Çözüldü Korsan içerik sağlayıcılar Xbox 360'tan ne çalabilir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

317678

Hectopat
Sürekli dillendirilen bir hurafe var; korsan kullanırsan bilgilerin çalınır. Bunu dillendirenler içerik çalıp dağıtanların esas amacının bilgisayardaki verileri ele geçirmek olduğunu iddia ediyor. Mesela @Tim bunu her korsan konusunda dile getiriyor. Bu adamların amacı bilgi çalmak ise Xbox 360 platformuna neden korsan içerik sunuyorlar? Kinect kullanmayan bir kişiden ne çalabilirler? PS3 örneğini özellikle vermedim ki PS3'te de internet tarayıcı var ordan çalarlar diyip kitlemeyin. Xbox 360'ta tarayıcı yok, korsan kullanım için çip takıldığında internet oyun kapakları yüklemek hariç hiçbir işe yaramıyor. Xbox Live bilgilerimize de erişemiyorlar zira Live'a bağlanamıyorsun. Kısaca çalabilecekleri bir bilgi yok. Bu adamlar ne diye Xbox 360 platformuna oyun kırıyor? Üstelik güncellemeler USB yolu ile çevrimdışı olarak atılabiliyor ve korsancılar bunu tavsiye ediyor. Bu adamlar tamamen çevrimdışı bir konsoldan ne çalabilir?

Çözüm
Bir sorun olacağını zannetmiyorum. Konsol oyunlarının kopya koruması yoktur. Kopya korumasını sağlayan şey konsolun kendisidir. Konsolun kendisini kırdığınız zaman o platforma çıkan tüm oyunları oynayabilirsiniz. Oyunun kopyasını indirdiğiniz için diskteki oyunla kopya oyun arasında bir fark olmayacaktır. Bir tek sitelere koydukları reklamlar vs. yüzünden bilgilerinize erişilebilir. Onun haricinde konsolunuzdan veri çekemez kimse.
Korsan gruplarının asıl amacı birbirleriyle rekabet etmek. Bunun yanında virüslü şeyler de yolluyorlar. Genelde para için. Ya da adamın amacı sadece insanlara sıkıntı yaratmaktır konsolu çöp edebilir bir güncelleme ile. Bir sürü şey var.

Bir sorun olacağını zannetmiyorum. Konsol oyunlarının kopya koruması yoktur. Kopya korumasını sağlayan şey konsolun kendisidir. Konsolun kendisini kırdığınız zaman o platforma çıkan tüm oyunları oynayabilirsiniz. Oyunun kopyasını indirdiğiniz için diskteki oyunla kopya oyun arasında bir fark olmayacaktır. Bir tek sitelere koydukları reklamlar vs. yüzünden bilgilerinize erişilebilir. Onun haricinde konsolunuzdan veri çekemez kimse.

Çözüm
Cihaz çevrimdışıysa zaten verilerinize uzaktan ulaşamazlar. Ancak internete bağlanırsanız veya aynı ağ üzerinden belki. Kopya koruması olmayan bir oyunu olduğu gibi çalıştırırsanız dosyalar değiştirilmediyse virüs/malware girmeyecektir fakat dikkat etmeniz gereken nokta burada kopya koruması olmayan oyunu kimin yüklediği.

Yükleyen kişinin vicdanına kalmamak ve resmi olarak oyunları oynamanız için orijinal tavsiye ediyoruz. Crack dosyası da işin içerisine girince risk daha da artıyor. Sahte dosyalar etrafta dolanıp duruyor üstelik. Xbox 360 için çoğu kişinin uğraşacağını sanmıyorum yine de.

Böyle yazılımlardan sadece veri çalacak kod değil, cihazı yavaşlatacak ve kullanılmaz hale getirebilecek kodlar da çıkabiliyor.

Zaten oyunları kıranlarla internete yükleyenler de farklı kişiler. Oyunları kıranların asıl amacı ün.

Yeni konular

Geri
Yukarı