Çözüldü Oyunlar düşük bellek sorunundan kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ReallyNigga?

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, 8 GB 3000MHz DDR4 bellek ve lisanslı Windows 10 Home Build 2004 kullanıyorum, belleğim işlemcinin maksimumu olan 2400MHz'de çalışıyor. Sistemimde oyun oynarken bellek yüzünden bazı sorunlar oluyor. Örneğin GTA 5, Far Cry 5, Battlefield 1, Project Cars 2 gibi oyunları (en yüksek ayarlarda) oynarken herhangi bir uyarı vermeden uygulamadan attığına şahit oldum ve ilginç bir şekilde bunu sadece yükleme ekranlarında, ara sahnelere ya da sonraki seviyeye/haritaya geçerken yapıyor. Bu sorunlar, oyunlardaki kenar yumuşatma gibi ayarları düşürdüğüm zaman ortadan kalkıyor. Kullandığım ekran kartının 4 GB VRAM'i var ve hiçbir zaman VRAM'i aşacak kadar yüksek olmuyor kullandığım ayarlar. Bu gün GTA 5'de bir uyarı aldım ve düşük bellek sorunu; lütfen aşağıdaki uygulamayı kapatın; GTA V yazıyordu. Bunu daha önceki bir seferde yaşadığımda, bilgisayarım otomatik olarak 16:9 1080P'den 4:3 768P'ye geçmiş, masaüstü arka plan fotoğrafım birkaç saniyeliğine kaybolmuş ve default düz rengine dönmüş, uygulamaların yerleri değişmişti, reset attığımda ise eski haline geldi.

Bilgisayarımı bu sorunları yaşadıktan sonra güvenli modda çalıştırıp Malwarebytes, Avast ve Windows Defender ile tarattım. Üçü de bir tehdit bulamadı.

Daha önce de ilginç bir şekilde oyundan attıktan sonra Discord'un açıldığına şahit olmuştum, hatta bununla alakalı bir konu da açtım.

Görev yöneticisinden başlangıçta açılacak uygulamalar kısmında çoğu uygulamayı devre dışı bıraktım, arka planda çalışan çoğu uygulama ve Windows özellikleri de devre dışı. Başlarda boştayken bellek kullanımı %40 civarı oluyorken artık boşta %28 civarı kullanıyor.

Bilgisayarımda çok az program yüklü. Belleği meşgul edecek pek bir şey yok, oynadığım oyunlar dışında Discord, Avast, IDM, Fraps, GeForce Experience, ve üç adet oyun Launcher'i var (Steam, Epic Games Launcher, Rockstar Games Launcher.) Malwarebytes'ı da yeni yükledim, oyunların kapanma sorunu varken bu henüz kurulu değildi.

Avast hariç hepsi devre dışı, sadece ben çalıştırırsam aktif oluyorlar.

Bütün Driver'lar güncel, chipset, GPU, anakart BIOS sürümüne kadar hepsini kontrol ettim.

Bütün fikir ve tavsiyelerinize açığım, bellek kapasiteni yükselt demeniz dışında, 8 GB çok iyi bir değer değil farkındayım ama arka planda sadece Launcher ve Avast çalışırken GTA 5'i oynatamayacak kadar da değil, sorun başka bir şeyle alakalı dostlarım.

Recep ve Ali beyler de ilgilenirse çok sevinirim. Şimdiden hepinize teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sanal bellekle alakalı olabilir. Bir rehberde karşılaştığım bir sorunun çözümü için, sanal belleği manuel ayarlayarak en düşük: 100 en büyük: 3000 olarak ayarlamıştım. Şimdi kurcalayınca hatırladım. Bunu eski haline nasıl getiririm? Manuel ayarlamadan önce otomatik ayardaydı diye hatırlıyorum. Sorun bu değişiklikten kaynaklanıyor olabilir. @FalconPolat
En düşük ayarı öyle önerildiği için kullandığım belleğin 1.5 katı, maksimum ayarı ise 3 katı olacak şekilde ayarladım. Artık 100mb değil 12gb sanal bellek atanmış durumda. Problemimi çözecek mi deneyeceğim, eğer işe yararsa çok yakında yeniden buraya yazarım.

Bu son girdi olsun:) Büyük problem çözüldü diyebilirim, artık oyundan atmıyor, eskisi gibi yeniden bütün ayarlar maksimumda kapanmadan oynayabiliyorum. Ancak şimdi de lag sorunu yaşadım hem de singleplayer bir oyunda. Bir kaç yerde görüntü laglandı (Hayır fps droptan bahsetmiyorum. Örneğin şarjör değiştirme animasyonu bir anlığına dondu fakat oyunda vurulmaya devam ettim) Sonra nişan alma imlecinin ''hayalet görüntü'' bıraktığını gördüm, geriden beyaz bir çizgi olarak nokta nokta gelmeye devam ediyordu, bir yerde de klavyede bastığım tuşlar oyunda tepkiye dönüşmedi. (Kablosuz logitech klavye mouse seti kullanıyorum)

Bunun sebebiyle ilgili bir fikriniz var mı? Eğer yoksa konu kilitlenebilir.
Merhabalar, 8 GB 3000MHz DDR4 bellek ve lisanslı Windows 10 Home Build 2004 kullanıyorum, belleğim işlemcinin maksimumu olan 2400MHz'de çalışıyor. Sistemimde oyun oynarken bellek yüzünden bazı sorunlar oluyor. Örneğin GTA 5, Far Cry 5, Battlefield 1, project cars 2 gibi oyunları (en yüksek ayarlarda) oynarken herhangi bir uyarı vermeden uygulamadan attığına şahit oldum ve ilginç bir şekilde bunu sadece yükleme ekranlarında, ara sahnelere ya da sonraki seviyeye/haritaya geçerken yapıyor. Bu sorunlar, oyunlardaki kenar yumuşatma gibi ayarları düşürdüğüm zaman ortadan kalkıyor. Kullandığım ekran kartının 4 GB VRAM'i var ve hiçbir zaman VRAM'i aşacak kadar yüksek olmuyor kullandığım ayarlar. Bu gün GTA 5'de bir uyarı aldım ve düşük bellek sorunu; lütfen aşağıdaki uygulamayı kapatın; GTA V yazıyordu. Bunu daha önceki bir seferde yaşadığımda, bilgisayarım otomatik olarak 16:9 1080P'den 4:3 768P'ye geçmiş, masaüstü arka plan fotoğrafım birkaç saniyeliğine kaybolmuş ve default düz rengine dönmüş, uygulamaların yerleri değişmişti, reset attığımda ise eski haline geldi.

Bilgisayarımı bu sorunları yaşadıktan sonra güvenli modda çalıştırıp Malwarebytes, Avast ve Windows Defender ile tarattım. Üçü de bir tehdit bulamadı.

Daha önce de ilginç bir şekilde oyundan attıktan sonra Discord'un açıldığına şahit olmuştum, hatta bununla alakalı bir konu da açtım.

Görev yöneticisinden başlangıçta açılacak uygulamalar kısmında çoğu uygulamayı devre dışı bıraktım, arka planda çalışan çoğu uygulama ve Windows özellikleri de devre dışı. Başlarda boştayken bellek kullanımı %40 civarı oluyorken artık boşta %28 civarı kullanıyor.

Bilgisayarımda çok az program yüklü. Belleği meşgul ediyecek pek bir şey yok, oynadığım oyunlar dışında Discord, Avast, IDM, Fraps, GeForce Experience, ve üç adet oyun Launcher'i var (Steam, Epic Games Launcher, Rockstar Games Launcher.) Malwarebytes'ı da yeni yükledim, oyunların kapanma sorunu varken bu henüz kurulu değildi.

Bütün Driver'lar güncel, chipset, GPU, anakart BIOS sürümüne kadar hepsini kontrol ettim.

Bütün fikir ve tavsiyelerinize açığım, bellek kapasiteni yükselt demeniz dışında, 8 GB çok iyi bir değer değil farkındayım ama arka planda sadece Launcher ve Avast çalışırken GTA 5'i oynatamayacak kadar da değil, sorun başka bir şeyle alakalı dostlarım.

Recep ve Ali'de ilgilenirse çok sevinirim. Şimdiden hepinize teşekkürler.

SSD ve HDD ne kullanıyorsanız cyristaldisc uygulaması ile sağlığına bir bakın.

Merhabalar, 8 GB 3000MHz DDR4 bellek ve lisanslı Windows 10 Home Build 2004 kullanıyorum, belleğim işlemcinin maksimumu olan 2400MHz'de çalışıyor. Sistemimde oyun oynarken bellek yüzünden bazı sorunlar oluyor. Örneğin GTA 5, Far Cry 5, Battlefield 1, project cars 2 gibi oyunları (en yüksek ayarlarda) oynarken herhangi bir uyarı vermeden uygulamadan attığına şahit oldum ve ilginç bir şekilde bunu sadece yükleme ekranlarında, ara sahnelere ya da sonraki seviyeye/haritaya geçerken yapıyor. Bu sorunlar, oyunlardaki kenar yumuşatma gibi ayarları düşürdüğüm zaman ortadan kalkıyor. Kullandığım ekran kartının 4 GB VRAM'i var ve hiçbir zaman VRAM'i aşacak kadar yüksek olmuyor kullandığım ayarlar. Bu gün GTA 5'de bir uyarı aldım ve düşük bellek sorunu; lütfen aşağıdaki uygulamayı kapatın; GTA V yazıyordu. Bunu daha önceki bir seferde yaşadığımda, bilgisayarım otomatik olarak 16:9 1080P'den 4:3 768P'ye geçmiş, masaüstü arka plan fotoğrafım birkaç saniyeliğine kaybolmuş ve default düz rengine dönmüş, uygulamaların yerleri değişmişti, reset attığımda ise eski haline geldi.

Bilgisayarımda çok az program yüklü. Belleği meşgul edecek pek bir şey yok, oynadığım oyunlar dışında Discord, Avast, IDM, Fraps, GeForce Experience, ve üç adet oyun Launcher'i var (Steam, Epic Games Launcher, Rockstar Games Launcher.) Malwarebytes'ı da yeni yükledim, oyunların kapanma sorunu varken bu henüz kurulu değildi.

Recep ve Ali'de ilgilenirse çok sevinirim. Şimdiden hepinize teşekkürler.

Çok bir bilgim yok ama. RAM'in slotunu değiştirmeyi dener misiniz?

Sanal belleği kapatmamışsındır umarım.
Sanal belleğin ne olduğu hakkında bilgim yok, ancak öyle bir ayarla karşılaşmadım. Karşılaşsaydım, ne olduğunu araştırmadan kapatmazdım zaten.
SSD ve HDD ne kullanıyorsanız cyristaldisc uygulaması ile sağlığına bir bakın.
Seagate Barracuda 1TB 7200rpm HDD kullanıyorum. SSD Mevcut değil. Sağlığını kontrol edeceğim, ancak sıfır aldım ve henüz 2 aydır bile kullanmıyorum.

Çok bir bilgim yok ama. RAM'in slotunu değiştirmeyi dener misiniz?
Slotla alakalı değil, eskiden bu problem yoktu. Kapanma sorunu olan oyunlar arasında ilk kurduğum oyun olan GTA 5, o zamanlar şimdikinden çok daha yüksek ayarlarda çalıştırıyordum oyunu 8x kenar yumuşatma ve bütün grafikler en yüksek ayarlarda bitirdim hiç sorun olmadan, şimdi öylesine giriyorum ancak kenar yumuşatma kapalıyken de atıyor, bu ayar açıkken atması daha hızlı sürüyor. Kapattığımda 10 dakika kadar oynayabiliyorum.

Sanal belleğin ne olduğu hakkında bilgim yok, ancak öyle bir ayarla karşılaşmadım. Karşılaşsaydım, ne olduğunu araştırmadan kapatmazdım zaten.

Seagate Barracuda 1TB 7200RPM HDD kullanıyorum. SSD mevcut değil. Sağlığını kontrol edeceğim, ancak sıfır aldım ve henüz 2 aydır bile kullanmıyorum.

Slotla alakalı değil, eskiden bu problem yoktu. Kapanma sorunu olan oyunlar arasında ilk kurduğum oyun olan GTA 5, o zamanlar şimdikinden çok daha yüksek ayarlarda çalıştırıyordum oyunu 8X kenar yumuşatma ve bütün grafikler en yüksek ayarlarda bitirdim hiç sorun olmadan, şimdi öylesine giriyorum ancak kenar yumuşatma kapalıyken de atıyor, bu ayar açıkken atması daha hızlı sürüyor. Kapattığımda 10 dakika kadar oynayabiliyorum.

Dediğim gibi. Başka bir fikrim yok. Üzgünüm.

Sanal bellekle alakalı olabilir. Bir rehberde karşılaştığım bir sorunun çözümü için, sanal belleği manuel ayarlayarak en düşük: 100 en büyük: 3000 olarak ayarlamıştım. Şimdi kurcalayınca hatırladım. Bunu eski haline nasıl getiririm? Manuel ayarlamadan önce otomatik ayardaydı diye hatırlıyorum. Sorun bu değişiklikten kaynaklanıyor olabilir. @FalconPolat
En düşük ayarı öyle önerildiği için kullandığım belleğin 1.5 katı, maksimum ayarı ise 3 katı olacak şekilde ayarladım. Artık 100mb değil 12gb sanal bellek atanmış durumda. Problemimi çözecek mi deneyeceğim, eğer işe yararsa çok yakında yeniden buraya yazarım.

Bu son girdi olsun:) Büyük problem çözüldü diyebilirim, artık oyundan atmıyor, eskisi gibi yeniden bütün ayarlar maksimumda kapanmadan oynayabiliyorum. Ancak şimdi de lag sorunu yaşadım hem de singleplayer bir oyunda. Bir kaç yerde görüntü laglandı (Hayır fps droptan bahsetmiyorum. Örneğin şarjör değiştirme animasyonu bir anlığına dondu fakat oyunda vurulmaya devam ettim) Sonra nişan alma imlecinin ''hayalet görüntü'' bıraktığını gördüm, geriden beyaz bir çizgi olarak nokta nokta gelmeye devam ediyordu, bir yerde de klavyede bastığım tuşlar oyunda tepkiye dönüşmedi. (Kablosuz logitech klavye mouse seti kullanıyorum)

Bunun sebebiyle ilgili bir fikriniz var mı? Eğer yoksa konu kilitlenebilir.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı