Çözüldü GTX 1080 Ti düşük GPU kullanımı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SametGenç

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Pideci Ustası
Ben sadece PUBG oynayıcısıyım ve monitörüm 24G2U 1080P 144 Hz ekran kartı kullanım oranım %50'nin altına düşüyor. FPS bazen 70-80 hatta 60'a bile düştügünü görüyorum, bazen de 100 üstü oluyor. Tamam, bu 1080 Ti ekran kartları güçlü bir ekran kartı ve 2K da oynatan bir ekran kartı ama kullanım oranı %50'nin altına düşmesi normal değil bence. Yeni aldım kartı. Önceden 1080 vardı, en az kullanim oranı %89'a düsüyordu yani bunun bir çözümü var mı acaba? Format atmadım, DDU ile kaldırdim 1080'nin driverını. 1080 Ti'yi yükledim sonra. Bundan yapar mı? Format atsam etkisi olur mu veya oyun sistemin kurulu olduğu 120 GB'lik SSD'de değil ayrı bir 500 GB'lik SSD'ye attım, ondan yapar mı? Ve şunu da eklemek istiyorum: Lobide durduğum zaman PUBG'yi oynayanlar bilir, %80'ne çıkıyor kullanım oranı. Lobide sorun yok. Ne yapmam gerek bunun için?
Uzun ve açık yazdım her şeyi bilin diye arkadaşlar. Eğer düzeltemezsem geri düz 1080'ne geçecegim.

Çözüm
1080P 1080Ti gibi 4k için üretilmiş bir ekran kartına düşük kaldığı için tüm yük işlemciye biniyor ve ekran kartı kendini fazla kullanmıyor, çözünürlük düştükçe ekran kartındaki yük azalıp işlemciye biner, çözünürlük arttığında ise tam tersidir, normal ekran kartının kullanımının düşük olması.
Benim ekran kartım AMD ve Virtual Super Resulution dediğimiz bir ayar mevcut NVidia'da olması lazım buna benzer bir ayar, bu ayar 1080P monitörde oyunları hata vermeden 4K'ya kadar açmanı sağlar, benim Destiny 2'de işlemci Ram'e darboğaz yapıyordu şuanda 2K'da oynuyorum ve düzeldi ayrıca daha fazla performans aldım, Destiny 2'nin oyun motoru sağolsun her bilgisayarda aynı çalışmıyor aynı özellikler olmasına rağmen.
Ben kasma olayını 2K'ya alarak çözdüm ama 68 lerde dolanıyor normal bir RX 570 en düşük te 2K'da bunu yapmaz, dediğini önceden yaptıydım hala aynı.
Dediğim gibi Destiny 2 her sistemde kendi kafasına göre çalışan bir oyun. En ufak şeyler bile performansı etkileyebiliyor. Mesela Warlock'un açtığı riftlerin içine girince oyun takılma yapıyor mu? Çoğu kişide yapıyor, çoğu kişide yapmıyor. Durum çok değişken. Aynı şekilde kimisinde akıcı olurken, kimisinde kasma hissi yapıyor. Bu kasma hissini fare hassasiyetini sıfıra alarak düzeltme ihtimali olabiliyor. Aynı sisteme sahip kişiler farklı FPS'te alabiliyor. Ayarları kurcalayıp size en uygun performanslı olanı seçmek lazım.

@SametGenç Ekran kartı değiştirildiği zaman normalde format atmaya gerek olmaz. Bir önceki kartın driver'larını düzgün kaldırıp, yenisini temiz bir şekilde kurduğunuza emin olduktan sonra düzgün çalışması gerekir.

Eğer PUBG, sistemin kurulu olduğu SSD'ye yüklü olsaydı ve yeriniz olmasaydı kasma sorunları yaşatırdı. Fakat başka bir sürücüye yüklediğinizi söylemişsiniz. Bu yüzden HDD veya SSD problemi olduğunu sanmıyorum. Deneme amaçlı sistemin kurulu olduğu SSD'ye taşıyabilirsiniz oyunu.

PUBG ilk başlarda optimize sorunlu bir oyundu. Belki yeni gelen güncellemeler ile yine bazı ayarlarında bozulma olmuştur. Ama dediğim gibi sadece PUBG üzerinden sorun olup, olmadığı anlaşılamaz. RDR 2 yüklediğiniz zaman konuya beni etiketleyin. Size benim ayarları paylaşacağım. Eğer 100 FPS gibi rakamlar alamazsanız, sorun olduğu kanısına varabiliriz.

