Çözüldü Gigabyte B450M S2H Anakartta RAM Görünmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

metozik

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba bir sorunum var ve PC'yi resmen kırmak üzereyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yeni bir sistem topladım. Sistem şöyle;

Ryzen R3 3100.
Gigabyte B450M S2H anakart.
G.Skill 2x8 GB 3600 MHz RAM.
1050 Ti ekran kartı.
240 GB SSD.
750W PSU.

Sistemin anakartını İtopya'dan aldım ve geldiğinde anakartı taktık görüntü vermedi sistem. Neyse iade için gönderdim 20 gün sonra anakart geldi. Bana para iadesi yapmadılar, teknik servise gönderdiklerini söylediler. Serviste "anakart komponentleri kırılmış, normalde tamiri yapılmamakta olup müşteri memnuniyeti adına bir defalık tamir edilmiştir ve tüm aksamlar kontrol edilmiş sorunsuz çalışmaktadır" tarzında bir not düşülmüş. Halbuki hiçbir yerine zarar verilmedi kendim takabildiğim halde ne olur ne olmaz diyerek işi bilen bir bilgisayarcıya götürdüm taktırdım. Neyse kısa kesiyorum olayı lafı uzatmamak adına, anakart 20 gün sonra geldi anakartı taktım bu sefer çalıştı. Sisteme Windows 10 kurulumu yaptım açtım. Buraya kadar bir sorun olmadı.

Ancak açılırken anakart logosu çıktığında "pmu Memory training error at socket 0 Channel 0 DIMM 0" hatası yazıyordu. Ve RAM 8 GB ve 2133 MHz görünüyor. Speccy programında iki RAM'de görünüyordu. Fakat Windows ve BIOS görmüyor. Önce frekansı ayarlayayım dedim ve XMP profilini açarak RAM hızını artırdım BIOS'tan sonra bilgisayar kendi kendine 2 reset atıp tekrar aynı hıza dönüyordu ne yapsam 2133'de kaldı. BIOS sürümünü yükselteyim dedim, geldiğinde F50 sürümü yüklü idi. Önce F51E sürümüne sorunsuz yükselttim. Sonra da F51'e yükselttim bu sefer PC yine görüntü vermedi. BIOS pilini çıkarıp taktım olmadı. CMOS clear yaparak BIOS'u sıfırladım görüntü geldi. Baktım F51 sürümü sorunsuz çalışıyor bu sefer. Tekrar frekans yükseltmeyi denedim ve oldu şu an 3600 MHz'de çalışıyor ve "pmu Memory training error at socket 0 Channel 0 DIMM 0" hatası artık çıkmıyor ancak RAM'ın diğerini hala görmüyor.

RAM bozuk değil, işlemciye yakın olan iki slota da RAM'leri tek tek taktım görünüyor 8 GB olarak. Ancak ilk slotu boş bırakıp 2. slota herhangi birini taktığımda PC açılmıyor. Servis tüm kısımları kontrol ettiğini çalıştığını söylemiş. Ben şimdi ne yapacağım anlamadım tekrar garantiye göndermek istemiyorum 20 gün uğraştırıyorlar. Zaten tam 30 gündür PC'nin anakart sorunu yüzünden bilgisayarım yok. Sorun İtopya'da mı Gigabyte'ta mı bende mi ben çözemedim bu işi. Kendimin yapabileceği bir şey var mı? Aynı sorunu bu anakartta yaşayanlar olmuş, işlemci pinini düzelterek hatta saçma ama ekran kartını takıp çıkararak vs. çözenler olmuş. Başka neler yapabilirim? Artık olmazsa anakartı kırıp gidip başka bir markadan bir anakart alacağım yeterince yordu ve hevesim kaçtı. Biraz uzun oldu kusura bakmayınız, bilgisi olanların yardımını bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Çözüm
Arkadaşlar sorunu çözdüm, benle aynı sorunu yaşayan olursa yardımcı olur umarım. Geceden beri uğraşıyorum. Aslında çok garip bir olay oldu.

Yorumlarda pin eğilmesini gördüğüm için işlemciyi tekrar söktüm ve acı gerçekle karşılaştım korktuğum başıma geldi. Takarken 3-4 pin yamulmuş. Ben direkt taktım aslında sorun yaşamadan benden mi yamuldu önceki montaj sırasında bilgisayarcıdan mı oldu bir şey söyleyemem suçlamak da istemem kimseyi belki benim hatamdır.

Neyse pinlerden birisi falan direkt diğer pinlerin arasına tamamen yatmış. Çok kötü oldum yıllar sonra bir pc alayım dedim bütçeyi zorlayarak o da gitti dedim. Artık o saatten sonra riski alarak toplu iğne ile düzeltmeyi denedim ve maalesef birini tamamen kırdım pinin. Diğerlerini de tam düzeltemedim mercek falan yoktu. Yoruldum bıraktım kasayı topladım tekrar taktım ilginç bir şekilde çalıştı ve 16 GB RAM'i görüyor şuan PC çok şaşkınım. Acaba bu kırık pin ve diğer eğik pinler sorun açar mı başıma sonradan? Şuan herhangi bir sorun yok.
Sadece tek bir 8 GB'lık RAM'i sırasıyla tüm slotlara takıp deneyebilir misin? Tüm slotlarda bilgisayarıın açılması ve BIOS'un RAM'i doğru görmesi gerekiyor. Masaüstüne kadar gelmene gerek yok. Her ne kadar slotlar çalışıyor denmişse de en azından herhangi bir Slot'ta bozukluk var mı yok mu öğrenmiş olursun.

Bende de eski bir anakart vardı. Bir yuvası bozukmuş. 2x2 RAM vardı. Sadece 2GB görüyordu ama hatada vermiyordu açılışta bip sesi tarzı bir hata almıyordum. Sonra tek tek RAM’leri denedim. Sonunda sokette arza olduğunu buldum. Sizde öyle bir deneyin.

Arkadaşlar sorunu çözdüm, benle aynı sorunu yaşayan olursa yardımcı olur umarım. Geceden beri uğraşıyorum. Aslında çok garip bir olay oldu.

Yorumlarda pin eğilmesini gördüğüm için işlemciyi tekrar söktüm ve acı gerçekle karşılaştım korktuğum başıma geldi. Takarken 3-4 pin yamulmuş. Ben direkt taktım aslında sorun yaşamadan benden mi yamuldu önceki montaj sırasında bilgisayarcıdan mı oldu bir şey söyleyemem suçlamak da istemem kimseyi belki benim hatamdır.

Neyse pinlerden birisi falan direkt diğer pinlerin arasına tamamen yatmış. Çok kötü oldum yıllar sonra bir pc alayım dedim bütçeyi zorlayarak o da gitti dedim. Artık o saatten sonra riski alarak toplu iğne ile düzeltmeyi denedim ve maalesef birini tamamen kırdım pinin. Diğerlerini de tam düzeltemedim mercek falan yoktu. Yoruldum bıraktım kasayı topladım tekrar taktım ilginç bir şekilde çalıştı ve 16 GB RAM'i görüyor şuan PC çok şaşkınım. Acaba bu kırık pin ve diğer eğik pinler sorun açar mı başıma sonradan? Şuan herhangi bir sorun yok.

Son düzenleme:
Çözüm
Arkadaşlar sorunu çözdüm, benimle aynı sorunu yaşayan olursa yardımcı olur umarım. Geceden beri uğraşıyorum. Aslında çok garip bir olay oldu.

Neyse pinlerden birisi falan direkt diğer pinlerin arasına tamamen yatmış. Çok kötü oldum yıllar sonra bir PC alayım dedim bütçeyi zorlayarak o da gitti dedim. Artık o saatten sonra riski alarak toplu iğne ile düzeltmeyi denedim ve maalesef birini tamamen kırdım pinin. Diğerlerini de tam düzeltemedim mercek falan yoktu. Yoruldum bıraktım kasayı topladım tekrar taktım ilginç bir şekilde çalıştı ve 16 GB RAM'i görüyor şu an PC çok şaşkınım. Acaba bu kırık pin ve diğer eğik pinler sorun açar mı başıma sonradan? Şu an herhangi bir sorun yok.

Mavi ekran sorunlarına yol açabilir. Geçmiş olsun.

PİN KIRIK KOPUK AMD FX-RYZEN 4-6-8 ÇEKİRDEK İŞLEMCİLER TAMİRİ YAPILIR
Yine tekrarlaması durumunda arkadaştan destek alabilirsiniz.

Kırılan pin konusunda gayet şanslısınız çünkü kırılan pininiz büyük ihtimalle Reserved Pindi. Reserved Pinlerin hiçbir görevi yoktur ve gelecekteki işlemci modellerinde kullanılabilmesi için bekleyen bir pin türüdür.

Kırılan pin konusunda gayet şanslısınız çünkü kırılan pininiz büyük ihtimalle reserved pindi. Reserved pinlerin hiçbir görevi yoktur ve gelecekteki işlemci modellerinde kullanılabilmesi için bekleyen bir pin türüdür.
Her gün yeni bir bilgi öğreniyoruz, bilgilendirme için teşekkürler.
Çok teşekkürler hocam arkadaşla bir görüşeyim.
Ne demek. Arkadaşın profilini inceledim. Gönderilen işlemcilerden tamir sonrası olumlu dönüş olmuş.

Geri
Yukarı