Çözüldü GTX 1060 "connect the PCI-e power cable" uyarısı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bboyerman

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Makine Teknikeri
Merhaba Sosyal,

Arkadaşlar, öncelikle durumum önemli ve diğer benzer konuların hepsini okudum ama ihtiyacım olan cevabı bulamadım. Dün bilgisayarıma GTX 1060 ekran kartı takviyesi yaptım fakat ekranda "Please power down and connect the PCI-e power cable for this graphics card" uyarısı alıyorum. Araştırmalarım sonucu bu problemin genellikle ekran kartına takılacak olan güç kablosundan kaynaklandığını öğrendim.

Güç kaynağından gelen PCI-e Power kablosu 6 pin, ekran kartında ise 8 pin girişi var. Dolayısıyla 2 pin boşta kalıyor. Aşağıda belirttiğim sistemime göre güç kaynağım yetersiz kaldığı için mi bu uyarıyı alıyorum yoksa sadece pin sorunu mu? Güç tüketimi hesaplamalarını bilmiyorum maalesef. Eğer bu sistem için güç kaynağın yeterli derseniz ve sadece pin sorunuysa 6 pin to 8 pin dönüştürücüler sorunun çözümünde yardımcı olur mu?

Anakart: Asus H97M-E
İşlemci: Intel İ5 4440
Ekran kartı: MSI Gaming X GTX 1060 6G
RAM: Kingston 2X 4 GB 1600 MHz DDR3.
Disk: 2X SSD, 2X SATA.
Power Supply: Cooler Master 500W RS-500-PCAP-I3.
Kasada 4 adet de 120'lik fan mevcut.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
GTX 1060 120W güç tükettim ve 400W PSU önerisi gösteriyor. Benim PSU 500W aslında karşılıyor fakat 8pin'e çevirdiğimde 12V kanalları rahat bir şekilde destekler mi 120W tüketimi?

@suatonuk Peki sen ne diyorsun bu duruma? Buradaki yanıtlarını gördüm de benim PSU 12V değerlerine göre 6 pin to 8 pin dönüştücü kablo ile bu ekran kartının tüketim ihtiyacını karşılar mı?
PSU Görseli
Tek kanaldan 20A'e kadar destekliyormuş, sorun olmaz. Ama çeviricinin kaliteli olmasına dikkat edin. Bazı uyduruk çeviriciler ark nedeniyle kablo erimesine, hatta eriyen kablolar birbirine değerse kısa devreye sebep olabiliyor.
500W PSU çok eski değilse o sisteme yetmesi lazım. 6 pin ile 8 pin arasında 75 Watt fark mevcut. Kalitelilerinden bir tane 2 adet 4 pin Molex'i 8 pine çeviren kablo kullanabilirsiniz ya da PSU değiştirip kendinden 8 pin beslemeli bir PSU edinebilirsiniz.

500W PSU çok eski değilse o sisteme yetmesi lazım. 6 pin ile 8 pin arasında 75 Watt fark mevcut. Kalitelilerinden bir tane 2 adet 4 pin Molex'i 8 pine çeviren kablo kullanabilirsiniz ya da PSU değiştirip kendinden 8 pin beslemeli bir PSU edinebilirsiniz.
GTX 1060 120W güç tükettim ve 400W PSU önerisi gösteriyor. Benim PSU 500W aslında karşılıyor fakat 8pin'e çevirdiğimde 12V kanalları rahat bir şekilde destekler mi 120W tüketimi?

@suatonuk Peki sen ne diyorsun bu duruma? Buradaki yanıtlarını gördüm de benim PSU 12V değerlerine göre 6 pin to 8 pin dönüştücü kablo ile bu ekran kartının tüketim ihtiyacını karşılar mı?
PSU Görseli

PSU Görseli
Tek kanaldan 20A'e kadar destekliyormuş, sorun olmaz. Ama çeviricinin kaliteli olmasına dikkat edin. Bazı uyduruk çeviriciler ark nedeniyle kablo erimesine, hatta eriyen kablolar birbirine değerse kısa devreye sebep olabiliyor.

Çözüm

PSU Görseli
Arkadaş cevabı vermiş, sadece şunu ekleyeyim. 12V1 ve 12V2 çıkışlarının her biri MAX 240W verecek şekilde ayarlanmış ancak ikisinin kombine kullanımında toplamı 360W gücü geçerse sıkıntı yaşarsın. Ki sistemde işlemcin(tahmini MAX 85W) ekran kartın(120W) ve diğer ufak tefek 12V çıkışlarının toplamı onu geçecek kadar kullanacağını düşünmüyorum.

Arkadaş cevabı vermiş, sadece şunu ekleyeyim. 12V1 ve 12V2 çıkışlarının her biri Max 240W verecek şekilde ayarlanmış ancak ikisinin kombine kullanımında toplamı 360W gücü geçerse sıkıntı yaşarsın. Ki sistemde işlemcin(tahmini Max 85W) ekran kartın(120W) ve diğer ufak tefek 12V çıkışlarının toplamı onu geçecek kadar kullanacağını düşünmüyorum.

Yanıtın için teşekkürler riske girmeyerek PSU değişimi yaptık. Cooler Master MWE 80+ 550W modelini aldık Vatan'dan. FSP düşünüyordum ama kargo beklemek istemedik.

Geri
Yukarı