Bir de kaç GB RAM kullandığınızı belirtmemişsiniz. 2X8 RAM kullanıyorsanız, slotlara yanlış takmış olabilirsiniz. Çift kanal çalışabilmesi için 1-3 ve 2-4 şekli takılması gerekiyor. Bu da FPS'e etki eden bir faktör.

Son düzenleme:
Dediğim gibi Destiny 2 her sistemde kendi kafasına göre çalışan bir oyun. En ufak şeyler bile performansı etkileyebiliyor. Mesela Warlock'un açtığı Rift'lerin içine girince oyun takılma yapıyor mu? Çoğu kişide yapıyor, çoğu kişide yapmıyor. Durum çok değişken. Aynı şekilde kimisinde akıcı olurken, kimisinde kasma hissi yapıyor. Bu kasma hissini fare hassasiyetini sıfıra alarak düzeltme ihtimali olabiliyor. Aynı sisteme sahip kişiler farklı FPS'te alabiliyor. Ayarları kurcalayıp size en uygun performanslı olanı seçmek lazım.

@SametGenç ekran kartı değiştirildiği zaman normalde format atmaya gerek olmaz. Bir önceki kartın driver'larını düzgün kaldırıp, yenisini temiz bir şekilde kurduğunuza emin olduktan sonra düzgün çalışması gerekir.

Eğer PUBG, sistemin kurulu olduğu SSD'ye yüklü olsaydı ve yeriniz olmasaydı kasma sorunları yaşatırdı. Fakat başka bir sürücüye yüklediğinizi söylemişsiniz. Bu yüzden HDD veya SSD problemi olduğunu sanmıyorum. Deneme amaçlı sistemin kurulu olduğu SSD'ye taşıyabilirsiniz oyunu.

PUBG ilk başlarda optimize sorunlu bir oyundu. Belki yeni gelen güncellemeler ile yine bazı ayarlarında bozulma olmuştur. Ama dediğim gibi sadece PUBG üzerinden sorun olup, olmadığı anlaşılamaz. RDR 2 yüklediğiniz zaman konuya beni etiketleyin. Size benim ayarları paylaşacağım. Eğer 100 FPS gibi rakamlar alamazsanız, sorun olduğu kanısına varabiliriz.

@WTC tamamdır çok teşekkür ederim indirdikden sonra yapacağım etiket böyle atılıyordur umarım ilk defa atıyorum deneme amaçlı yazdım şu an isminizi.

@SametGenç evet, doğru yaptınız. Yorumu güncelledim bu arada. Tekrardan yazdığım son paragraf ı da dikkate almayı unutmayın.

Yok RAM'ler doğru takılı 2x8 kullanıyorum 3600 MHz CL16 ve 16 GB gözüküyor ve yerleri de doğru cevaplarınız için çok teşekkür ederim en kısa zamanda döneceğim size.

Ben sadece PUBG oynayıcısıyım ve monitörüm 24G2U 1080P 144 Hz ekran kartı kullanım oranım %50'nin altına düşüyor. FPS bazen 70-80 hatta 60'a bile düştügünü görüyorum, bazen de 100 üstü oluyor. Tamam, bu 1080 Ti ekran kartları güçlü bir ekran kartı ve 2K'da oynatan bir ekran kartı ama kullanım oranı %50'nin altına düşmesi normal değil bence. Yeni aldım kartı. Önceden 1080 vardı, en az kullanim oranı %89'a düsüyordu yani bunun bir çözümü var mı acaba? Format atmadım, DDU ile kaldırdim 1080'nin driverını. 1080 Ti'yi yükledim sonra. Bundan yapar mı? Format atsam etkisi olur mu veya oyun sistemin kurulu olduğu 120 GB'lik SSD'de değil ayrı bir 500 GB'lik SSD'ye attım, ondan yapar mı? Ve şunu da eklemek istiyorum: Lobide durduğum zaman PUBG'yi oynayanlar bilir, %80'ne çıkıyor kullanım oranı. Lobide sorun yok. Ne yapmam gerek bunun için?
Uzun ve açık yazdım her şeyi bilin diye arkadaşlar. Eğer düzeltemezsem geri düz 1080'ne geçecegim.

Hocam galiba 2. elden aldınız aldığınız kişi mining ya da overclock yapmış olabilir ne dersiniz böyle bir ihtimal var mı sizce.

Geri
Yukarı