Çözüldü Opera GX sürekli çöküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SquWave

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Uzun süredir Opera GX kullanıcısıyım. Son birkaç gündür çöküyor. Tam sebebini anlamadım ama basit bir örnek vereceğim. Bir sekmede Twitch açık diğer sekmede Netflix. Bir sekmeden diğerine geçerken çöküyor. Bir süre bekliyorum ama düzelmiyor. Silip yükledim sonuç aynı. Varsa çözümünü bilen çok iyi olur. Şimdiden teşekkürler.

Çözüm
@SquWave Attığım bağlantıda Vivaldi ve Slimjet bellek tüketim konusunda baya başarılı olduğunu belirttim. İndirip denemenizi öneririm. Tarayıcılar hakkında bir sorununuz olursa yardımcı olurum.

Slimjet otomatik bellek temizleme ayarı bulunuyor. İstediğiniz dakika aralığına alıp kullanabilirsiniz. Yeni sekme sayfası eski gelebilir, Chrome yeni sekme sayfası ile değiştirebiliyorsunuz. Opera GX gibi renkli yapmak için, Chrome özelleştirme seçeneklerini kullanabilirsiniz. Chrome neredeyse hiçbir özeliği çıkarılmamış ve daha fazla özellik ile desteklenmiş hali. Slimjet gelişmiş Chrome diyebiliriz.

Screenshot_4.png

Opera sol menüsüne alıştıysanız Vivaldi'yi tavsiye ediyorum. Chrome, Opera, Edge ve Brave göre bu iki tarayıcı bellek tüketimi konusunda çok daha başarılılar. Kullanmak istediğiniz tarayıcı belirtirseniz ayarlar menüsünde gizlilik ve performans için yapmanız gereken ayarları da gösterebilirim.
Çerezleri temizleyiniz. Normal Opera'yı deneyiniz, bir de sildikten sonra tekrar başlatır mısınız sistemi?
Kullandığınız bilgisayar özellikleri nelerdir?

Opera GX bellek ve CPU sınırlama ayarını kullanıyorsan, bundan kaynaklı çökme sorunu yaşıyor olabilirsin.
  • Uzantıları kontrol edin.
  • Tarayıcı geçmişini temizleyin.
  • Tarayıcıyı sıfırlamayı deneyin.
Ayrıca Opera önerdiğim bir tarayıcı değil. Gizlilik ve performans konusunda başarılı değil. Opera sol menüsüne alışanlara, Opera eski geliştiricilerinin yaptığı Vivaldi tavsiye ediyorum.
Bellek tüketim konusunda Operadan daha başarılıdır. VPN için ise normal Opera yedek tarayıcı olarak kullanabilirsin. Zaten Opera VPN her zaman hızlı çalışmıyor.

Son düzenleme:
Çerezleri temizleyiniz. Normal Opera'yı deneyiniz, bir de sildikten sonra tekrar başlatır mısınız sistemi?
Kullandığınız bilgisayar özellikleri nelerdir?

Dediklerinizi deneyeceğim. Bilgisayar özelliklerinden bir kaçı Casper 12 senelik bir laptop ve Windows 10 kullanıyorum. 64 Bit. 6 GB RAM bulunmakta. Intel i3 2350M işlemci var. NVIDIA GeForce GT 520M ve Intel HD Graphics 3000 ekran kartları bulunmakta.
Opera GX bellek ve CPU sınırlama ayarını kullanıyorsan, bundan kaynaklı çökme sorunu yaşıyor olabilirsin.
  • Uzantıları kontrol edin.
  • Tarayıcıyı sıfırlamayı deneyin.
Ayrıca Opera önerdiğim bir tarayıcı değil. Gizlilik ve performans konusunda başarılı değil. Opera sol menüsüne alışanlara, Opera eski geliştiricilerinin yaptığı vivaldi tavsiye ediyorum.
Bellek tüketim konusunda Opera'dan daha başarılıdır. VPN için ise normal Opera yedek tarayıcı olarak kullanabilirsin. Zaten Opera VPN her zaman hızlı çalışmıyor.

• "Uzantıları kontrol edin.
  • Tarayıcıyı sıfırlamayı deneyin."
Bu işlemleri uygulamıştım ama sonuç aynıydı. Opera GX kullanma sebebim şu RAM konusu yüzünden ama 1 kez bile RAM kullanma miktarı ayarlarıyla oynamadım ^^. RAM az kullanma konusunda başarılı bir tarayıcı varsa şu anda seve seve kullanırım.

@SquWave Attığım bağlantıda Vivaldi ve Slimjet bellek tüketim konusunda baya başarılı olduğunu belirttim. İndirip denemenizi öneririm. Tarayıcılar hakkında bir sorununuz olursa yardımcı olurum.

