Çözüldü GNU/Linux İşletim Sisteminde Donanımsal Hızlandırma Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

unknownuser5252

Centipat
Merhaba arkadaşlar.

GNU/Linux dağıtımlarını kullanırken özellikle dikkatimi çeken ve hangi dağıtıma geçersem geçeyim çözümünü bulamadığım bir sorundan bahsetmek istiyorum: Hardware acceleration. Bazı medya oynatıcılar ile aşılabilen bir sorun olsa da özellikle internet tarayıcıları konusunda sorun büyük gibi. Kullandığım dağıtımların hiçbirinde internette video izlerken dahili ya da harici ekran kartımın çalışmadığını fark ettim. Bu da haliyle işlemcime yük bindiriyor ve ısınma sorunları yaratıyordu. Araştırdım ve GNU/Linux sistemlerde hardware acceleration konusunda eksiklikler olduğunu gördüm. Peki bunun sebebi nedir? Ya da çözüm sunabilecek, bu konuda bilgilendirme yapabilecek bir arkadaşımız var mıdır? Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için kaynak olması dileğiyle...

İyi forumlar. 😊

Çözüm
Hocam şey... Sonuç olarak hardware acceleration konusunda sorun yok mudur? Dediklerinizden kafam karıştı da. 😅😄
Ekran kartının Linux dağıtımında desteklemediği zamanlarda ciddi sıkıntılar var. Meslea ben bu fotoğraftaki seçeneği kapatmadığımda Linux dağıtımlarda sorun yaşıyorum. :)
(Ek not: Bu sorunu sadece ekran kartı Linux işletim sistemlerinde uyumlu olmayan bilgisayarımda yaşıyorum.)
a.png

Bu tamamen ekran kartı sürücüsünün iyi çalışmaması veya ekran kartının kaldırmaması durumudur.

Mesela daha bugün @Erdinç 31 kullanıcısının açtığı konuda tarayıcısının videolarda grafik kartı kullandığı gözlemleniyor. Kendisinin sorununu bu seçeneği kapatarak çözdük.
[Çözüldü] YouTube Üzerinden Video İzlerken Grafik Kartının Çok Kullanılması - Technopat Sosyal
Üstelik bu konu Linux değil Windows işletim sistemi üzerinden çözdüldü. :)

Donanım hızlandırması (Hardware Acceleration), tarayıcı veya oynatıcıların ekran kartından yardım alma özelliğidir. Sadece Linux'de bulunmaz.

Eğer Windows işletim sisteminde grafik sürücüsünü doğru kurmadan video izlemeye çalışır iseniz Linux işletim sisteminde yaşadığınız problem gibi aşırı kasma meydana gelecek ve sürücüyü kurmamanıza rağmen bu seçeneği kapattığınızda kasma ortadan kalkabilecektir. (Linux'un sürücü kitaplığı, elle kurulmamış grafik kartlarında Windows'tan daha iyi olabileceğinden sürücü yazılımı kurulmamış Windows işletim sisteminde kasma sorununun kalkamaması bir olası durumdur.)

Özetleyecek olursak: Ekran kartını doğru kuramıyor olabilirsiniz veya ekran kartınız Linux ile uyumlu değildir.
Şahsen kullandığım her dağıtımıda Firefox kullandım ve donanım hızlandırma hepsinde olması gerektiği gibi çalışıyordu. Eğer ekranda yırtılma tarzı bir sorunla karşı karşıyasanız ve Intel HD kullanıyorsanız xorg.conf dosyasına birkaç ekleme yapmanız lazımdır. Bunların dışında donanım hızlandırma olması gerektiği gibi çalışıyor.
NVIDIA için sorun şimdilik çözülemeyecek düzeyde. İntel ve AMD için daha iyi çalışıyor.
Wayland kullanmadığınız sürece Nvidia bir sorun çıkarmaz.

İ
Wayland kullanmadığınız sürece Nvidia bir sorun çıkarmaz.

Çıkarıyor. Xorg kullanıyorum çok falza dağıtım, pencere yöneticisi ve sürücü sürümlerinde test ettim. Masaüstü GTX 1050ti ile doğru düzgün performans almıyorum. Hem tarayıcı için hem masaüstü/pencere animasyon ve grafikleri için. İntel ve AMD grafik sürücüleri çok daha iyi ve akıcı grafiklerle çalışıyor.

Çıkarıyor. Xorg kullanıyorum çok falza dağıtım, pencere yöneticisi ve sürücü sürümlerinde test ettim. Masaüstü GTX 1050ti ile doğru düzgün performans almıyorum. Hem tarayıcı için hem masaüstü/pencere animasyon ve grafikleri için. İntel ve AMD grafik sürücüleri çok daha iyi ve akıcı grafiklerle çalışıyor.
Intel ve AMD sürücü konusunda kesinlikle daha iyiler fakat Nvidia da Wayland kullanmadığınız sürece sıkıntısız bir şekilde çalışması lazım. Nvidia sürücüleri yerine Nouvea sürücülerini kullanıyor olmayasınız?

Chromium tabanlı tarayıcılarda bu sorunun olmaması lazım. Firefox'da ise en son baktığımda halen HW varsayılan olarak aktif değildi.

Güncel bir ekran kartına sahipseniz:

Kod:
gfx.webrender.all;true
gfx.webrender.enabled;true

Değilseniz:

Kod:
layers.acceleration.force-enabled;true

Şeklinde about:config menüsünden ayarlama yapmanız gerekebilir.

Şahsen kullandığım her dağıtımıda Firefox kullandım ve donanım hızlandırma hepsinde olması gerektiği gibi çalışıyordu.
Hocam bende video izlerken gereğinden fazla ısınma oluyor. Sonra internetten yabancı forumlarda araştırmaya giriştim. Çoğu forumda bununla ilgili başlık açılmış. O ddonanımsal hızlandırma seçeneğinin gerçek anlamda aktif olmadığı yazıyordu. Hatta araştırırsanız Chrome konusunda da Google henüz linux için Chrome üzerinde donanımsal hızlandırma gibi bir hedefleri olmadığını açıklamış. Ben de bunlara bakarak bu başlığı açtım. Dediğinize göre Firefox kullanırsam olay çözülüyor. Ama ben onda da sorun yaşamıştım. Kafam karıştı. 🙃
Chromium tabanlı tarayıcılarda bu sorunun olmaması lazım. Firefox'da ise en son baktığımda halen HW varsayılan olarak aktif değildi.

Güncel bir ekran kartına sahipseniz:

Kod:
gfx.webrender.all;true
gfx.webrender.enabled;true

Değilseniz:

Kod:
layers.acceleration.force-enabled;true

Şeklinde about:config menüsünden ayarlama yapmanız gerekebilir.
Kodlardan çok anlamayan bir son kullanıcı olarak dediklerinizi yapmıştım. Fakat işlemci sorunu devam etti. Ama sadece web browser için yaşadığım bir sorun olarak.

Yeni konular

Geri
Yukarı