Çözüldü R7 2700 sistem donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

OmrFth

Centipat
Merhaba arkadaşlar, ben yakın zamanda sıfır sistem aldım ancak kullanırken sistem donuyor. Fareyi hareket ettiremiyorum, sonra yeniden başlatmam gerekiyor, bu sorunun sebep olabileceği sebepler ve çözumleri nelerdir? Yardımcı olursanız sevinirim.
Sistem:
AMD Ryzen 7 2700.
XFX RX 5600 XT thic 2.
ASUS B450 MK anakart.
XPG Gammix 2x8 16 GB D30.
WD 1TB HDD.
Ezcool 240 GB SSD.
Ben SSD kaynaklı olduğunu düşünüyorum, anakartın SSD destek listesinde yok ve Windows ona kurulu, fikirlerinizi paylaşır mısınız? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Çözüm
Araştırın da anlarsınız.
Adama hiçbir sebep söylemeden 3 bin tl lik ekran kartını detiştirmesini söylüyorsun. "Araştır biraz" demekle olmuyor bir iddaa ortaya atıyorsan nedenleri ve kanıtlarıyla geleceksin. Arkadaş belli ki bilgisayar parçalarıyla arası pek iyi olmayan birisi. Kullandığı ekran kartı modeli kronik olarak sorunlu mu? Diğer 5600 XT lere göre daha mı kalitesiz? Daha mı yüksek sıcaklık değerlerinde çalışıyor? Bunların hiçbirine cevap vermeden sorun ekran kartından kaynaklanıyor "araştır beni ilgilendirmez" demeye getiriyorsun.

Başlık sahibi kardeşim ekran kartı modeline gelince diğer 5600 XT lere göre kısmen daha zayıf soğutmaya sahip bir model. Ama sistemi daha yeni almışsın bu kadar kısa sürede mavi ekran verdirebilecek kadar kalitesiz bir ekran kartı değil. Kaliteli AMD kartları ürettiği bilinen bir marka.
O güç ve kaynağını her halükarda değiştirmen gerekiyor, sistemin herhangi bir sorun vermeseydi dahi. Her an patlamaya hazır saatli bir bomba. PSU nu değiştirdikten sonra sorun hala çözülmüyorsa o zaman ekran kartında sorun olup olmadığınından şüphe edebilirsin.
Peki ekran kartım AMD olursa sıkıntı olur mu yukaridaki arkadaş NVIDIA kullanın demiş bu arada yardımlarınız için teşekkürler.
Önce bi' güç kaynağını değiştirin. AMD ekran kartlarının sürücü sorunları buna neden olabiliyor fakat dediğim gibi en yüksek ihtimal PSU'dan kaynaklanması.

Güç kaynağını anladım da ekran kartında ne sorun buldunuz anlayamadım.
Frisby güç kaynağını kelimesini duyduktan sonra diğer bileşenlere bakmaya gerek yok.
Ekran kartında sorun yok. Kaliteli bir 600 watt 80+ güç kaynağı sorununu çozecektir.
Cooler master MVE veya Corsair CV serisi PSU lara bakabilirsin.

Araştırın da anlarsınız.
Adama hiçbir sebep söylemeden 3 bin tl lik ekran kartını detiştirmesini söylüyorsun. "Araştır biraz" demekle olmuyor bir iddaa ortaya atıyorsan nedenleri ve kanıtlarıyla geleceksin. Arkadaş belli ki bilgisayar parçalarıyla arası pek iyi olmayan birisi. Kullandığı ekran kartı modeli kronik olarak sorunlu mu? Diğer 5600 XT lere göre daha mı kalitesiz? Daha mı yüksek sıcaklık değerlerinde çalışıyor? Bunların hiçbirine cevap vermeden sorun ekran kartından kaynaklanıyor "araştır beni ilgilendirmez" demeye getiriyorsun.

Başlık sahibi kardeşim ekran kartı modeline gelince diğer 5600 XT lere göre kısmen daha zayıf soğutmaya sahip bir model. Ama sistemi daha yeni almışsın bu kadar kısa sürede mavi ekran verdirebilecek kadar kalitesiz bir ekran kartı değil. Kaliteli AMD kartları ürettiği bilinen bir marka.
O güç ve kaynağını her halükarda değiştirmen gerekiyor, sistemin herhangi bir sorun vermeseydi dahi. Her an patlamaya hazır saatli bir bomba. PSU nu değiştirdikten sonra sorun hala çözülmüyorsa o zaman ekran kartında sorun olup olmadığınından şüphe edebilirsin.

Son düzenleme:
Çözüm

O güç ve kaynağını her halükarda değiştirmen gerekiyor, sistemin herhangi bir sorun vermeseydi dahi. Her an patlamaya hazır saatli bir bomba. PSU nu değiştirdikten sonra sorun hala çözülmüyorsa o zaman diğer parçalarda sorun olup olmadığınından şüphe edebilirsin.
Bravo konuyu çok iyi açıklamışsınız çok teşekkür ederim.

Geri
Yukarı