Slimjet otomatik bellek temizleme ayarı bulunuyor. İstediğiniz dakika aralığına alıp kullanabilirsiniz. Yeni sekme sayfası eski gelebilir, Chrome yeni sekme sayfası ile değiştirebiliyorsunuz. Opera GX gibi renkli yapmak için, Chrome özelleştirme seçeneklerini kullanabilirsiniz. Chrome neredeyse hiçbir özeliği çıkarılmamış ve daha fazla özellik ile desteklenmiş hali. Slimjet gelişmiş Chrome diyebiliriz.

Screenshot_4.png

Opera sol menüsüne alıştıysanız Vivaldi'yi tavsiye ediyorum. Chrome, Opera, Edge ve Brave göre bu iki tarayıcı bellek tüketimi konusunda çok daha başarılılar. Kullanmak istediğiniz tarayıcı belirtirseniz ayarlar menüsünde gizlilik ve performans için yapmanız gereken ayarları da gösterebilirim.

Son düzenleme:
Çözüm
@SquWave attığım bağlantı da vivaldi ve slimjet bellek tüketim konusunda bayağı başarılı olduğunu belirttim. İndirip denemenizi öneririm. Tarayıcılar hakkında bir sorununuz olursa yardımcı olurum.

Eki Görüntüle 551942

Opera sol menüsüne alıştıysanız Vivaldi'yi tavsiye ediyorum. Chrome, Opera, Edge ve brave göre bu iki tarayıcı bellek tüketimi konusunda çok daha başarılılar. Kullanmak istediğiniz tarayıcı belirtirseniz ayarlar menüsünde gizlilik ve performans için yapmanız gereken ayarları da gösterebilirim.

Teşekkürler o zaman ben vivaldiyi kullanmaya başlıyorum.

Vivaldi tarayıcı özelleştirme konusunda fazla detaylıdır. Biraz kafan karışabilir.
Belirttiğim ayarları yapmanı öneririm. Adres tamamlam, parolaları kaydetme filan bazı kişilerin kolayına geliyor. Ama bunların güvenlik ve gizlilik olarak sorun çıkarma potansiyelleri olduğunu belirtiyim. Yeni sekme sayfasında arama kutusuna gerek yok. Arama kutusunu engelleyen her tarayıcıda kapatıyorum. Çünkü ayrıca bellek tüketiyor ve arama çubuğu varken gereksiz diyebilirim.
Screenshot_6.png

Screenshot_15.png

Screenshot_8.png

Screenshot_9.png

Screenshot_10.png
Sol menüye ise ekleyeceğin siteyi açıp yeni sekme, yer imleri ya da geçmişten sürükleyerek ekleyebilirsin. Ayrıca simgesine sağ tıklayıp Masaüstü ve Android sürümleri arasında geçiş yapabilirsin.
Screenshot_11.png

Screenshot_12.png

Screenshot_13.png
Tarayıcı eşitleme sistemi için hesap oluşturmayı unutma.
Reklam görmek istediğin ama izlenmek istemediğin siteler varsa, sadece İzleyicileri engelle diyebilirsin.

Screenshot_14.png
Youtube CPU tüketimini azaltmak için bağlantıdaki uzantıyı kullanabilirsiniz.
Ayrıca siteleri koyu hale getiren Dark reader uzantısını öneririm. Bellek tüketimi yüksek değildir.

Son düzenleme:
Vivaldi tarayıcı özelleştirme konusunda fazla detaylıdır. Biraz kafan karışabilir.
Belirttiğim ayarları yapmanı öneririm. Adres tamamlam, parolaları kaydetme filan bazı kişilerin kolayına geliyor. Ama bunların güvenlik ve gizlilik olarak sorun çıkarma potansiyelleri olduğunu belirtiyim. Yeni sekme sayfasında arama kutusuna gerek yok. Arama kutusunu engelleyen her tarayıcıda kapatıyorum. Çünkü ayrıca bellek tüketiyor ve arama çubuğu varken gereksiz diyebilirim.
Sol menüye ise ekleyeceğin siteyi açıp yeni sekme, yer imleri ya da geçmişten sürükleyerek ekleyebilirsin. Ayrıca simgesine sağ tıklayıp Masaüstü ve Android sürümleri arasında geçiş yapabilirsin.
Tarayıcı eşitleme sistemi için hesap oluşturmayı unutma.
Reklam görmek istediğin ama izlenmek istemediğin siteler varsa, sadece İzleyicileri engelle diyebilirsin.

Eki Görüntüle 551981
Youtube CPU tüketimini azaltmak için bağlantıdaki uzantıyı kullanabilirsiniz.
Ayrıca siteleri koyu hale getiren Dark reader uzantısını öneririm. Bellek tüketimi yüksek değildir.

Vivaldi'de gizli sekmede sadece duckduckgo ile mi arama yapılabiliyor?
Ve size bu tür sorular olduğunda nereden ulaşabilirim?

Geri
Yukarı