ettim.

Daha sonra anakart yükseltme fikrim de olması sebebiyle Gigabyte B450M-S2H model bir "SIFIR" anakart aldım. Aynı NVMe M.2 SSD'yi bu anakarta takarak test ettim. Sonuç yine aynıydı. Bu sefer son çare olarak SSD'nin bozulmuş olma ihtimalini düşünerek sadece sistemi kurmak için XPG SX6000 Lite model NVMe SSD'yi satın aldım. Fakat bugün elime ulaşan ürünü taktığımda yine aynı sorunla karşılaştım. Ne "Disk Yönetimi" bölümü ne BIOS ekranı ne de Windows Kurulumu sırasında SSD Kesinlikle görülmüyor. Ne yapacağımı şaşırdım...

Yardımlarınızı görüşlerinizi bekliyorum...

Çözüm
@kgnerbykl BIOS sürümlerinde M.2 ve bellek uygunluğunu geliştiriyorlar sürekli. F50'den daha eski bir sürümdür diye tahmin etmiştim. Güncelleme ile düzelmesi sevindirdi. Tahminim tutmuş. :D
Görebilmiş evet, ama hala tam çözülmemiş.
Çözüldü hocam disk yönetimi üzerinden aktif hale geldi şuan.1 TB olan INTEL SSD'yi yine de görmüyor ama yeni aldığım XPG SSD şuan sorunsuz çalışıyor...Zaten INTEL 660P ile alakalı olarak bazı kronik sorunlar olduğu ömrünün kısa olduğu şeklinde bir yazı okumuştum....Teşekkür ediyorum herkese ilgi alaka için şükür halletim 😃

Geri
Yukarı