Çözüldü İnternetten sorguladığım hız ile modem arayüzündeki hızın farklı olması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MelihK

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkta yazdığı gibi Millenicom ve TürkNet'ten sorguladığım zaman alabileceğim hızın 71 Mbit/s ile sınırlı olduğunu görüyorum (TürkNet 50Mbit alabilirsiniz diyor sadece tabii ki). Bari 50Mbit lik hızımı 70 yapayım diye Türk Telekom'u arayıp görüştüğümde alabileceğim hızın 73 Mbit olduğunu fakat bu hızı kullanırken kopmalar olabileceği için sistemin bu hızı vermeye müsaade etmediğini söylediler. (100'e kadar olan paket için aramıştım.) Şu an modem arayüzünden baktım alabileceğim hıza Google'dan araştırıp ama hız değerleri dışında pek anlamıyorum maalesef. Onların söylediğinde mi bir hata var çünkü modeme göre en azından 100 mbit download alabiliyor olmam lazım.
IMG_20200817_230620.jpg
IMG_20200817_230620.jpg

Çözüm
İlk olarak size verilen hız şu an 51 Mbps. 120'ye kadar hat değerleriniz alabilir gözüküyor doğru fakat VDSL ile bu değerleri stabil almanız çok zor. 75'i deneyebilirsiniz. Kullandığınız ISS ile görüşün ve hızınızın bu şekilde verilmesi gerektiğini söyleyin, kopmalar olursa tekrar dönüş yaparım deyin. Tabii buna uygun paketi aldığınızı varsayarak söylüyorum.
İlk olarak size verilen hız şu an 51 Mbps. 120'ye kadar hat değerleriniz alabilir gözüküyor doğru fakat VDSL ile bu değerleri stabil almanız çok zor. 75'i deneyebilirsiniz. Kullandığınız ISS ile görüşün ve hızınızın bu şekilde verilmesi gerektiğini söyleyin, kopmalar olursa tekrar dönüş yaparım deyin. Tabii buna uygun paketi aldığınızı varsayarak söylüyorum.

Çözüm
VDSL'de 50 Mbps'nin üzerine vermiyorlar.
Bakır kablonun iletimi sınırlı.

Modemde gördüğünüz değer saha dolabı ile sizin aranızda fazla mesafe olmadığı ve hattınızın kaliteli olduğunu gösteriyor.
Ama dediğim gibi bakır kablonun iletimi sınırlı olduğundan yüksek hızı açmıyorlar.

Ya bir şey dicem, ben şu an Türk Telekom kullanıyorum 24 Mbps. Santrale olan uzaklığım 70 metre. Herhangi bir altyapı sorgulama sitesinde sorgu yaptığımda en fazla 82 Mbps alırsınız yazıyor ama bu gündüzleri için geçerli. Akşam saat 20.00'dan sonra sorgu yaptığımda en fazla 15 Mbps yazıyor. Bunun nedeni nedir cevaplarsanız sevinirim.

VDSL ile 100 Mbps paket hızı bence alınabilir. İş tamamen altyapının güncel şartlara uygun olmasından geçer.

Hız tanımlama durumlarını bilerek düşük tutuyorlar. Bunun sebebi yoğunluk durumunda sorun yaşamamak için.
Siz sorun yaşamayın diye değil Türk Telekom gibi firmalar sorun yaşamasın diye bu durum oluyor.

Evde aktif aboneliğim olmasına rağmen 82 Mbps hız görünen altyapım şu an yok görünüyor. Gerisini siz düşünün.

İş yerimdeki hız tanımlaması 60 Mbps. Modemde 90 Mbps üzeri hız var. 2dB kararlılık ayarı ile 108 Mbps oluyor şu an için.
Aktif paketim 75 Mbps ama sabitleme ile 50 Mbps kullanıyorum.

Peki niye SNR sorunu var. Bunun sebebi ise saha dolaplarına koydukları cihazlarla SNR ve hız kısıtlaması yapmaları insanları düşük hızlarda tutmak için.

VDSL ile 100 Mbps paket hızı bence alınabilir. İş tamamen altyapının güncel şartlara uygun olmasından geçer.

Hız tanımlama durumlarını bilerek düşük tutuyorlar. Bunun sebebi yoğunluk durumunda sorun yaşamamak için.
Siz sorun yaşamayın diye değil Türk Telekom gibi firmalar sorun yaşamasın diye bu durum oluyor.

Evde aktif aboneliğim olmasına rağmen 82 Mbps hız görünen altyapım şu an yok görünüyor. Gerisini siz düşünün.

İş yerimdeki hız tanımlaması 60 Mbps. Modemde 90 Mbps üzeri hız var. 2dB kararlılık ayarı ile 108 Mbps oluyor şu an için.

Peki niye SNR sorunu var. Bunun sebebi ise saha dolaplarına koydukları cihazlarla SNR ve hız kısıtlaması yapmaları insanları düşük hızlarda tutmak için.
Benim hat değerlerim böyle saha dolabina uzaklığım 70 metre ve altyapım 82 mbps destekliyor 75 mbps kaldırırmı şu an türk telekom 24 mbps kullaniyorum türknet e geçip 75 mbps kullanmayi düşünüyorum kaldırırmi hat değerlerim

Ulaşilabilir veri hizi 15 20 gün önce download 106 ydi ama şimdi 88 e düşmüş sebebi nedir acaba bilgin varmı?

Dosya Ekleri

• 20210320_232853.jpg
    20210320_232853.jpg
    58,9 KB · Görüntüleme: 66
Benim hat değerlerim böyle saha dolabina uzaklığım 70 metre ve altyapım 82 mbps destekliyor 75 mbps kaldırırmı şu an türk telekom 24 mbps kullaniyorum türknet e geçip 75 mbps kullanmayi düşünüyorum kaldırırmi hat değerlerim

Ulaşilabilir veri hizi 15 20 gün önce download 106 ydi ama şimdi 88 e düşmüş sebebi nedir acaba bilgin varmı?

88 Mbps değerine bakarsak sıkıntı olabilir. Ancak 24 Mbps değerinde 40 dB SNR gayet iyi. 35 Mbps hızda 30 db SNR üzerinde olacaktır yine. 50 Mbps hızda 20 db SNR üzerinde olacaktır. 75 Mbps üzerinde 13 dB SNR gibi kalacağını düşünüyorum.

Duruma göre 85 Mbps hızı 10 dB SNR üzerinde kalacak şekilde alabilirsiniz belki.

Hat zayıflaması gerçekten iyi durumda ayrıca. 75 Mbps hıza kesinlikle geçilir. Ancak aynı port üzerinden hizmet almaya devam etmeniz şart. Yeni port atanması durumunda bu değerler değişecektir.

88 Mbps değerine bakarsak sıkıntı olabilir. Ancak 24 Mbps değerinde 40 dB SNR gayet iyi. 35 Mbps hızda 30 db SNR üzerinde olacaktır yine. 50 Mbps hızda 20 db SNR üzerinde olacaktır. 75 Mbps üzerinde 13 dB SNR gibi kalacağını düşünüyorum.

Duruma göre 85 Mbps hızı 10 dB SNR üzerinde kalacak şekilde alabilirsiniz belki.

Hat zayıflaması gerçekten iyi durumda ayrıca. 75 Mbps hıza kesinlikle geçilir. Ancak aynı port üzerinden hizmet almaya devam etmeniz şart. Yeni port atanması durumunda bu değerler değişecektir.
Sanırsam yanlış yere baktin upload 40 snr download 33 snr
Hat zayiflamasi download 4.1 upload 1.4

Bir de 88 mbls değerine bakarsak sıkıntı demişsinde tam anlamadim ya o 106 idi ama 2 hafta gecti 88 e indi bu aralar 87 88 dolaşiyor

Sanırsam yanlış yere baktin upload 40 snr download 33 snr
Hat zayiflamasi download 4.1 upload 1.4

Bir de 88 mbls değerine bakarsak sıkıntı demişsinde tam anlamadim ya o 106 idi ama 2 hafta gecti 88 e indi bu aralar 87 88 dolaşiyor

Yüksek hız alımını engellemek için hız kapasitesini düşürmüşler aynen bende olduğu gibi.
Zamanında 130 Mbps kapasite vardı bende evde.

Düzeltme yapıyorum.

Modem arayüzü değerinizde satır atlaması var.

İndirme değerindeki SNR 33 dB.

Bu durumdan kaynaklı tahminimce 75 Mbps değerindeki SNR 9 dB civarında kalabilir en kötü. Hat zayıflaması sayesinde 11 dB değerde dahi kalabilir.

50 Mbps hız sorunsuz alınacaktır SNR değerine oranla.

50 Mbps upload kapasitesi sayesinde 40 dB SNR var.
Siz isteseniz şu an 25 Mbps upload değerini rahatlıkla alırsınız ama veren olmaz. :)

Son düzenleme:
Yüksek hız alımını engellemek için hız kapasitesini düşürmüşler aynen bende olduğu gibi.
Zamanında 130 Mbps kapasite vardı bende evde.

Düzeltme yapıyorum.

Modem arayüzü değerinizde satır atlaması var.

İndirme değerindeki SNR 33 dB.

Bu durumdan kaynaklı tahminimce 75 Mbps değerindeki SNR 9 dB civarında kalabilir en kötü. Hat zayıflaması sayesinde 11 dB değerde dahi kalabilir.

50 Mbps hız sorunsuz alınacaktır SNR değerine oranla.

50 Mbps upload kapasitesi sayesinde 40 dB SNR var.
Siz isteseniz şu an 25 Mbps upload değerini rahatlıkla alırsınız ama veren olmaz. :)
106 ya tekrar çıkarttırsam snr degerim yükselirmi 106 oldugi sırada snr ve hat zatiflamasi aynıydı

Yeni konular

Geri
Yukarı