Çözüldü Güç Kaynaklarını Bozan 5700 XT Sistem

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BlackStone.

Kilopat
Daha fazla  
15 Mayıs'ta XFX RX 5700 XT Thic III model ekran kartı yanında Cougar STX 700 güç kaynağı aldım (eskisi 500 Watt olduğu için yetmeyeceğini düşündüm). Ekran kartım sorunlu geldiği için anında iade ettim ancak satın aldığim yer servise yollamadan iade almadığı için 3 hafta sürdü. Bu sefer servis veya iade süreci kolay olsun diye daha güvenilir bir siteden aynı kartın, ASUS ROG STRIX modelini satın aldım. ROG STRIX'te vida sorunu olduğunu bilerek aldım ve servisten vida talep ettim. Vidalar elime ulaşınca ekteki gibi yükseltme vidalarının Locktide'ı güçsüz kalınca ve sanırım üretim aşamasında bir hata sonucu vidalar, yükseltme vidalarına locktide ile yapıştırıldığı için hiçbir şekilde ayrılmadı.

IMG_20200606_164747_compress19.jpg

IMG_20200606_164712_compress25.jpg

IMG_20200606_164954_compress99.jpg

Ürüne servis yolu göründü ve geldiğinde raporda, test edildiği yazıyordu. Sorunsuz kullandım. Ta ki bazı oyunlarda stabilite sorunu yaşayana kadar. Bunun üzerine FurMark çalıştırdığımda donup, explorer.exe'yi ve ekran kartı yazılımını yeniden başlattığını fark ettim. Her şey yeniden başlıyordu ancak program asla geri gelmiyordu. Servise yollamaya gerek duymadım ve sorunun günah keçisi olarak AMD ve kronik yazılım sorununu seçtim. Bir süre sonra CS:GO oynarken öncesinde yaşamıyor olmama rağmen bilgisayarım kapanmaya başladı. Sistemi geri çalıştırmak için önce güç kaynağının gücünü kesip, 20 saniye kadar sonra gücü verip, güç düğmesine basmam gerekiyordu. Sorun git gide, kafamda; "güç kaynağım bozuk olabilir mi acaba" noktasına geldi ve bu düşüncemi umursamadan tekrar servise gönderdim. 12 saat FurMark çalıştırdıklarını ve bir sorun olmadığını ifade eden bir servis raporu ile ürün, geri elime ulaştı. Bu aşamada güç kaynağı arayışı içine girdiğimde, yine ekte görüldüğü üzere normalde AMD'nin sitesinde yazanın aksine bu kartın MSI'ın kendi Evoke modeli için önerdiği güç kaynağının 750 Watt olduğunu gördüm.

IMG_20200804_235825.jpg

ASUS, vida boyunun uygunluğu sorununu bile fark etmeden piyasaya sürmüşken, MSI'ın ar-ge yapıp revize ettiği, daha düşük fabrikasyon hız aşırtması ile gelen modelinin sayfasında dahi "750W önerilen" ibaresi yer alıyorken ASUS, nasıl oluyor da AMD sayfasındaki "600W" bilgisini kopyala yapıştır yapıyor? Ben de, acaba güç kaynağımı zaman içinde bozdu mu diye düşünerek hız aşırtılmış olan sistemimi varsayılan ayarlara aldım. Sonuç ilginçti... Artık CS:GO hariç hiçbir oyunda veya işlemde sorun yaşamıyordum. CS:GO'da ise HWiNFO yardımı ile ekran kartımın 280W-300W arası güç çektiğini gördüm. Sonra Aerocool'un KCAS Plus 800W modelini satın aldım. Her şeyin bittiğini düşündüm... Zira bitmişti de. 10 gün kullandıktan sonra programlar tekrar donmaya ve çökmeye başladı. Yeni güç kaynağında tekrar hız aşırtmış olduğum sistemi tekrar varsayılan ayarlara aldım. Artık enerjim kalmadığı için sorunumun çözülmüş olması ile yetindim ve gün boyu o şekilde kullandım. 11. gün sistemi çalıştırdım ve dizi izlerken sistem kendini yeniden başlattı. "Sorun bu sefer anakartta olsun" diye resmen içimden yalvardığımı hatırlıyorum. Ne yazık ki ben bu düşünceler ile kasama bakarken güç kaynağımın egzoz deliklerinden duman tüttüğünü gördüm. Sistem açılıyordu ancak maksimum 5 dakikalığına ve yeniden başlıyordu. Emin olmak için BIOS ekranında aynı süreyi beklediğimde sistemin yeniden başladığını görünce, herhangi bir fiziksel zarar görmemek adına güç kaynağımı söküp servise yolladım. Henüz bir yanıt almadım ve 15 Mayıs'ta aldığım güç kaynağımı da servise göndereceğim. Burada, anlayacağınız üzere sorunun neden olduğu hakkında fikirlerinizi bekliyorum. İki kere bozuk güç kaynağı tutturmayı başaracak kadar şanssız mıyım? Yoksa güç kaynaklarını bozan başka bir şey olabilir mi? Güç kaynaklarında bu sorunları önlemek için korumalar olmasına rağmen nasıl oluyor?
Sorunun yaşandığı sistemin özellikleri: Ryzen 5 2600, Crucial Ballistix Sport DDR4, MSI B350M Bazooka.
Gerisi zaten önemsiz.

Son düzenleme:
Yeni sisteme geçtiğimde sorun devam ederse zaten önce garanti sonra PSU yenilemeye giderim. Duruma göre konuya dönüş yapmaya çalışırım.

Bu psu ile hiç vakit kaybetmeyin bence gördüğünüz gibi 2 canlı örnek var zaten önce psu yu tier listesinden b sınıfı gold yada tier a sınıfı ama (low priority sınıfına girmeyen) değiştirin.. Sonra bakın garanti işlerine bu cougar stx 700w tipi psu lar hiç bir şekilde high end ekran kartlarının arızasının tespitinde referans olabilecek nitelikleri taşımıyorlar malesef.

Yani ben bilgilendirmede bulunayım da karar tabi gene sizin.

Psu tier list

5700xt nin neden kalitesiz psu ile çalışamadığının açıklamalarından bir tanesi mili saniye bazında 400w+ güç tüketimleri:
21-Peak-Power-Analysis-3.png

Buda incelemesi:

Tabi eğer bu psu ile 5700xt kullanma planınız varsa sanırım siz r7 370 kullanıyorsunuz muhtemelen ona yetecektir.

Son düzenleme:
Bu psu ile hiç vakit kaybetmeyin bence gördüğünüz gibi 2 canlı örnek var zaten önce psu yu tier listesinden b sınıfı gold yada tier a sınıfı ama (low priority sınıfına girmeyen) değiştirin.. Sonra bakın garanti işlerine bu cougar stx 700w tipi psu lar hiç bir şekilde high end ekran kartlarının arızasının tespitinde referans olabilecek nitelikleri taşımıyorlar malesef.

Yani ben bilgilendirmede bulunayım da karar tabi gene sizin.

Psu tier list

5700xt nin neden kalitesiz psu ile çalışamadığının açıklamalarından bir tanesi mili saniye bazında 400w+ güç tüketimleri:
Eki Görüntüle 639574

Buda incelemesi:

Tabi eğer bu psu ile 5700xt kullanma planınız varsa sanırım siz r7 370 kullanıyorsunuz muhtemelen ona yetecektir.
Hayır R7 eski sistemim, yeni kartım MSI RX 5700 Gaming X. Bizde şans yok demek ki. Sorunsuz kullanan kişiler de çok şanslı.

Merhaba benim 3 yıldır eski sistemim de akım korumalı priz ile birlikte kullandığım Seasonic 750W 80+ Bronze M12II-750 Evo Edition modeli vardı, daha sonra içinde Asus Rog Sitrix RX 5700XT, 3700x işlemci ve x570 anakart olan yeni bir sisteme geçtim 3-3.5 yıldır sorunsuz çalışan psu 7. ayında oyun oynarken pat,pat,pat diye ses çıkarmaya başladı dedim ömrünü doldurdu herhalde servise yolladım 23 gün sonra aynı modelin yenisini gönderdiler acaba psu yeni ekran kartım mı bozmuştu ? O günden beri sistem ara ara kasıyor ve oyunlardan tam performans alamıyorum sebebi ekran kartının psu bozması mı, şu an kullandığım ekran kartı yavaş yavaş psu mu mu bozuyor acaba ?
Hayır. Yaptığım tek hata eski monitörümün güç kablosunu kullanıyor oluşum imiş. Dikkat edilmesi gerekenler:

1- Aynı hatta bağlı cihaz sayısı ve toplam amper miktarı.

