Çözüldü Ideapad S145-15API RAM 16 GB Yükseltme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

OKY

Centipat
Yer
06
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Yükseltme(16 GB) yapmak için ihtiyacım olan şeyleri benimle paylaşır mısınız?

Dosya Ekleri

• ekranalıntısı1.PNG
    ekranalıntısı1.PNG
    14,5 KB · Görüntüleme: 195
  • EkranAlıntısı2.PNG
    EkranAlıntısı2.PNG
    12,2 KB · Görüntüleme: 174
Çözüm
Lenovo kendi verilerinde maksimum 12 GB belleğe kadar desteklediği yazıyor, zaten senin gördüğün gibi tek bellek yuvası var diğeri lehimli, bu cihaza Lenovo verilerine göre 8 GB 2400MHz bellek takabilirsin.

s1.PNG

Arkadaşlar cihazımı yeni aldım ve yükseltme ihtiyaçlarım ortaya çıktı. Bana RAM yükseltmesi konusunda ve SSD takviyesi için tavsiyelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

RAM'de marka tavsiyelerinizi de alabilirim aynı şekilde SSD'de de.
Sayın arkadaşlar konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.
Konu: Bilgisayarımdaki 4 GB RAM'lerden birisi gömülü bir diğeri olan 4 GB'lık RAM ise değil onun üzerinden yükseltme yapabileceğimi söyleyen arkadaşım oldu bilgisayarımı almadan önce maksimum desteklenen bellek miktarı 16 GB olarak aldım fakat sosyal platformunda bir arkadaşım araştırmalarına dayalı olarak bana 8 GB'lık RAM ile 12 GB yükseltme sağlayabileceğimi söyledi fakat ben bilgisayarımı alırken 16 GB maksimum yükseltilebilirlik olduğunu görerek aldım o yüzden 4 GB'lık kaybı yaşamak istemiyorum.
Gerekli bilgiler dosya eklerindedir.
Çok büyük beklentiler ile bu sosyal medya platformuna katıldım fakat hala bir çözüm yazan veya bulabilen olmadı.
Recep bey ve Ali bey yardımlarınızı ivedilikle bekliyorum.
@Recep Baltaş & @Ali Güngör r yardımlarınızı bir de bu yolla bekleyeyim belki bir farkındalık olur.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı3.PNG
    Ekran Alıntısı3.PNG
    43,5 KB · Görüntüleme: 61
  • ekranalıntısı1.PNG
    ekranalıntısı1.PNG
    14,5 KB · Görüntüleme: 51
  • EkranAlıntısı2.PNG
    EkranAlıntısı2.PNG
    12,2 KB · Görüntüleme: 58
  • 4.PNG
    4.PNG
    8,8 KB · Görüntüleme: 59
  • içi.jpeg
    içi.jpeg
    279,4 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleme:
Arkadaşın cevabı o olabilir ve mantık üzerinden gidersek çalışabilir çünkü hiçbir engel yok ta ki üretici BIOS'a bellek limiti koyduysa ne kadar bellek takılırsa takılsın cihaz 12 GB üstü belleği görmeyebilir, ben size riske girip 16 GB tek modül öneremem çünkü Lenovo verilerinde çalışacağına dair bir bilgi yok, 16 GB tek modül ile belleğin 20 GB'a yükleyeceğini söylesem sizinle kumar oynamış olurum.

Bakın BIOS altından bellek sınırlayan bir anakart;

Sizi anlıyorum ve gerçekten bilgilerinizi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum. Üreticinin BIOS'a bellek limiti koyup koymadığını kumar oynamadan nasıl öğrenebilirim.

Estağfurullah, hortlattığınız iyi olmuş bir bakıma bende bu aralar yükseltme yapmayı düşündüm, düşünürken aklımda söyle bir soru oluştu. 2 tane RAM var biri gömülü sabit diğer yeni yükseltmek için takacağım RAM aynı marka olmalı mı? Marka ve modeli bende bilmiyorum Memory ve SPD ekte bulabilirseniz bakın ya da yönlendirin ben bulmaya çalışıyım. İyi bayramlar.

Dosya Ekleri

• Memory.PNG
    Memory.PNG
    7 KB · Görüntüleme: 61
  • SPDslot#1.PNG
    SPDslot#1.PNG
    8,9 KB · Görüntüleme: 55
  • SPDslot#2.PNG
    SPDslot#2.PNG
    5,4 KB · Görüntüleme: 57
Aynı laptop bende var RAM'in bir tanesi gömülü bir tanesi değil. Gömülü olmayan 4 GB belleği çıkarıp yerine 16 takarak toplam 20 GB RAM olarak kullanabiliyorsun. RAM olarak internette Crucial 16 GB 2400MHz so-DIMM yazarak 400 lira civarına bulabilirsin bu belleği öneririm.

Aynı Laptop'u Hepsiburada üzerinden 3200 TL'ye aldım eğer 4300 lira verdiysen iade etmeni öneririm 3400 şu an Hepsiburada'da.

Siz 4'lüğü çıkarıp 16'lığı taktınız mı?

Geri
Yukarı