Çözüldü i5 7400 nasıl?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ergencokur

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, bu işlemciyi yakın zamanda aldım fakat tam performansını bilmiyorum. Intel'in eski i7 işlemcilerinde ve AMD'de bu hangi işlemciye denk geliyor. Yeni nesil oyunlarda nasıl bir performans sergiler (grafik takıntım yok)...

Aklıma gelen sorular bunlar kısaca özetlemek gerekirse bu işlemci hakkında bilgi edinmek istiyorum eğer bu işlemci ya da yakını bir modeli kullandıysanız performansını bir de sizden dinlemek isterim cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim... :)

Çözüm
@Jonathan North kullanıyor. 9100F'e denk diyebiliriz.

Adam başka bir şey sormuş sen başka bir cevap vermişsin.

i5-7400'ü tekli ve çoklu çekirdekte ortalama %8-9 oranında geçen i5-7500 modelini RX 580 8G dengi GTX 1060 6 GB ile kullanıyorum. Oyun oynanacaksa bu sistemde orta seviye bir ekran kartıyla şu an için 2020 yılı da dahil olmak üzere piyasadaki oyunların çoğunu 1080p ultra/yüksek ayar skalasında darboğaz olmadan rahatlıkla çalıştırabilecek potansiyelde, ama çok da fazla beklentiye girmeyin derim. Keza günümüzün bazı (sayıları az da olsa) modern multi-threaded optimizeli oyunları yavaş yavaş gün yüzüne çıkmışken 4 çekirdekli işlemcilerde artık HT/SMT şart oldu, uzun ömürlü keyifli bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsanız; CPU değişimi şart olabilir.

AMD tarafındaki dengine pek hakim değilim; ancak bana daha çok Ryzen 3 1200AF/3200G dengi gibi geliyor. 7500/7600 modelleri ise daha çok i3-8100/i3-9100F ayarı, AMD tarafında ise tekli çekirdek performanslarından dolayı oyun performansı olarak Ryzen 3 rakibi yok bunların.
İ5 7400 kullandım. 7400' le beraber 1050 ti, 1060, 1070Ti, 2060, 2080, 1080 kullandım. İşlemcinin maksimum sınırı 1070 ti. 1070 Ti Üstünde kasma yapıyor. 1070 ti de darboğaza giriyor ama oyunlarda donma yapmıyor. Aslında beklediğimden çok daha iyi performans almıştım.
Amatör çekimim var Linkini ekledim.
Günümüz Intel işlemcilerinden İ3 9100'e yakın gücü var. Ryzen karşısında ise kağıt üstünde, tek çekirdekte R5 1600, çoklu çekirdekte R3 1300X'in gücünde gözüküyor. Tabi bunlar Cinebenc puanlarına göre oyunlarda verdiği FPS hangi Ryzen' e yakın dersen ben Ryzen kullanmadığım için sadece sentetik test verileri söylüyorum. İki işlemciyi yanyana kıyaslamak lazım.

[

Öncelikle benim ne kadar bilgili olduğumu sen bilemezsin,

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video yalan o zaman sen git 9100F'yi 1660 ile kullanmaya devam et.

AC Origins'e bakmanız yeterli. (Fanboy kardeşlerim)

Dostum kusura bakma zamanında 1200'ün AF modeli RX570'ı sıkıntısız besler diyordun.
Şimdi gelip i3-9100F, 1650S besleyemiyor gibi absürd bir açıklama yapıyorsun.
Bence fanboyluk sende var.

Dostum kusura bakma zamanında 1200'ün AF modeli RX570'ı sıkıntısız besler diyordun.

Her şeye 1200 AF diyen, sadece AMD sistem toplayabilen kişiden ne beklersin. Anlamıyor ama arkadaş, 9100F şu an alınabilecek en iyi işlemcilerden biri hatta. 4 çekirdek olduğu için kullanım yüzde yüz oluyor sadece, bunu anlamıyor.
Her şeye 1200 AF dediğimi yazan arkadaştan yanıt bekliyorum.

Göz ardı etmiştim, görmemişim. Malum, fanboy görünce katlanamıyorum. 7400 ve 1200 AF asla ama asla birbirine benzemiyor bu arada.

FPS farkına göre işlemci karşılaştırırsan linç ederler, bunu söyleyeyim ilk olarak.
Biri ağır oyunlarda 570'i zar zor beslerken diğeriyle 1660 kullanılabiliyor, tekli çekirdeği daha iyi. R3 1200AF'nin fiyatının 700TL'ye çıktığını varsayarsak saf güç olarak bu karşılaştırmanın galibi şüphesiz belli.

Hocam sentetik testler cinebench falan bunlara bakarsak benim 3600XT, 10600K'yı tokatlıyor ama oyunlarda durum tam tersi Intel mimari avantajını konuşturuyor kısacası.

6600K 6500 6400 tarzı işlemcilere dönersek bunların modern işlemcilerden fazla eksiği yok 14nm kullanıyorlar ve IPC'leri çekirdek sayıları önemli olmadığı zaman eski Ryzen işlemcileri rahatlıkla oyunlarda geçiyorlar. Bir tek Ryzen 3100/3300X'i geçemiyorlar ki bu iki işlemci ile 6700K/7700K daha adil bir kıyaslama olacaktır çekirdek/izlek sayıları açısından.

Hocam sentetik testler cinebench falan bunlara bakarsak benim 3600XT, 10600K'yı tokatlıyor ama oyunlarda durum tam tersi Intel mimari avantajını konuşturuyor kısacası.
Doğrudur.
Ben aradaki 10FPS'e bakarak iki işlemciye yakın demesine ithafen FPS'e göre karşılaştırmamasını söylemiştim.

Doğrudur.
Ben aradaki 10FPS'e bakarak iki işlemciye yakın demesine ithafen FPS'e göre karşılaştırmamasını söylemiştim.

Haklısınız. Etkileyici çok etken var. İşlemci kıyaslamaları güçlü bir ekran kartı ile düşük çözünürlükte yapılmalı. Ayrıca yüzdelik farka bakmalıyız. 10 FPS farkı hiçte küçük olmayabilir 50 FPS ile 60 FPS arasında mesela %20 gibi uçuk bir fark var. Fakat 200 FPS ile 210 FPS arasında pek fark yok (%5~). Böyle düşünerek aradaki darboğaz farkını daha net anlayabiliriz. Ayrıca hangi oyunu test ettiğimiz yine çok önemli. Bazı oyunlar yapıları gereği işlemci ve RAM yükleniyor. Bu oyunlarda 4/4 bir işlemcinin gerçek sınırlarını görebiliriz.

Hangi işlemciye denk sorusunun cevabını göremedim. İnternette denk olduğu işlemcinin R5 1400 olduğunu gördüm. Yazan olduysa affola. Diğer soruyu arkadaşlar açıklamış.

Ben söyledim ama arkadaşlar anlamak istemedi. i5 7400 ve i3-9100F denk.

Ya hocam siz beni biriyle mi karıştırıyorsunuz hala anlamış değilim, ben ömrü hayatımda 1200 AF RX 570'i sıkıntısız bbesler diye bir şey demedin.

Geri
Yukarı