Çözüldü i7 9750H RTX2070 overwatch düşük FPS

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Odyofil

Kilopat
Makaleler
9
Daha fazla  
Merhaba, laptopum da overwatch oynarken ara sıra FPS düşüşleri yaşıyorum. Oyunu en düşük ayarlarda oynuyorum ki input lag az olsun. Bazı haritalarda oyuna 200-250 FPS ile başlıyorum ekran kartı %60 işlemci ise %30 civarı kullanımda oluyorum. Oyunun ortalarına doğru FPS'im 150-100 civarına düşüş yapıyor, ekran kartı kullanımım %30-%40 arasına işlemcim ise aynı kullanım seviyesinde kalıyor. Oyunda bazen ani düşüşler yaşanıyor bu da oynayış zevkinin içine ediyor. FPS 144'de sabit olsa tamam sorun değil ama onda da bazen 100'lere düşmesi beni sinir ediyor. Ekranım 144 Hz olduğu için hep 144 almak istyorum ama ayarları Ultra yapsam da Low yapsam da bir yerde gene FPS 100 seviyelerine düşüyor. Ne yapmalıyım?

Laptop: Monster Tulpar T7 v19.5.
i7 9750H.
RTX2070.
16 RAM.

Ekran kartımı sabit %100 kullandırmak için ne yapmalıyım ?

Çözüm
Öncelikle işlemcin 3.0 Ghz'de bariz darboğaz yapıyor bu ekran kartına. Bu frekansta hem drop hem darboğaz yaşaman normal. İşlemcinin 6 Core Turbo Boost'u 4 Ghz olmasına rağmen bu frekansa çıkmasını engelleyen bir şeyler var. Monster'ın kendi uygulamaları, performans ayarları ve BIOS dahil her şeyi gözden geçirmen gerekiyor.

Senden ricam, bu ekran görüntülerini CPU dahil olmak üzere CPU1, CPU2, CPU3 gibi bütün işlemci çekirdeklerini göstererek yeniden yüklemen. Ayrıca Intel XTU programından da bir ekran görüntüsü yükler misin?
Sanırım biraz geç kaldım. :) Sorunun çözüldüğüne sevindim. Bu frekanslarda mobil işlemcileri soğutmak biraz güç olsa da 95 derecelere kadar çıkan bir işlemci ilerleyen dönemlerde problemler yaratabilir. Termal macun olarak ne kullanıyorsun?
Monster hangisini kullanıyor bilmiyorum. Garantiye vermeden önce cihazda MX-4 kullanıyordum. İlk gün sıkıntı çıkarmıyordu ama ilk haftayı kötü kapatıyordu. Sanırsam bendeki MX-4 hatalı...

Böyle üst düzey bir sistem için MX-4 yetersiz. Minimum düzeyde mastergel maker ve üzerini tercih etmelisin. Hatta imkanın var ise sıvı metal çözümleri uzun süre kafanı rahatlatır.

Sıvı metal yapmayı çok düşündüm, hatta tam alırken vazgeçtim diyebilirim. Sebebi ise Monster bey sıvı metal uygulamasından sonra garantide sorun yaşatabiliyormuş. Tabi bu bilgiyi Instagram sayfalarından öğrendim, teknik servisi arayarak tam olarak da öğreneceğim. Ayrıca sıvı metali kendim uygularım onda sıkıntı yok ama sıvı metalin işlemci ve ekran kartı yüzeyini aşındırıp bana problem çıkarmasından korkuyorum.

Termal macuna gelecek olursak da Cooler Master'ın en pahalı macununu da alacaktım ama cihazı garantiye gönderince almaktan vaaz geçtim. Bu arada o macundan daha kaliteli ve yüksek değere sahip macun var mı?
@SandyBridge

Son düzenleme:
TG Kryonaut şuan için performans anlamında termal macun kategorisinin başında yer alıyor. Sıvı metal olarak ise yine bir Thermal Grizzly ürünü olan Conductonaut listenin ilk sıralarında. Tabi bunları ülkemizde bulmak biraz güç. Yine de Amazon.com'dan sipariş verip ekspress kargo ile birkaç günde temin etmek mümkün ama Aliexpress tarzındaki sitelerden sipariş verirsen gündemdeki bazı konular yüzünden birkaç ay beklemek zorunda kalabilirsin.

Ayrıca ülkemizden almak istersen Cooler Master'ın en pahalı macunu diye bazı sitelerde fahiş fiyatlara satılan alt modellerini almamaya dikkat et. Alman gereken ürünün ismi Cooler Master Mastergel Maker.

TG Kryonaut şuan için performans anlamında termal macun kategorisinin başında yer alıyor. Sıvı metal olarak ise yine bir Thermal Grizzly ürünü olan Conductonaut listenin ilk sıralarında. Tabi bunları ülkemizde bulmak biraz güç. Yine de Amazon.com'dan sipariş verip ekspress kargo ile birkaç günde temin etmek mümkün ama Aliexpress tarzındaki sitelerden sipariş verirsen gündemdeki bazı konular yüzünden birkaç ay beklemek zorunda kalabilirsin.

Ayrıca ülkemizden almak istersen Cooler Master'ın en pahalı macunu diye bazı sitelerde fahiş fiyatlara satılan alt modellerini almamaya dikkat et. Alman gereken ürünün ismi Cooler Master Mastergel Maker.
Peki ciddi anlamda verdiğim paraya ve uğraşa değer mi? Isıda belirgin bir düşüş olur mu?

Peki ciddi anlamda verdiğim paraya ve uğraşa değer mi? Isıda belirgin bir düşüş olur mu?
Sıvı metal uygularsan bariz fark olur. Macun ise MX-4'e oranla hissedilir bir fark oluşturacaktır ama soğutma sisteminden tam performans alabilmen için termal padlerin dahil profesyonel sınıfa geçirmen gerekiyor. Yine de bütün bunlar fanlarının ve bakır borularının kalitesi ile sınırlı. Tabi böyle bir sistemde 5-10 derecenin öneminin çok büyük olduğunu göz önünde bulundurmalısın.

Sıvı metal uygularsan bariz fark olur. Macun ise MX-4'e oranla hissedilir bir fark oluşturacaktır ama soğutma sisteminden tam performans alabilmen için termal padlerin dahil profesyonel sınıfa geçirmen gerekiyor. Yine de bütün bunlar fanlarının ve bakır borularının kalitesi ile sınırlı. Tabi böyle bir sistemde 5-10 derecenin öneminin çok büyük olduğunu göz önünde bulundurmalısın.

Karar veremedim....

Aklım sıvı metale gidiyor ha bire ama devamında getireceği sorunlar beni korkutuyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı