[Çözüldü] R7 240 fanı dönmüyor

İbrahim Gürel

Decipat
Yer
Ankara
Geçenlerde oyun oynarken birden yanık kokusu geldi. Ben de kasayı kapatıp içini açtım. İlk başta PSU'ya baktım ama ondan gelmiyordu. Ben de ekran kartını üstündeki fana baktım. Koku ondan geliyordu. 1 gün açmadım PC'yi, sonra açtım. Nostalji olsun diye NFS Underground 2 oynuyordum. Sonra birden merak edip kasayı açtım. Ekran kartına dokundum, normalden fazla sıcaktı. Ben de fanına dokundum. Fan dönmüyordu. İnternette içini temizleyerek ve birkaç program ile çözen videolar vardı. Fanı temizledim. O programlarla da uğraştım ama yine de çalışmadı. Bu durumda ekran kartının fanı mı değişmeli? Eğer değişecek ise uygun olan fanın linkini atar mısınız?
Ekran kartım: MSI R7 240 DX12 128 Bit.

Son düzenleyen: Moderatör:

ProTr

Centipat
Ekran kartının fanı yanmış anlaşılan oraya ya yeni bir fan alın veya kasa fanı takıp güç verin en azından sogutması güçlü olur.

KS
İbrahim Gürel

İbrahim Gürel

Decipat
Yer
Ankara
Ekran kartının fanı yanmış anlaşılan oraya ya yeni bir fan alın veya kasa fanı takıp güç verin en azından sogutması güçlü olur.
Bu dediğiniz işlemi çok yakın bir akrabamız(Babamın kuzeni) PC tamir işi ile uğraşıyor, o yapabilir mi?

ProTr

Centipat
Eger internetten aynı fandan bulabılırsenız veya aynı boyutta olursa taktırabilirsin benim tavsiyem o sogutuc plakanın üstüne kasa fanı yapıştırıp öyle kullanmanız eger hafif oyunlar oynuyorsanız bir sıkıntı çıkarmaz ama CS gibi ekran kartını ısıtan oyunlar oynuyorsanız kasa fanı takmanızı önerebilirim karar size kalmış.

KS
İbrahim Gürel

İbrahim Gürel

Decipat
Yer
Ankara
Eger internetten aynı fandan bulabılırsenız veya aynı boyutta olursa taktırabilirsin benim tavsiyem o sogutuc plakanın üstüne kasa fanı yapıştırıp öyle kullanmanız eger hafif oyunlar oynuyorsanız bir sıkıntı çıkarmaz ama CS gibi ekran kartını ısıtan oyunlar oynuyorsanız kasa fanı takmanızı önerebilirim karar size kalmış.

Peki bu ekran kartının fanının ölçüsü nedir? İnternette MSI fanları buldum ancak ölçüsü nedeniyle olmayabilir.

ProTr

Centipat
Şöyleki int de bürsürü fan var ancak böyle bir ekran kartı fanı bulmak zor olabilir. Bunun ölçüsünde olacak var ancak fan uymaz.

KS
İbrahim Gürel

İbrahim Gürel

Decipat
Yer
Ankara
Şöyleki int de bürsürü fan var ancak böyle bir ekran kartı fanı bulmak zor olabilir. Bunun ölçüsünde olacak var ancak fan uymaz.

Bir de ne ile yapıştırayım? Çünkü YouTube'da silikon sıkmışlar. Ama 70 derecede erir ve parçaya zarar verir.

ProTr

Centipat
Bak şimdi ben japon yapıştırıcısı ile yapıştırdım gayet iyi iş görüyor bügene kadar da yerinden çıkmadı.

Çözüm

Yukarı