Çözüldü i9-10900K OC voltaj değeri

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BrkyArdn

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Gelecek ay i9 10900K işlemcili ve MSI Z490 Tomahawk anakart modelli bir sistem toplamayı düşünüyorum. İşlemciye overclock yaparken voltajı kaç GHz değerinden sonra yükseltmeye başlamalıyız? 3.70 GHz değerini 4.80 GHz'ye çıkardığımızda voltaj da yükseltmemiz gerekiyor mu?

Ekran kartım ise,

İlk defa overclock yapacağım. Detaylı cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Öncelikle 10900K yerine daha ucuza silikonu bir tık daha iyi olan 10850K alabilirsin.
Arta kalan para ile Tomahawk yerine Unify alabilirsin, Godlike modelinden bir tık daha iyi bir VRM dizilimi var.

4.8 için voltaj arttırmak ister ama çok yükseltmeye gerek kalmaz. Unify anakart ile rahat 5 GHz yapabilirsiniz ama düzgün soğutma ile tabii ki.

OC yaparken minimum voltajda tutmak için GHz ve Voltaj tuttuktan sonra bu sefer voltaj düşürerek denersin.

Zaten o işlemcinin Multi Core Boost frekansı da o civarlarda olduğu için çok sorun olacağını düşünmüyorum.
ASUS ROG STRIX Z490-E GAMING kullanıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mesela bu videoda 5.1GHz ile VRM sıcaklıkları 77°'yi geçmemiş. Size de 90°'nin üstüne çıkmanızı önermem pek.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mesela bu videoda 5.1GHz ile VRM sıcaklıkları 77°'yi geçmemiş. Size de 90°'nin üstüne çıkmanızı önermem pek.
Benim işlemcim 5.2GHZ'de çalışırken bile CPU Package sıcaklığı 90 dereceyi görmedi. Videoda 93 dereceleri 5.1GHZ'de görmüş. VRM'in önemini sizden öğreniyorum. O da geçmemiştir diye düşünüyorum. Kontrol edeceğim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı