Çözüldü R5 3600 sistem açılırken yeniden başlıyor ve RAM frekansı düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kamurannn

Hectopat
Daha fazla  
Sistemimi toplayalı 2 aya yakın oluyor. İlk zamanlar sorunlu olduğunu pek sanmadım. Ama daha sonra BIOS'a girdiğimde RAM'imi 2133 MHz gördüm, XMP-2 geçip düzelttim. 1 ay boyunca BIOS girmedim. Sorun çözüldü sanmıştım. Daha sonra BIOS girmiştim, RAM'im 2133 MHz. XMP-1 geçtim, kaydedip çıktım, sorun yok. PC kullanırken de hiçbir sıkıntı yok. Daha sonra PC'yi kapattıktan bir süre sonra, açılırken birkaç saniye bekliyor, sistem tam hâliyle çalışıyor ve anakartımdaki CPU ışığı yanıyor. Birkaç saniye daha geçiyor ve reset atıyor, 3 kere kadar reset atıyor. Ardından açılıyor sorunsuzca, kullanabiliyorum 10 saatten bile fazla, kesintisiz. Anladığım kadarıyla, her böyle yaptığında RAM'leri 2133 MHz düşürüyordu. Ama anakartımda bu frekansları destekliyor. BIOS da güncel.

Şöyle baktım, arkadaşın da sorunu benimkinden mi bilmiyorum ama Recep abinin verdiği cevaplara göre aynı sorun gibi geldi. Voltaj mı sorunum? Ne yapacağım yardımcı olur musunuz?
@Recep Baltaş yardımcı olursan sevinirim reis. :)

+MSI B550-A PRO
+R5 3600
+RTX 2070S
+Corsair Vengeance RGB Pro 2x8 3200 MHz (Sistemi kurduğum ilk zamanlar Memtest yaptım, 0 sorun vardı.)
+Kingston A2000

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
BIOS -> Advanced -> OC

msi_b550_bios_xmp.jpg

DRAM Settings altında A-XMP diyor. Orayı Disabled yapın. Altında DRAM Frequency Auto görünüyor. Oraya tıklayın ve söylediğim değerleri girin. Ayarları kaydedip çıkın.
RAM'lerde sorun olabilir evet, ya da XMP profili stabil çalışmıyor olabilir. Bilgisayarınızın birkaç kere reset atma sebebi ise BIOS geri yükleme koruma ayarının aktif olması. O ayar açıkken mevcut BIOS değerleriyle bilgisayarı 2 kere daha Boot etmeyi dener, eğer olmazsa default ayarlara döndürür. Yani sizi BIOS pili çıkarıp takmaktan ya da jumper ile sıfırlama zahmetinden kurtarıp kendi sıfırlıyor. Bunu da belki merak etmişsinizdir diye açıkladım.

Tamamdır. Şu anda bellekler 3200 MHz değerinde olması gerektiği gibi çalışıyor. Hata almazsanız bu şekilde kullanın. Eğer hata alırsanız frekans girdiğiniz yerden söylediğim gibi biraz daha düşük değerleri denersiniz.
Reis PC gece kullandım daha sonra kapadım sabah, şu an açtım aynı şekilde, 3 kere kadar reset attı ardından alttaki mesajı verdi. BİOS girip xmp açtım pc açmak için.
RAM'lerde sorun olabilir evet, ya da XMP profili stabil çalışmıyor olabilir. Bilgisayarınızın birkaç kere reset atma sebebi ise BIOS geri yükleme koruma ayarının aktif olması. O ayar açıkken mevcut BIOS değerleriyle bilgisayarı 2 kere daha Boot etmeyi dener, eğer olmazsa default ayarlara döndürür. Yani sizi BIOS pili çıkarıp takmaktan ya da jumper ile sıfırlama zahmetinden kurtarıp kendi sıfırlıyor. Bunu da belki merak etmişsinizdir diye açıkladım.
Geçen gün BIOS pil sıfırladım kendim, bu sorunu çözmeye çalışmıştım. Ama olmuyor. Ramler niye sıkıntılı olsun. Memtest te sorun yoktu. Kesin olarak sorunlar algılanıyor diye biliyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_20200922_110128.jpg
    IMG_20200922_110128.jpg
    86,3 KB · Görüntüleme: 33
Daha önce söylediğim gibi frekansı biraz düşürerek deneyin. 3133, 3066, 3000 MHz deneyin. Hata almaya devam ederseniz bir de diğer slotlara takarak deneyin.
Reis 3133 yapmıştım dün. Biraz önce yine yeniden açtım PC her zamanki gibi 3 defa reset attı. 3066 yaptım, F10 yapıp kaydettikten sonra PC yeniden başlıyordu. Bu da aynı şekilde iki defa falan attı reset. Sonra açtı.
Bence bu voltajdan dolayı böyle oluyor olmasın? R5 3600 işlemcime bile voltaj ayarlaması yapmıştım ben. Çok fazla veriyordu, aşırı ısınıyordu.
RAM'e de veriyor olmasın? 1.3 1.4 falan görmüştüm, BIOS'ta.

Bellekleri diğer slotlara takarak da deneyin. Anakart daha yeni. O yüzden belki BIOS ile ilgili bir durum olabilir. Güncelleme ile çözülebilir. Daha önce Memtest ile test ettiğinizi söylemiştiniz. Belleklerde arıza yoksa çalışması gerekiyor. Eğer hata almaya devam ederseniz MSI teknik servise mesaj atıp durumunuzu anlatabilirsiniz. Bellek kodunuzu ve gerekli bilgileri verin. Çözülebilecek bir sorunsa onlar yardımcı olur.

Bellekleri diğer slotlara takarak da deneyin. Anakart daha yeni. O yüzden belki BIOS ile ilgili bir durum olabilir. Güncelleme ile çözülebilir. Daha önce Memtest ile test ettiğinizi söylemiştiniz. Belleklerde arıza yoksa çalışması gerekiyor. Eğer hata almaya devam ederseniz MSI teknik servise mesaj atıp durumunuzu anlatabilirsiniz. Bellek kodunuzu ve gerekli bilgileri verin. Çözülebilecek bir sorunsa onlar yardımcı olur.
Bellekler gösterilen yerlere takmıştım, diğer tarafta uyumsuz veya hiç çalışmaz diye düşünüyorum?
Memtest sorun çıkarmadı. Daha geçen gün güncelledim.
MSI yazayım ben en iyisi .d Ama nereden yazacağım?
@Recep Baltaş Reis şu konuya bakar mısın, Ricam?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı