Çözüldü R5 2600X işlemci sıcaklığı ve çekirdek hızı dalgalanması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mümtaz

Decapat
Arkadaşlar herkese merhaba, yeni bir bilgisayar topladım. Bileşenleri aşağıdaki gibidir.
  • Ryzen 5 2600X işlemci.
  • ASUS B450 TUF Gaming anakart.
  • R7 370 2 GB ekran kartı
  • 2x8GB Corsair Vengeance 3000MHz RAM.
  • Corsair force MP510 NVMe M.2 SSD 480GB.
  • Corsair Spec Delta kasa.
  • 500W FPS marka PSU (%85 verimlilik yazıyor ancak sertifikalı değil. )
Eski bilgisayarımdan kalan bileşenler PSU ve ekran kartıdır, ekran kartını değitireceğim. Sorum şu; işlemci sıcaklığım masaüstünde boştayken 35 °c 'lere inip aniden 47 48 °c 'ye hatta chorme vs açınca bazen 50 'nin üstüne bile çıkıyor. Termal macunu değiştirdim. Kasa da hava sirkülasyonun çok iyi olduğunu düşünüyorum. Ayrıca çekirdek hızında da ani dalgalanmalar oluyor. (CPU-Z) değerli desteğinize ihtiyacım var. Bir ihtimal PSU'dan olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Aldığınız termal macun kaliteli değil ise sıcaklık normal. İşlemciniz kendini tam kullanmadığı için, çekirdek hızını kısıyor. Eğer oyun vb. oynarsanız ne demek istediğimi anlarsınız.
Dalgalanmayı önlemenin yolu, BIOS'tan voltajı Auto'dan çıkarıp çarpanı ayarlamak, aslınca overclock yapmak. CPU'yu sabit voltaj ve sabit çarpanla çalıştırırsanız, dalgalanma vs. olmaz. Ama bu işlem allcore olur, pbo olmayacağı için önemli çekirdeklerin bosst alarak hızlanması şeklinde olmaz. Bu da işlemciye yüklenen oyunlarda bazı bazı performans düşüküğü yaratabilir minimal düzeyde.

3900X kullanıyorum, standart olarak voltaj 1.48V ye kadar çıkar. Ben allcore 1.2v 4.0GHz'e sabitledim. Soğutucumda iyi olduğu için serin serin kullanıyorum. Oyunlarda Max. 53-55 derece falan.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dalgalanmayı önlemenin yolu , biostan voltajı autodan çıkarıp çarpanı ayarlamak, aslınca overclock yapmak. Cpu yu sabit voltaj ve sabit çarpanla çalıştırırsanız, dalgalanma vs. olmaz. Ama bu işlem Allcore olur, PBO olmayacağı için önemli çekirdeklerin bosst alarak hızlanması şeklinde olmaz. Buda işlemciye yüklenen oyunlarda bazı bazı performans düşüküğü yaratabilir minimal düzeyde.

3900X kullanıyorum, standart olarak voltaj 1.48V ye kadar çıkar. Ben Allcore 1.2V 4.0Ghz e sabitledim. Soğutucumda iyi olduğu için serin serin kullanıyorum. Oyunlarda max. 53-55 derece filan.
Cevabın için teşekkürler , dediğini uygulamya çalışacağım. Cs go oynuyorum, aslında oda işlemciye yük bindiriyor .Umarım performans kaybı minimal düzeyde kalır :)

Dalgalanmayı önlemenin yolu, BIOS'tan voltajı Auto'dan çıkarıp çarpanı ayarlamak, aslınca overclock yapmak. CPU'yu sabit voltaj ve sabit çarpanla çalıştırırsanız, dalgalanma vs. olmaz. Ama bu işlem allcore olur, pbo olmayacağı için önemli çekirdeklerin bosst alarak hızlanması şeklinde olmaz. Bu da işlemciye yüklenen oyunlarda bazı bazı performans düşüküğü yaratabilir minimal düzeyde.

3900X kullanıyorum, standart olarak voltaj 1.48V ye kadar çıkar. Ben allcore 1.2v 4.0GHz'e sabitledim. Soğutucumda iyi olduğu için serin serin kullanıyorum. Oyunlarda Max. 53-55 derece falan.
Merhaba konuyu hortlatıyorum ama kusura bakmayın benimde aynı şekilde 2 hafta öncesine kadar dalgalanma yoktu Biosu güncelledikten sonra oldu galiba i7 8700K işlemcide voltaj 0.89 0.78 lerden aniden 1.15V 1.22V lere çıkıyor sonra yine düşüyor ve sıcaklık da bu yüzden boşta 35 lerdeyken 48 lere sonra 48 den 42 ye gibi direkt 55e bile atlıyor. Core 1 de ve Package ısılarında bu oluyor Core 2 Core 3 Core 4 Core 5 Core 6 da bu dalgalanmalar olmuyor boştayken 55 58 lere atlayıp tekrar 39 lara düştüğünü görmek beni rahatsız ediyor işlemci soğutucum corsairin sıvı soğutması olmasına rağmen. Çözümü nedir voltaj değeri galiba Auto'da nasıl düzeltebilirim ? 4.3 GHz'de çalışıyor şuanda işlemci.

hocam benim normalde 3.7 ghz frekansı olan işlemcim var, çekirdeklerin frekansı overclock sonucu 4.15'de sabitlendi. Önceden frekans dalgalanması vardı; fakat şimdi hepsi 4.15'de sabit, hiç oynamıyor. Bahsettiğiniz önemli çekirdeklerin boost alarak hızlanması daha mı iyi olurdu ? Overclock yapmadan önce görev yöneticisinden kontrol ettiğimde işlemcimin frekansı arada bir 4.15 değerlerine çıkıyor ve daha sonra iniyordu. Ben sadece render işleriyle uğraşıyorum ve işlemciye yüzde yüz biniyorum öyle zamanlarda. Bunun sonucu eğer önemli çekirdeklerin overclock sonucu frekansı sabitlenir ve bahsettiğiniz gibi boost almazsa sorun olur mu ya da performans kaybı olur mu tam işlemci kullanıldığı zamanda ?

Yeni konular

Geri
Yukarı