2- Bağlı cihazın/cihazların ürün sitesine girip veya yazıyor ise üzerinde yazan bilgilerden, harcadığı amperi diğer cihazlar ile toplayın ve çıkan sonucu çoklu priziniz üzerinde yazan bilgi ile kıyaslayın.(Genelde 15 veya 16 amperdir.)

3- Birbirine ekleyerek kullandığınız prizlerin amper değerlerinin aynı veya şebekeden uzak olanın daha az olmasına özen gösterin.

4- Ürünün kutusundan çıkan AC kablosunu kullanın.

Ben güç kaynaklarım servisten gelince bu hataları yapmayarak sorunumu çözmeyi düşünüyorum. Nihai sonucu paylaşıyor olacağım.

Merhaba benim 3 yıldır eski sistemim de akım korumalı priz ile birlikte kullandığım Seasonic 750W 80+ Bronze M12II-750 Evo Edition modeli vardı, daha sonra içinde Asus Rog Sitrix RX 5700XT, 3700x işlemci ve x570 anakart olan yeni bir sisteme geçtim 3-3.5 yıldır sorunsuz çalışan psu 7. ayında oyun oynarken pat,pat,pat diye ses çıkarmaya başladı dedim ömrünü doldurdu herhalde servise yolladım 23 gün sonra aynı modelin yenisini gönderdiler acaba psu yeni ekran kartım mı bozmuştu ? O günden beri sistem ara ara kasıyor ve oyunlardan tam performans alamıyorum sebebi ekran kartının psu bozması mı, şu an kullandığım ekran kartı yavaş yavaş psu mu mu bozuyor acaba ?

Yeni psu da o modelde 2 ayrı pcie güç kablosu olması lazım ekran kartı bağlantısını 2 kablo ike resimde ki gibi yapın hem psu daha az yıpranır hemde ekran kartı daha iyi beslenir.
Hayır. Yaptığım tek hata eski monitörümün güç kablosunu kullanıyor oluşum imiş. Dikkat edilmesi gerekenler:

1- Aynı hatta bağlı cihaz sayısı ve toplam amper miktarı.

2- Bağlı cihazın/cihazların ürün sitesine girip veya yazıyor ise üzerinde yazan bilgilerden, harcadığı amperi diğer cihazlar ile toplayın ve çıkan sonucu çoklu priziniz üzerinde yazan bilgi ile kıyaslayın.(Genelde 15 veya 16 amperdir.)

3- Birbirine ekleyerek kullandığınız prizlerin amper değerlerinin aynı veya şebekeden uzak olanın daha az olmasına özen gösterin.

4- ürünün kutusundan çıkan AC kablosunu kullanın.

Ben güç kaynaklarım servisten gelince bu hataları yapmayarak sorunumu çözmeyi düşünüyorum. Nihai sonucu paylaşıyor olacağım.

Arkadaşım merhaba size tavsiyem o PSU'lar yenilendikten sonra elden çıkartıp böyle tier b+ High Power Performance Gold GD HP1-J750GD-F12S Power Supply Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe kendini kanıtlamış bir modele geçmeniz ve çift güç kablosu ile ayrı ayrı 2 pcie kablosu ile ekran kartını beslemeniz aksi takdirde benzer senaryolar yaşamaya devam edeceksiniz hatta ekran kartınızıda bu sefer bozma ihtimaliniz var sizin bir suçunuz yok biz PSU uzmanı değiliz 700W-800W 80+ görünce insan rahat yeter diyor ama PSU işi karışık çok aldatıcı unsur olan bir sektör o yüzden tekrar aynı maceraları yaşamamak için tavsiyemi dikkate almaya çalışın geçmiş olsun.

Dosya Ekleri

• c067459fcbaaf069e9c3b4b1d2125902.jpeg
    c067459fcbaaf069e9c3b4b1d2125902.jpeg
    88,5 KB · Görüntüleme: 89
Son düzenleme:
Bu PSU olayında gerçekten büyük yanılgılar oluyor. Çoğu PSU özelliklerinde yazan değerleri kesinlikle karşılayamıyor. Örneğin ben THERMALTAKE SMART BX1 80PLUS BRONZE 650W PSU'yu RX 5700 XT GAMİNG X'de kullanıyorum şu zamana kadar hiçbir sorun yaşamadım. Zira gösterdiği değerlerde bir güç kaynağı olduğu için.

Yeni psu da o modelde 2 ayrı pcie güç kablosu olması lazım ekran kartı bağlantısını 2 kablo ike resimde ki gibi yapın hem psu daha az yıpranır hemde ekran kartı daha iyi beslenir.

Arkadaşım merhaba size tavsiyem o PSU'lar yenilendikten sonra elden çıkartıp böyle tier b+ High Power Performance Gold GD HP1-J750GD-F12S Power Supply Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe kendini kanıtlamış bir modele geçmeniz ve çift güç kablosu ile ayrı ayrı 2 pcie kablosu ile ekran kartını beslemeniz aksi takdirde benzer senaryolar yaşamaya devam edeceksiniz hatta ekran kartınızıda bu sefer bozma ihtimaliniz var sizin bir suçunuz yok biz PSU uzmanı değiliz 700W-800W 80+ görünce insan rahat yeter diyor ama PSU işi karışık çok aldatıcı unsur olan bir sektör o yüzden tekrar aynı maceraları yaşamamak için tavsiyemi dikkate almaya çalışın geçmiş olsun.
Zaten ilk 6 ay içinde ortaya çıkan bir ayıp olduğu için DOA kapsamında iade çıkacak muhtemelen. İade gelince Corsair RM850 almaya karar verdim. Tier list'te en üstlerde olduğunu gördüm. Corsair kullanıp 2 yıl sonra sorun yaşayan arkadaşımın PSU'sunu 1 haftada değiştirmişlerdi. Ben de bu deneyimden yola çıkarak elli kere de değişmem gerekse diğer firmalarla uğraşmaktansa Corsair alayım, ömürlük olsun diyorum.

Zaten ilk 6 ay içinde ortaya çıkan bir ayıp olduğu için doa kapsamında iade çıkacak muhtemelen. İade gelince Corsair RM850 almaya karar verdim. Tier List'te en üstlerde olduğunu gördüm. Corsair kullanıp 2 yıl sonra sorun yaşayan arkadaşımın PSU'sunu 1 haftada değiştirmişlerdi. Ben de bu deneyimden yola çıkarak elli kere de değişmem gerekse diğer firmalarla uğraşmaktansa Corsair alayım, ömürlük olsun diyorum.

Aynen ve 10 senede garantisi var. 👍

psu_10_years.png

AMD fiyasko bir GPU üreticisi. Neredeyse çoğu GPU sorununda AMD ön planda. Bende de RX 570 var 2 kere garantiye yolladım çoğu şeyi denedim ama şu görüntü gitme sorununu çözemedim. Ama tecrübe oldu benim için bir daha asla AMD'nin kartlarını almam.

AMD fiyasko bir GPU üreticisi. Neredeyse çoğu GPU sorununda AMD ön planda. Bende de RX 570 var 2 kere garantiye yolladım çoğu şeyi denedim ama şu görüntü gitme sorununu çözemedim. Ama tecrübe oldu benim için bir daha asla AMD'nin kartlarını almam.

Dostum görüntü gitmesi bazen RAM, SSD veya anakarttan olsa da genelde 2 sebepten olur ya ekran kartının VRM beslemeleri bozuktur ya PSU yetersiz ya da bozuktur... En son olarak da tabi kablolama montaj kusursuzsa formatsız yeni karta geçmek veya sürücü kurarken DDU gibi programlar ile temiz kurulum yapmamaktan olabilir.

Hepimizde AMD var öyle görüntü gitmesi gibi problemler yok yani.

Dostum görüntü gitmesi bazen RAM, SSD veya anakarttan olsa da genelde 2 sebepten olur ya ekran kartının VRM beslemeleri bozuktur ya PSU yetersiz ya da bozuktur... En son olarak da tabii kablolama montaj kusursuzsa formatsız yeni karta geçmek veya sürücü kurarken DDU gibi programlar ile temiz kurulum yapmamaktan olabilir.

Hepimizde AMD var öyle görüntü gitmesi gibi problemler yok yani.

Forumda kısa bir araştırma ile böyle sorun yaşayan bir çok konu olduğunu göreceksiniz. Aynı sistemde 3. PSU'yu kullanıyorum Corsair vs550. 2 hafta GTX660 kullandım hiçbir sorun yaşamadım. Diğer bileşenlerimde sorun olmadığına eminim. Sorun kartta. Hatta Wattman ayarlarının sıfırlanması diye aratırsan çıkar zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı