Çözüldü MSI GF65 Thin i5 10300H GTX 1660 Ti laptop oyunlarda CPU çok ısınıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

rasittughan

Femtopat
Daha fazla  
MSI laptopum oyunlarda çok ısınıyor. İşlemcim 98 dereceleri görüyor undervolt yapmak istiyorum, yaklaşık olarak nasıl değerler versem performansım düşmeden sıcaklığı düşürebilirim?

Laptopun özellikleri.
i5 10300H.
GTX 1660 Ti.
8 GB RAM.
512 GB SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bir adet daha 8 RAM alabilirsin ve işlemci maalesef o ekran kartına göre düşük. (Multi oyunlarda sıkıntı yaşarsın)

8 GB RAM takviyesi kesinlikle şart ama işlemcini ekran kartına göre düşük olduğunu sanmıyorum. Aynı işlemcini RTX 2060 modeli bile var. MSI bunu düşünmeden yapacağını sanmıyorum ufak bir undervolt işlemiyle her şey çözüldü ve Dragon Center'dan extra performance yerine balanced a alınca çok daha iyi oldu.

Benim gibi bu sorunu yaşayan arkadaşlar Dragon Center'dan balanced a alsınlar performans aynı kalıyor ve sıcaklık daha düşük ekstra olarak undervolt yaparsanız çok daha iyi olur.
Güvenlik açığından dolayı yapılmıyordu büyük ihtimal sadece frekansları sabitlediniz.
Valla ben arkadaşın paylaştığı videodaki gibi Throttlestop ile aynı ayarları yaptım, mavi ekran aldım :D. Arkadaşta olmuş galiba ve ikimiz de aynı modeli kullanıyoruz. Daha sonra offset voltage değiştirip uygun değeri bulacağım ben de.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şu videodaki gibi BIOS'tan değiştiriyoruz.

Artık 10.nesil işlemcilere UV yapılıyor mu?

BIOS'tan izin verince ThrottleStop'tan yapılıyor.
Vallahi ben arkadaşın paylaştığı videodaki gibi ThrottleStop ile aynı ayarları yaptım, mavi ekran aldım :D. Arkadaşta olmuş galiba ve ikimiz de aynı modeli kullanıyoruz. Daha sonra offset voltage değiştirip uygun değeri bulacağım ben de.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
şu videodaki gibi BIOS'tan değiştiriyoruz.

Deneme yanılma yöntemiyle yapılıyor ne yazık ki :/
Güvenlik açığından dolayı yapılmıyordu büyük ihtimal sadece frekansları sabitlediniz.

Ekran Alıntısı.PNG

Ben de yapılmıyor diye biliyordum fakat bununda bir yolunu bulmuşlar :D.

Zahmet olmazsa HW monitör ile offset değerlerinin ekran görüntüsünü atar mısınız?

Attım hocam hemen yukarıda.
Undervolt ayarlarım bu şekilde Cyberpunk'da yaklaşık 4 saattir oynuyorum sıcaklıklar en fazla bu kadar soğutucu kullanmıyorum fan otomatik de fanı Advanced'dan ilk attığım videodaki gibi yaparsanız 75 dereceyi geçmez. (Ayarlar High)
Sadece CPU Core kısmındaki offset voltage değerini mi düşüreyim?

Hocam yeni gördüm bunu kusura bakma CPU Core ve CPU cachede sadece offset voltage.

Dosya Ekleri

• undervolt1.PNG
    undervolt1.PNG
    81,1 KB · Görüntüleme: 68
  • Cyberpunk2077_2020_12_16_16_00_10_588.jpg
    Cyberpunk2077_2020_12_16_16_00_10_588.jpg
    420,6 KB · Görüntüleme: 76
Son düzenleme:
Attım hocam hemen yukarıda.
Undervolt ayarlarım bu şekilde Cyberpunk'da yaklaşık 4 saattir oynuyorum sıcaklıklar en fazla bu kadar soğutucu kullanmıyorum fan otomatik de fanı Advanced'dan ilk attığım videodaki gibi yaparsanız 75 dereceyi geçmez. (Ayarlar High)

Hocam yeni gördüm bunu kusura bakma CPU Core ve CPU cachede sadece offset voltage.
Hocam cpu frekanslarınız ne durumda acaba? Çünkü sizinkiyle aynı değerleri yaptım ve mavi ekran almadım. Ama UV olmadan aida64 stress testte CPU 4Ghz ile başlar sonralarda 3.8-3.85Ghz arasında dolaşırdı. UV ile 3.88Ghz sabitlendi CPU. Ayrıca UV varken CPUZ benchmarkında daha düşük single core puanı aldım. Arkadaşın dediği gibi sadece frekansları sabitlemiş olabilir miyiz?

Hocam CPU frekanslarınız ne durumda acaba? Çünkü sizinkiyle aynı değerleri yaptım ve mavi ekran almadım. Ama UV olmadan AIDA64 stress testte CPU 4GHz ile başlar sonralarda 3.8-3.85GHz arasında dolaşırdı. UV ile 3.88GHz sabitlendi CPU. Ayrıca UV varken CPU-Z benchmarkında daha düşük Single Core puanı aldım. Arkadaşın dediği gibi sadece frekansları sabitlemiş olabilir miyiz?

Turbo limit kısmıyla oynadığımız için ben ekstra olarak bilerek underclock yaptım 3.8GHz'a sabitledim orayı sırasıyla 45 44 43 42 yapın GHz eskisi gibi olacaktır.
GHz'ı düşürme sebebim daha az sıcaklık olması için oyunlarda da performans düşüklüğü yaşamadım aynı FPS'lerde.

Geri
Yukarı