Çözüldü GTX 1660 ekran kartı fanları sürekli dönüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Dr. Bıyık!

Kilopat
Makaleler
1
Çalışmasında sorunu olmayan ekran kartımla ilgili bir problemim var. Fanları sürekli dönmekte. Kartın boşta sıcaklığı 36 derece. Tam yük altında ise 60 dereceyi geçmedi. Ancak boştayken de fanların dönmesi beni rahatsız ediyor. AMD'nin fanlarını ayarlamayı biliyordum ancak Nvidia kartların ayarını yapmayı bilmiyorum. Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.
Not: Afterburner var ancak ayarlarını da bilmiyorum.

Çözüm
Konu güncel.

Asus rog strix 1660 ti modelini kullanıyorum ve 36 derecede fanlarım sabit %25 civarlarında dönmekte.

Bildiğim kadarıyla bu kartta 55 dereceye kadar fan açmama özelliği var.

Msi afterburner veya gpu tweak ile baktığımda kontrolü bana versede %0 olarak yaptırtımıyor,dönmeye devam ediyor.
Sorunu çözdüm arkadaşlar.

Yabancı forumlar dahil bu sorunun cevabı yok o yüzden inşallah yararı olur ki yaşayan çokmuş onu fark ettim.

Önceki fan kontrolcüm MSI Afterburner idi. Üstüne GPU Tweak vs kurdum, ikisiylede sorunu çözemedim. Q mode ve p mode arası geçiş sağlayamıyordum, kartta tepki yoktu.

Sonrasında iki programıda "wise care uninstaller" ile kalıntı bırakmadan (kayıtlı profiller dahil) kaldırdım. Sonrasında kart üzerinde ki " Q mode ve p mode" olarak iki seçenekten "Q" olanı seçip ve akabinde bilsayarı kapatıp, ekran kartının enerjisini kesip yeniden başlattım.

Fanların artık Q modda döndüğünü gördüm ve GPU Tweak ile baktığımda da ayarlanabilir hale geldiğini fark ettim.

Sorunun kaynağının önceki programların kayıtlı profilleri ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Sonuçta STRIX serisinin kendine has soğutma sistemi var (kendi BIOS'u üzerinden) ve kafası karışıyor.
Afterburner uygulaması üzerinden Auto seçeneğine tıklayıp kaydedin. Ayrıca yuvarlak ok işareti ile de GPU ayarlarını varsayılana döndürebilirsiniz.

afterburnerauto.jpg

Afterburner uygulaması üzerinden Auto seçeneğine tıklayıp kaydedin. Ayrıca yuvarlak ok işareti ile de GPU ayarlarını varsayılana döndürebilirsiniz.

Eki Görüntüle 434182
Merhaba,
Belirttiğiniz yöntemi bugün denedim ancak fanlarım halen boşta dönmekte. Önerebileceğiniz başka bir şey var mıdır?
Ekran Alıntısı.JPG

@Dr. Bıyık! ekran kartı ayarlarını etkileyebilecek herhangi bir yazılım yüklediniz mi veya aklınıza geliyor mu? GPUTweak vb. bir uygulama olabilir. Var ise yazılımları kaldırın. Düzelmez ise DDU uygulaması ile güvenli modda sürücüleri kaldırıp tekrar temiz kurulum yapın.

Active Fan veya benzeri bir özellik olacak onu kapatın. Grafik de bu şekilde olacak. Sıcaklık o seviyelere düştüğünde fanlar duracak. Ekran kartı modelim Gigabyte Windforce 1060 6GB
asdasd.png

@Dr. Bıyık! ekran kartı ayarlarını etkileyebilecek herhangi bir yazılım yüklediniz mi veya aklınıza geliyor mu? GPUTweak vb. bir uygulama olabilir. Var ise yazılımları kaldırın. Düzelmez ise DDU uygulaması ile güvenli modda sürücüleri kaldırıp tekrar temiz kurulum yapın.

Merhaba,
Ekran kartını etkileyebilecek bir yazılım kurmadım. Eski kartım yandığından dolayı yeni bir sistem toplamıştım, bu nedenle temiz kurulumlu bir format attım ve yalnızca nVidia sürücülerini kurdum. BIOS üzerinde de etki edebileceğim bir yazılım göremedim.
Dün akşam ilave olarak GeForce Experiance yazılımını kurdum ancak kurcalayacak zamanım olmadı. Dediğiniz yüklemeyi deneyeceğim.

Active Fan veya benzeri bir özellik olacak onu kapatın. Grafik de bu şekilde olacak. Sıcaklık o seviyelere düştüğünde fanlar duracak. Ekran kartı modelim Gigabyte Windforce 1060 6GB

Merhaba,
Benim ekran kartım MSI Nvidia GeForce GTX 1660 Ventus XS 6G OC 6GB ve firmaya ait bir yazılım gelmedi. Akşam tüm yazılım ve uygulamaları kaldırıp yeniden yalnızca nVidia sürücülerini yükleyeyim bir deneyeceğim.
@Fatih Işık DDU ile sürücüyü kaldırıp temiz kurulum yaptım ancak sorunum halen devam etmekte. Fanlar sürekli olarak %40'a denk gelen 1470-80 RPM değerlerinde dönmekteler. Önerebileceğiniz başka bir şey var mı? Bu arada kartın üreticisi olan MSI'a destek maili attım. Bakalım onlar ne diyecek?

Son düzenleme:
Konu güncel.

Asus rog strix 1660 ti modelini kullanıyorum ve 36 derecede fanlarım sabit %25 civarlarında dönmekte.

Msi afterburner veya gpu tweak ile baktığımda kontrolü bana versede %0 olarak yaptırtımıyor,dönmeye devam ediyor.

Yabancı forumlar dahil bu sorunun cevabı yok o yüzden inşallah yararı olur ki yaşayan çokmuş onu fark ettim.

Önceki fan kontrolcüm MSI Afterburner idi. Üstüne GPU Tweak vs kurdum, ikisiylede sorunu çözemedim. Q mode ve p mode arası geçiş sağlayamıyordum, kartta tepki yoktu.

Sonrasında iki programıda "wise care uninstaller" ile kalıntı bırakmadan (kayıtlı profiller dahil) kaldırdım. Sonrasında kart üzerinde ki " Q mode ve p mode" olarak iki seçenekten "Q" olanı seçip ve akabinde bilsayarı kapatıp, ekran kartının enerjisini kesip yeniden başlattım.

Fanların artık Q modda döndüğünü gördüm ve GPU Tweak ile baktığımda da ayarlanabilir hale geldiğini fark ettim.

Sorunun kaynağının önceki programların kayıtlı profilleri ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Sonuçta STRIX serisinin kendine has soğutma sistemi var (kendi BIOS'u üzerinden) ve kafası karışıyor.

Son düzenleme:
Çözüm
Konu güncel.

Merhaba,
Benim kartımla ilgili son durumu buraya yazmamışım sanırım. MSI yurtdışı ile yazıştım. Kartımın BIOS'unun fanların hiç durmayacağı şekilde kodlandığını, en az %40 devirde çalışacağını bildirdiler. Siz de bir hayli kurcalamış, kendi kartınızla alakalı sorunu çözmüşsünüz. Tebrik ederim. Eski kartım Asus idi. Böyle fan profil hataları o da veriyordu. Sonra GPU Tweak yazılımını kaldırınca kendiliğinden düzelmişti.

Merhaba,
Benim kartımla ilgili son durumu buraya yazmamışım sanırım. MSI yurtdışı ile yazıştım. Kartımın BIOS'unun fanların hiç durmayacağı şekilde kodlandığını, en az %40 devirde çalışacağını bildirdiler. Siz de bir hayli kurcalamış, kendi kartınızla alakalı sorunu çözmüşsünüz. Tebrik ederim. Eski kartım Asus idi. Böyle fan profil hataları o da veriyordu. Sonra GPU Tweak yazılımını kaldırınca kendiliğinden düzelmişti.
Ben daha Gpu Tweak programını kurmadan önce,daha ilk driver kurulumunda karşılaştım.Sonrasında Gpu Tweak yüklesemde izin vermedi ki aldığım ürün 1 senelik yeni seri bir ürün.Neticede iyi oldu ki buldum sorunu Asus ile iletişime geçmeden.

Konu güncel.

GTX 1070 strix var adım adım ne yaptığını anlatabilir misin gerçekten bu ses çok rahatsızlık veriyor

Geri
Yukarı