Çözüldü Intel + NVIDIA Laptoplarda Anlık Takılma Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Merhaba,

Intel + NVIDIA GPU'lu dizüstü bilgisayarlarda masaüstünde boş bir yere sağ tıklayınca ya da pil simgesine tıklayınca harici GPU'nun uyanması sorunu vardı. Bu yüzden de sistemde anlık bir takılma oluyordu.

Bu sorun bütün markalarda mevcuttu: ASUS, Acer, Clevo, Dell, Gigabyte, HP, Lenovo, Microsoft, MSI, Razer.

Etkilenen modellerden bazıları:
  • Acer VN7-793G
  • Acer Aspire 7 - A717-71G-75MG
  • Acer Nitro 5 (AN515-51-536M)
  • Acer Nitro 5, i5 7300HQ, GTX1050 Ti
  • Acer Predator Helios 300 (PH317-51)
  • Acer Predator Trtion 700 PT715-51-70Q2
  • ASUS N580VD
  • Asus GL503VD
  • Asus GL503
  • Asus GL553VE
  • Alienware 13 R3
  • Alienware 17 R4
  • Dell 7567
  • Dell XPS L521x
  • Dell Inspiron 15 Gaming 7577
  • Dell 7510 (Early 2017)
  • Dell XPS 9560
  • Dell XPS 15 9570
  • Dell G5 with i7 8th Gen
  • Gigabyte Aero15W
  • GIGABYTE P37XV6
  • Gigabyte P35 v6
  • Gigabyte Aero 14
  • Gigabyte Aero 15
  • HP Omen 15
  • HP Omen HD630 + GTX1050
  • HP Pavilion
  • HP Pavilion Power 15-cb013ng
  • HP Pavilion Power 15-cb007nq
  • HP Spectre X360 15"
  • HP ZBook 17 G4
  • Lenovo Y720
  • Lenovo Y520
  • Lenovo W530
  • Lenovo P51 Xeon
  • Microsoft Surface Book 2 15"
  • MSI GE63VR 7RF Raider 4K
  • MSI GE62 HD4600+GXT960M
  • MSI GE62VR 6RF Apache Pro
  • MSI GE62 7RE
  • MSI GS60 2PE
  • MSI GS43VR 7RE
  • MSI GS63VR 4K
  • MSI GS73VR 7RG Stealth Pro
  • MSI GS73VR 7RF
  • MSI GS65 Stealth Thin 8RF
  • MSI GP62MVR 7RF
  • MSI GP62MVR 7RFX LEOPARD PRO
  • MSI GE72MVR 7RG
  • MSI GE73VR 7RE
  • MSI GE73VR 7RF
  • MSI GP72MVR
  • MSI GX63VR
  • MSI GE73 Raider RGB-012
  • MSI PL62 7RC (MX150)
  • Monster ABRA A7 V7.2 (Clevo)
  • Monster Tulpar T7 13.1
  • Monster Tulpar T5 V18.1 (Tongfang GK5CN6Z)
  • Razer Blade 14
  • Razer Blade 14 Late 2016
  • Razer Blade 14 2017
  • Razer Blade 2017
  • Samsung Odyssey i7 7700 + GTX 1050
  • XMG A517-dnj
  • XMG P507

Sorun Çözüldü - 26 Haziran 2018:

26 Haziran'da çıkan KB4284848 güncellemesi ile sorun çözülmüştür. Windows 10 sürüm 2004 kurun ve sonrasında da bütün güncelleştirmeleri alın. Yapı numarası 17134.137 veya üstü olduğunda sorun kalmayacaktır.

Son düzenleme:
Arkadaşlar yeni aldığım PC'ye UEFI ile SSD üzerine temiz kurulumla Windows 10 64 bit kurdum. İşlemcim i5 7300HQ. Bazen masaüstüne sağ tıkladığımda, sol alttaki Windows logosuna gelip tıkladığımda veya sağdaki bildirim butonuna tıkladığımda çoğunlukla 1-2 sn'lik de olsa takılmalar oluyor. Yeni bir bilgisayarda neden böyle bir şey oluyor anlamış değilim. 2 farklı Windows indirip kurdum ancak ikisinde de aynı sorunu yaptı. Sistem update'leri güncel. Driver'lar güncel. Sıkıntı ne anlayamadım. SSD üzerinde bad sector taraması yaptım, temiz çıktı. Herhangi bir önerisi olan varsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarı 20 gün önce yurt dışından aldım. 15 gün sıkıntı yoktu. Ondan sonra birden masaüstünde iken 2 saniyelik takılmalar yaşadım durmadan oluyordu bu durum. Güncellemelere baktım inceledim bir çözüm bulamadım. Bir GTX 1060 devre dışı bırakırsam ne olacak acaba dedim ve sorun gitti. Ekran kartından da ses geliyordu coil whine şüphelendim. Şu an serviste yurt dışındayım 15 gün sonra gelir dediler. Sizce ne gibi bir sıkıntı olmuş olabilir kullanıcı hatası olacak bir şey yapmadığımı ümit ediyorum. Bilgisayar özellikleri aşağıdaki gibidir :

• İşlemci : Intel® Core™ i7-6700HQ
  • Ekran Kartı : MSI GeForce GTX1060
  • RAM : 16 GB
  • HDD : 1 TB
  • SSD : 128 GB
  • Model : MSI GE72VR 6RF

Aynı sıkıntı bende de oluyor ve msj ıma cevap veren olmadı malesef :( Ekran kartım NVIDIA. Birçok yöntem denedim bende de düzelmedi yalnız şunu öğrendim format attıktan sonra dahili ekran kartımın sürücüsü kurulduktan sonra hiçbir şekilde takılma olmuyor. Ne zaman ki NVIDIA ekran kartımın sürücüsünü kuruyorum senin dediğin şekilde takılmalar meydana gelebiliyor. Sorunu büyük olasılıkla çözdüm ama düzeltemiyorum malesef. Şuan birşey daha denedim denemeni tavsiye ederim yeni bir kullanıcı hesabı oluşturdum onu da yönetici yaptım o hesapla girdiğimde takılmanın çoğu gitti bir yerde takılma yaptı sadece yine önceki duruma nazaran daha iyi durumda.

Aynı sorun bendede var, aceba cihazınıs HP'mi? :)

Aynı sorun bendede var, aceba cihazınıs HP'mi :)

Ayrıca buna sebep olan bir güncelleme veya driver olduğunu düşünüyorum. Bu takılmalar yüzünden 1 hafta önce format attım, bir kaç gün takılma olmadı, driverlar tamamen kurulunca eskiy göre çok az ama yine takılma oluyor . Özellikle uzun süre masaüstünde işlem yapmadıysam, mesela oyun oynayıp masaüstüne döndüğümde sağ alttaki işaret çubuklarına tıklayınca anlık bir takılma yaşıyorum.

Hocam benim cihaz hp 17ab-201nt
Hayır hp değil bende monster var. Bunun bence güncelleme ile alakası olduğunu düşünüyorum ya da uyumluluk probleminden kaynaklandığını düşünüyorum. Win 10 ile bazı programlar uyumsuz gibi geliyor bilmiyorum.

Hocam deneyeceğim sonuçları yazarım.

Denediniz mi takılma oldu mu ben bir an için ümitlendim yeni kullanıcı açınca ilk başta takılmıyordu daha sonra yine takılmaya başladı malesef.

Hayır hp değil bende monster var bunun bence güncelleme ile alakası olduğunu düşünüyorum ya da uyumluluk probleminden kaynaklandığını düşünüyorum win10 ile bazı programlar uyumsuz gibi geliyor bilmiyorum

Denediniz mi takılma oldu mu ben bir an için ümitlendim yeni kullanıcı açınca ilk başta takılmıyordu daha sonra yine takılmaya başladı malesef
Hocam ben de bir outlook hesabı ekledim yeni bir kullanıcı açtım psikolojik midir bilmiyorum sanki biraz daha iyi geldi ama bi süre sonra baktım ki onda da oluyor takılmalar.

İlk formattan sonra takılmalar yok ancak hali hazırda driverlar yüklendikten sonra takılma oluyor. Gerçekten ilginç bir sorun ve pek yaşayan yok gibi. Cihazım yeni ve biraz can sıkıyor haliyle bu durum. Bu arada windows'u hala etkinleştirmedim ben bununla bi alakası var mıdır bilmem.

Hocam ben de bir outlook hesabı ekledim yeni bir kullanıcı açtım psikolojik midir bilmiyorum sanki biraz daha iyi geldi ama bi süre sonra baktım ki onda da oluyor takılmalar.
Bence psikolojik değil tahminimce bu sıkıntıların giderilmesi için güncelleştirmeler gerekli bunu yaşayan sadece ikimizsek o zaman sorun bizim laptoplardadır. Keşke bilgisi daha çok olan bir arkadaş bizlere güzel bilgi verseler bana dün msj yazan olmuş driverlar güncel mi virüs taraması yapın filan gibi şeyler söylediler benim sürücüler güncel ayrıca virüs olsa windows defender var bulur yani ben şunu düşünüyorum ya yeni güncelleme ile gider ya da bir program uyumsuzdur onu kaldırırız sorun gidebilir. Benim win10 etkilentirilmiş durumda yani fark eden bir durum yok şunu denemeni tavsiye etmiştim ekran kartı sürücüsünü yükleme veya kaldır ondan sonra dene pc yi takılma olmuyor göreceksin ne zamanki ekran kartı driver ını yüklediysem ondan sonra takılmaya başladı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı