Çözüldü Linux'un oyunlarda daha fazla FPS verdiğine dair kanıt

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

gen2

Megapat
Makaleler
1
Evet sürekli Linux'ta oyunların daha fazla FPS verdiğini duyuyorum da. Elinde buna dair kanıtı olan arkadaşlar mümkünse konu altına bırakabilir mi?

Çözüm
Öncelikle oyunlarımı Windows üzerinden oynadığımı belirtmek isterim;

Bazı oyunlar native olarak Linux'e de çıkıyor. Rocket League, CS:GO, DotA 2, TF2 (hep e-spor gibi oldu ama aklıma ilk bunlar geldi 3A oyunlar da var.)
Kaynak tüketimin olarak sisteme daha az yük bindirdiği için oyuna daha fazla işlemci ve RAM ve GPU kaynağı kalıyor bu da FPS olarak geri dönüyor.

Şu video'ya göz atabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sırf oyun oynamak için Linux kullanılmaz. Ancak Linux üzerinde oyun oynanmaz da diyemeyiz.
Kısaca anlatmak istediğim tamam flightless mango arkadaşımız ne kadar bilimsel olduğu tartışılır bir yöntemle fazla fps almış ancak sizin elinizde kendi deneyimlerinize dair sonuçlar varmı onu merak ediyorum arkadaşlar.

(hatırladığım kadarıyla) OpenGL eski bir teknoloji ve sanki Linuxda yırtılmalar var. Windowsun ekranı DirectX bana daha temiz geldi.
OpenGL eski derken? Hala güncellenen bir API.
DirectX de baya eskidir. D3D olarak geçen API güncellenerek DX oldu.
(DirectX 12'nin tam ismi D3DX12'dir)

Özellikle normalde OpenGL kullanan oyunlar daha fazla performans veriyor çünkü GNU/Linux'un OpenGL'i daha başarılı. Bunu NVIDIA GPU'mu kullanarak yaptığım Superposition Benchmark testinde bizzat gördüm. AMD GPU kullansaydım ekstra fark atacağına da eminim. NVIDIA GPU ile CS:GO ve Minecraft'ta daha fazla FPS alıyorum, bir ara videosunu çekip atabilirim. Başka test etmemi istediğiniz oyunları da test edebilirim. AMD GPU sürücülerinin GNU/Linux üzerinde NVIDIA GPU sürücülerine göre daha fazla performans verdiğini de söyleyeyim. O yüzden benim yapacağım testleri değerlendirirken bunu da göz önünde bulundurun.

Yine Blender gibi render alan programlarda da GNU/Linux'un üstünlüğü bariz görünüyor.

Öncelikle oyunlarımı Windows üzerinden oynadığımı belirtmek isterim;

Bazı oyunlar native olarak Linux'e de çıkıyor. Rocket League, CS:GO, DotA 2, TF2 (hep e-spor gibi oldu ama aklıma ilk bunlar geldi 3A oyunlar da var.)
Kaynak tüketimin olarak sisteme daha az yük bindirdiği için oyuna daha fazla işlemci ve RAM ve GPU kaynağı kalıyor bu da FPS olarak geri dönüyor.

Şu video'ya göz atabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sırf oyun oynamak için Linux kullanılmaz. Ancak Linux üzerinde oyun oynanmaz da diyemeyiz.
Tmm native oyunlar çıkıyor ancak, Windows'da DirectX iken Linux üzerinde Opengl/Vulkan Api leri ile çalışıyor oyunlar. Bununda performansa ufak tefek etkileri oluyor.

Bu arada ilginç bir tecrübemi de eklemem gerek. Şu an kullandığım Intel Core2 Duo P8700 işlemcisi(ve üzerindeki GPU) ile Windows üzerinde Minecraft'ı açamıyordum Assault Cube oyununda ise en düşük ayarlarda 3FPS alıyordum. GNU/Linux üzerinde Minecraft 4 chunk, en düşük ayarlar 30FPS, Assault Cube yüksek ayarlar 60FPS, Assault Cube en yüksek ayarlar 50-60FPS alıyorum.

Özellikle normalde OpenGL kullanan oyunlar daha fazla performans veriyor çünkü GNU/Linux'un OpenGL'i daha başarılı. Bunu NVIDIA GPU'mu kullanarak yaptığım Superposition Benchmark testinde bizzat gördüm. AMD GPU kullansaydım ekstra fark atacağına da eminim. NVIDIA GPU ile CS:GO ve Minecraft'ta daha fazla FPS alıyorum, bir ara videosunu çekip atabilirim. Başka test etmemi istediğiniz oyunları da test edebilirim. AMD GPU sürücülerinin GNU/Linux üzerinde NVIDIA GPU sürücülerine göre daha fazla performans verdiğini de söyleyeyim. O yüzden benim yapacağım testleri değerlendirirken bunu da göz önünde bulundurun.

Yine Blender gibi render alan programlarda da GNU/Linux'un üstünlüğü bariz görünüyor.
Çok sevinirim bir arkadaşıma göstermek istiyorum. Ben bir türlü kendi Nvidia makinamda verdiğiniz puanları alamadım en iyi ihtimalle iki işletim sistemide aynı performansı aldım. Ayrıca testleri yaparken mangohud ve riva statistics server ile komponent frekanslarını ve fps yi de kaydedersen sevinirim.
Bu arada ilginç bir tecrübemi de eklemem gerek. Şu an kullandığım Intel Core2 Duo P8700 işlemcisi(ve üzerindeki GPU) ile Windows üzerinde Minecraft'ı açamıyordum Assault Cube oyununda ise en düşük ayarlarda 3FPS alıyordum. GNU/Linux üzerinde Minecraft 4 chunk, en düşük ayarlar 30FPS, Assault Cube yüksek ayarlar 60FPS, Assault Cube en yüksek ayarlar 50-60FPS alıyorum.
Ben intel gpu'm ile windowsda daha fazla performans alıyorum, herhalde sürücülerle alakası vardır diye düşünüyorum.
Çok sevinirim bir arkadaşıma göstermek istiyorum. Ben bir türlü kendi Nvidia makinamda verdiğiniz puanları alamadım en iyi ihtimalle iki işletim sistemide aynı performansı aldım. Ayrıca testleri yaparken mangohud ve riva statistics server ile komponent frekanslarını ve fps yi de kaydedersen sevinirim.

Ben intel gpu'm ile windowsda daha fazla performans alıyorum, herhalde sürücülerle alakası vardır diye düşünüyorum.
Şu anda bahçe evimdeyim burada internet çok kötü olduğu için karşılaştırma videosu çekemiyorum. Çünkü internetim çok kötü. Yaz sonu diğer eve geçtiğimde aldığımda puanları gösteren bir mesaj göndermeyi düşünüyorum.

Son düzenleme:
Çok sevinirim bir arkadaşıma göstermek istiyorum. Ben bir türlü kendi NVIDIA makinamda verdiğiniz puanları alamadım en iyi ihtimalle iki işletim sistemide aynı performansı aldım. Ayrıca testleri yaparken Mangohud ve Riva Statistics Server ile komponent frekanslarını ve FPS'i de kaydedersen sevinirim.
Şu an evimden uzaktayım. Birkaç gün sonra testleri yapabilirim. Bahsettiğim testleri masaüstü bilgisayarım üzerinde gerçekleştirmiştim. Sistemi şöyle yazayım:

Dağıtım Ubuntu idi ama bad sectörlü diskte olduğu için çöktü.(Kubuntu kuracağım bu yüzden.)
i5 4690K(Stok Fan.)
GTX 1050Ti(NVIDIA kapalı kaynak sürücüsü ile tabi ki.)
2x8GB RAM(16GB DDR3 1600MHz RAM)
Normalde M.2 NVMe SSD var fakat SSD'de yer olmadığı için GNU/Linux dağıtımlarını bad sectörlü eski bir HDD'ye kurmak zorunda kalıyorum.(Belki test için SSD'ye kurmayı deneyebilirim.)
Sistemle alakalı ek detay isterseniz söyleyebilirim.(Anakart v.s.)

Şu an elimde sadece aşağıdaki dizüstü bilgisayarımda aldığım değerler var.

Şu an evimden uzaktayım. Birkaç gün sonra testleri yapabilirim. Bahsettiğim testleri masaüstü bilgisayarım üzerinde gerçekleştirmiştim. Sistemi şöyle yazayım:

Dağıtım Ubuntu idi ama bad sectörlü diskte olduğu için çöktü.(Kubuntu kuracağım bu yüzden.)
i5 4690K(Stok Fan.)
Normalde M.2 NVMe SSD var fakat SSD'de yer olmadığı için GNU/Linux dağıtımlarını bad sectörlü eski bir HDD'ye kurmak zorunda kalıyorum.(Belki test için SSD'ye kurmayı deneyebilirim.)

Önemli olan sisteminin özellikleri değil testlerin eşit şartlarda yapılması. İki işletim sisteminde de hem ekran kartı hem işlemcinin performans governoruyla çalışması lazım mesela. Ve test edilen yazılımın linux ile aynı versiyonda olması lazım.

i5 4690K(Stok Fan.)

Bir ayrıntı daha var. Testin içine video kayıt programı sokmayı da gereksiz görüyorum bu da yanında bir ton ayrıntı getirecek ve sisteme yük olacak mümkünse dışarıdan bir kamerayla çekilebilir. Ama bunun da çok önemi yok, siz sadece aynı demoyu izlerken aldığınız fps değerlerini paylaşırsanız yeterli benim için.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı