Çözüldü Radeon HD 6470M Driver 7400M Gözükme Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
1
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Meslek
Çizgi Film - Animasyon
Merhabalar. HP Pavilion g6-1010et kullanmaktayım. Bir arkadaşın açmış olduğu konudaki sorunu tekrar yaşamaktayım; (Orada da uzun uzun yazmış olduğum bir yazı mevcut.)

HD 6470M Catalyst Control Center yükleyince HD 7400M oldu | Technopat Sosyal

Ekran kartı sürücüsünü güncellediğim için aygıt yöneticisinde 7400M olarak gözükmeye başladı ve şu an bilgisayar ekran kartımı görmüyor. Intel HD Graphics ile oyun oynamak işkence. Ayrıca Autodesk ve Adobe ürünleri de kullanmaktayım bu yüzden bir an önce bu sorunu çözmem gerekiyor. Hala Windows 7 kullanıyor olsaydım çözümünü bulmuştum ama Windows 10'a orjinal yükseltme yaptım. W7 iken eski bir sürücüyü kullanıp internet tarayıcılarında screen tearinglere göz yumuyordum, oyunlarda hiç sorun olmuyordu. Ama o idare ettiğim eski sürücü W10 uyumlu değil. W10 için var olan tek sürücü de şu anki güncel AMD sürücüsü. Bunu kurduğumda malesef işe yaramıyor. HP'nin destek sayfasına daha W10 seçeneği gelmemiş bile... W7 sürücüsü kurmaya çalışayım dedim bilgisayar sapıttı, 3 defa mavi ekran verdi. Leshcat UnifL de denedim ama çare etmedi. Her seferinde yerel diski, belgelerim (AppData, Local, Roaming vs.), kayıt defteri gibi AMD/ATI kalıntılarının olabileceği her yeri tek tek temizleyerek kurulum yaptım ama nafile. Son olarak aklımda bir çözüm ihtimali daha var ama onu denemeden önce buraya danışmak istedim. AIDA64 raporu gibi şeylerden iyi anladığınızı ve genel olarak kullanıcılardan bu gibi sorunlarda rapor istediğinizi bildiğimden, Sayın @Murat5038 müsait olduğunuzda bana yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Hangi taramaları, rapor çıktılarını almam gerekiyorsa yapayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yusuf Ensar bey konudan 1 yıl sonra yazıyorum ama, AMD'nin sitesinden Radeon Software Crimson Edition betayı indirirseniz sorun çözülecektir. Ekran kartı ismi 6470M yerine 7400M gözükecek ama bu sefer işlev görecek, ekran kartınızı kullanabileceksiniz. Download Drivers önce buradan ekran kartını seçin ki siz daha iyi bilirsiniz, sonra da Legacy'ya yönlendirileceksiniz. Buradan uygulamayı indirin, her şeyi güncellenecek ama korkmayın, bu sefer ekran kartı işlev görecektir. Bende aynı sorun vardı, son umut yükledim. Artık ekran kartım çalışıyor. Intel HD Graphics'ten kurtuldum. :)

Adsız.png

Adsız2.png
AIDA64 raporu gibi şeylerden iyi anladığınızı ve genel olarak kullanıcılardan bu gibi sorunlarda rapor istediğinizi bildiğimden, Sayın @Murat5038 müsait olduğunuzda bana yardımcı olabilirseniz memnun olurum. Hangi taramaları, rapor çıktılarını almam gerekiyorsa yapayım.
Dediğiniz gibi Aida64 raporunu atarsanız yardımcı olmaya çalışırız. Ancak şuan için ümitlenme derim. Daha Win 10 oturmuş değil o yüzden bu durumlar normaldir.

Kartlar rebrand kartlar ve bu durum normal. Unifl sürücüsünü tavsiye ederim.

UnifL - leshcatlabs.net
Öneriniz için teşekkürler yalnız UnifL sürücüsünü denedim olmadı, söylemiştim ama gözden kaçmış olabilir. :)

Dediğiniz gibi Aida64 raporunu atarsanız yardımcı olmaya çalışırız. Ancak şuan için ümitlenme derim. Daha Win 10 oturmuş değil o yüzden bu durumlar normaldir.
Tamamdır akşam eve gittiğimde raporu atabilirim şuan ofisteyim farklı bilgisayar kullanıyorum. Driver sorunları, uyumsuzluk gibi şeyleri göze alarak W10'a geçtim ama insan yine de problem çıkmasın istiyor tabiki. Güncel bir sürücü bulma konusunda hiç ümidim yok. W7'deyken 2011'de piyasaya sürülmüş bir sürücü ile idare ediyordum. AMD sağolsun birkaç yıllık kartlarına bile desteği kestiğinden ne hallere geldik. :) W10 gelene kadar AMD'nin sitesinde HD 6xxx serisine dair bir link bile yoktu. HD 7xxx'den aşağısındaki desteği kaldırmışlardı resmen.

Aklımda bir çözüm var demiştim. Güvenli modda başlattım geçen gün bilgisayarı. Minimal safeboot modundayken sürücüleri ve kalıntılarını kaldırdım. Kökten temizlik yapıp donanım değişikliklerini tara dedim ve VGA Denetleyici Adaptör vs. onlar geldi sarı ikaz simgesi ile beraber. Sonra kayboldular, baktım ki Intel HD Graphics ve 6470M sürücüsü kurmuş. Baya sevindim ama bir yandan işe yaramayacak diye korktum. Ki öyle de oldu, W10'un otomatik ve iptal edilemez update sistemi sağolsun driver'ı bilgisayarı normal modda başlattığım gibi güncelledi ve 7400M oldu. :) Sonra tekrar uğraşmadım ama otomatik update'i nasıl kaldırabilirim diye araştırdım. Yerel Hizmetler sayfasından "Windows 10 Update" işlemini durdurarak başardım. Güncelleme denetlemeye çalışınca bir sorunla karşılaştım, çok şükür. :) Update kapalıyken tekrar güvenli modda her şeyi temizleyip aynı şekilde 6470M'i kendi kendine kurdurabilirsem belki olabilir diye düşünüyorum. Catalyst Control Center'a da ihtiyacım olacak, onu kaldırıp bu işlemlerden sonra (özel kurulumda güncel sürücüyü kurmasam bile) tekrar 7400M'e dönüşür mü acep diye kuşkum var. Bu işlemlerin bir sıkıntı oluşturmayacağını düşünüyorsanız bu akşam AIDA64 raporunu yazdırdıktan sonra uygulayabilirim.

Siz ilk olarak raporu paylaşın sonra gerekirse uzaktan yardım ile yapmaya çalışırız. O tür sürücüler ve üstüne AMD olup sürücü desteği de olmayınca normal kullanıcı bunla başa çıkamaz :) Ayrıca sürücü veya güncellemeleri devre dışı bırakmak işe yaramaz.

Bu rehberde yapılanları uyguladınız mı söz konusu oyunlar için:

AMD Değiştirilebilir Grafikleri Ayarlama - Technopat

Şimdi yanlış anlamıyorum dimi ? Sorun oyunların Intel ile açılması. Yoksa sorun sadece kartın 7000 serisi gözükmesi ise bu bir sorun değil, bunu peşinen belirteyim.

Bu rehberde yapılanları uyguladınız mı söz konusu oyunlar için:

AMD Değiştirilebilir Grafikleri Ayarlama - Technopat

Şimdi yanlış anlamıyorum dimi ? Sorun oyunların Intel ile açılması. Yoksa sorun sadece kartın 7000 serisi gözükmesi ise bu bir sorun değil, bunu peşinen belirteyim.

Evet uyguladım, her zaman gelişmiş ayarlarda kullanıyordum ben de. Oyunlar Intel ile açılıyor. Normal şartlarda Skyrim'i ultra ayarlarda hafif kasma ile oynayabiliyorum ama oyun şuan sadece intel adaptörü algılıyor ve otomatik low ayarlarda başlatmak istiyor oyunu. Dota 2'de de normalde 1080p'de medium texture ve %100 render kalitesinde oynuyorum ama şuan low texture ve %45 render olmasına rağmen biraz kasıyor. 7000 gözükmesi sorun veya değil artık nedir bilmiyorum ama bende 7000 gözüküyorsa her seferinde ekran kartım da çalışmıyor halde oldu. :)

ccc-main-options-jpg.52624

Daha önce bu sıkıntıyı yaşarken çekmiştim bu görüntüyü, şuan da aynı durumda. Ne Güç sayfası var ne de verdiğiniz linkteki Oyun, Performans gibi 3D ayar seçenekleri var.

-------------------------------------------------------------------------

Buyrun gerekli olan AIDA64 raporunu ekte paylaşıyorum. Dikkatimi çeken bir kaç şey oldu. DMI başlığı altında Bütünleşik Aygıtlar kısmı var, orada HD 565o yazıyor ilginç geldi. İkincisi şuan ekstra soğutucu kullanmıyorum, laptop havada duruyor eksoz kısmının altı boşta. Buna rağmen işlemci 62 derecede çalışıyormuş hoşuma gitti. Bu arada rapor hazırlanırken internette video izlemeye devam ettim, rapora etkisi yoktur umarım.

PCI-E 2.0 x16 port #2 Kullanımda @ x8 (AMD Radeon HD 6470M (HP) Video Adapter)
Çok fena yalan söylemiş, kullanımda falan değil. Yalanın daniskası. :)

Bir de BIOS güncel olmayabilir. W10 için driver bulamadım ama W7 UEFI driverları indirdim kurmadım. Bunların dışında önce mesajınızı bekleyeceğim, eğer çözüm olarak farklı bir şey bulamazsam o yazmış olduğum çözümü uygulamaya çalışacağım. @Murat5038 teşekkürler vakit ayırdığınız için.

Düzenleme: Linki atmadan paylaşmışım yorumu, buyrun link:
Download Report.htm from Sendspace.com - send big files the easy way

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı