[Çözüldü High Sierra kurulum ekranında takılı kalıyor

Erman@

Kilopat
Daha fazla  
High Sierra kurulum imajı bu linkten imajı indirerek USB'ye yazdırdım kurulum ekranına kadar herhangi bir ayar yapmadan sorunsuz bir şekilde ulaştım fakat kurulum esnasında "11 minutes remaining" ekranında takılı kalıyor mouse ve klavyeyi kontrol edemiyorum sistem donmuş bir vaziyette. Takılı kaldığı erkanın resmini de ekledim Windows 10 ile Dual Boot olarak kullanmak istiyorum.
Sistem:
Ryzen 5 1600.
GTX 1060.
Gigabyte B450M S2H.
16 GB RAM.
120 GB SSD (High Sierra'yı kurmaya çalıştığım disk)

IMG_20200427_214832.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
120GB SSD, Dual Boot için oldukça yetersiz. BIOS ayarların nedir? Sistem HDMI mı? Klavye ve mouse USB 3.0 mı? Başka portlara takmayı denedin mi?

120GB SSD'ye sadece High Sierra kurmak istiyorum, Windows farklı bir Disk'e kurulu. BIOS ayarlarımı ise attığım linkteki önerilen BIOS ayarları gibi yaptım. Görüntü çıkışı olarak HDMI kullanıyorum klavye ve mouse USB 3.0 portuna bağlı onların çalışmasında bir sıkıntı yok ekran donana kadar tabii. En son sisteme reset atıp tekrar aynı şekilde denedim bu sefer Clover ekranından Ryzen için olan Config'i seçip devam ettiğim zaman aşağıdaki hatayı alıyorum. Yapmam gereken farklı bir ayar mı var acaba?

IMG_20200427_221618.jpg

Sistemi Windows ile Boot edip MacOS'u kurmaya çalıştığım SSD'yi tamamen sildim ve tekrar denemek üzere yeniden başlatıp BIOS'a girdim ve BIOS'da ilk işim varsayılan ayarlara dönmek oldu.

ee9f6467-7ff0-477a-960b-301186e21d7d.jpg

Bundan sonra macOS için gerekli olan ayarları yaptım.

973ac73e-1506-4c16-a4d0-3fb879b0c2ed.jpg

48c7c3c6-82b1-4b5f-bce4-978b6f53027f.jpg

9e66bb4e-55ec-419b-8fbd-7206879a87a6.jpg

3a558807-7c57-440a-9dd7-42312fe5775e.jpg

Ayarları bu şekilde ayarlayıp kaydettim ve yeniden başlattım. Sistem açılırken F12 tuşuna basarak Boot cihazı olarak USB'yi seçip devam ettim ardından daha Clover'a bile ulaşamadan "end randomseed" hatası aldım.

randıom.jpg

Bilgisayarı yeniden başlattım ve tekrar bu hatayı aldım ardından bilgisayara bağlı olan tüm USB'leri söküp sadece klavye, mouse ve kurulum USB'sini USB 2.0 portuna taktım ve kurulum USB'sinin yerini değiştirerek farklı bir USB 2.0 portuna taktım. Bilgisayarı yeniden başlattım ve tekrar aynı "end randomseed" hatasını aldım fakat bu sefer nasıl olduysa Apple logosunu geçip Clover ekranına ulaştım.

2bf92b18-e548-4f7d-8f19-fe8982814e0e.jpg

Clover ekranından sadece configs bölümünden Ryzen işlemciler için olan Config'i seçip kuruluma devam ettim. Kurulum ekranı geldi disk izlencesi penceresinden Disk'i sildim ve oluşturulması gerektiği gibi oluşturdum ardından Disk'i seçip kuruluma devam ettim.

7679e3ad-3058-41af-b3c0-1f02c18774eb.jpg

"11 minutes remaining" bölümünde biraz takıldıktan sonra kurulum devam etti ve bitti sistem kendini yeniden başlattı F12 tuşuna basarak USB'yi seçtim ve Clover ekranına ulaştım. Burada "Boot macOS from" seçeneği vardı onu seçip enterladım açılırken yine "end randomseed" hatası verdi. Bunun üzerine belki RAM'lerden bir tanesinde sorun vardır diyerek çıkardım ve tek slot denedim bunun sonucunda da "error loading kernel cache (0x9) hatasını aldım.

ramm.jpg

Bu noktada artık aklıma başka bir yöntem gelmiyor. Bütün yaptığım adımları resimle destekleyerek ve elimden geldiği kadar açıklamaya çalıştım. Ama ne yaptıysam hep sonunda farklı bir hata aldım. Yazdırdığım USB'den şüpheleniyorum, tekrar yazdırmayı düşünüyorum farklı bir imaj ile. Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.

USB 3.0 ile aynı imajı tekrar yazdıracam bir sıkıntı olur mu acaba? Elimde başka USB 2.0 yok çünkü.

Aynı imajı USB 3.0'a TransMac programı ile yazdırdım işlem bitince Windows bu aygıtta sorun var dedi okuyamadığı için mi bilmiyorum artık görmezden gelerek yeniden başlatıp BIOS ayarlarını yeniden yaptım ve USB'den boot ettim. Clover ekranına ulaşınca AMD Ryzen için olan config'i seçip devam ettiğimde "error loading kernel cache (0x9)" hatasını aldım. Belki bir alakası vardır diye BIOS ayarlarından "above 4g decoding" ayarını etkinleştirdim ve USB yerini değiştirdim bu sefer de "end randomseed" hatasını aldım. İndirdiğim imajı silip aynı imajı tekrar indirmeyi düşünüyorum belki indirme sırasında bir hata olmuştur diye.
İmajı tekrar indirip USB 2.0'a yazdırdım "end randomseed" ekranında takılır gibi oldu ama devam etti kurulumu gerçekleştirdim.

Evet dediğiniz gibi macOS için 2.0 öneriliyormuş ama farklı bir yerden imaj indirerek ve onu balenaEtcher programı ile USB 2.0 yazdırıp kurulumu gerçekleştirdim.
Başarılı kurulum yaptığım imaj adı "HighSierraV3Unofficial.dmg" linkini bulamıyorum ama adı bu internette arayınca çıkıyor zaten. Yardımcı olduğunuz için de teşekkür ediyorum :)

Geri
Yukarı