Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

OgnitorenKs

Kilopat
Makaleler
17
Bildiniz gibi Red Dead Redemption 2 bilgisayar bileşenlerini oldukça yoran bir oyun. Bende yaptığım araştırmalar sonucu ayarlarımı görseldeki gibi yaptım. Ekranda çizgiler çizgiler çıktığı için V-Sync açık olarak kullanıyorum.

RDR2.jpg

1603663204856.png

1603663238653.png

Bu ayarları yaparken youtube'daki videodan faydalandım. Her bir ayarın FPS üzerindeki etkisini tek tek hesaplayarak en iyi ayarın hangisi olduğunu gösteriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Dün akşam iyice test ettim kendimce, Optimizasyon olarak vulkan ve dx12 farklı tepkiler veriyo, vulkanda 75 fps de Bazen (at koştururken) fareyi sağ sol yaparken saliselik sanki takılıyomuş hissi veriyo,Fps aynı,gpu kullanımıda yüksek. windows bordless yapınca Bide oyunun sağ tık özelliklerinden pencereli kenarlıkları devredışı bırak deyince(adını yanlış yazmış olabilirim) azalıyo bu sorun.
Dx12 de böyle sorunlar hiç olmuyo, 60 fps de hatta 55 de bile yağ gibi kayıyo, ama bunda olur olmadık yerde aniden vulkandan daha şiddetli olarak takılma oluyo. O sırada gpu kullanımı anlık %70-80 lere falan düşüyo ve fps anlık 40 vs gösteriyo. Dx12 de bu sorun olmasa aslında çok daha güzel grafik ve optimizasyon veriyo.
Dx12 yağ gibi gidiyor, fps 50 olsada 60 gibi hissediyon, (vulkanda 70ken 60 gibi hissettiriyo) ama aniden takılma hissi beni sinir ediyo, her defasında gaza geliyom, sonra o takılmalar olunca vulkana geri dönüyom:) görüntü kalitesi olarak bir tık daha iyi vulkandan, %1-2 gibi bişey.
yinede çözünürlük yükseltmedikçe bi anlamı kalmıyo,
Bide nvidia sharpen yani keskinlik kesinlikle %10 dahi olsa açılmalı, 4k da bile Kesinlikle görüntüyü daha iyi yapıyor, ben %20 kullanıyorum.
oyunun 50 tane grafik ayarı en başta banada gereksiz gelmişti. Ama o Ayarlar aslında oyunun ne kadar kapsamlı bi grafikten oluştuğunu gösteriyo,
Misal global illumunation quality ilk başta detaylarını anlamıyodum, güneşli iken çok güzel gerçekçi ışık yansımaları veriyomuş, yada volumetric lighting quality. Aslında her ayar değiştiriyo, sadece bunlar her an çalışmıyo, gece gündüz faktöründen yada bölge değişimi vs.

Bu arada particle quality ayarı highde bozuluyo, boşuna high yada ultraya almayın, çünkü tren dumanları high yada ultrada daha kötü görünüyo, bir başka ayarda fur quality, yani kürk kalitesi, bu da high ta iken kürkler daha kötü görünüyo, mediumda tutmak daha iyi, (grafik optimizasyon sorunu reddit forumda da okumuştum)
Otomatik grafik ayarlarından en sona yani ultraya getirdiğiniZde görüceksiniz zaten, particle quality ve fur quality mediumun üstüne çıkmıyo, kendiniz elle arttırmanız gerekiyo.

Son düzenleme:
Dün ryzen 3 2200g bilgisayarımda RDR 2 yi 30-50 fps arasında orta düşük ayarlarda oynuyordum. Bu sabah oyunu açtığımda CPU kullanımı %30 larda geziyor ve fps 1-20 arasında sürekli değişiyor. Oynanacak gibi değil sürekli bir drop giriyor harita renderlanmıyor çok sıkıntılı. Dün sorunsuz oynadığım oyunun bu gün böyle sıkıntı çıkarma sebebi nedir bir tahmini olan veya yardım edebilecek var mı?

Dün ryzen 3 2200g bilgisayarımda RDR 2 yi 30-50 fps arasında orta düşük ayarlarda oynuyordum. Bu sabah oyunu açtığımda CPU kullanımı %30 larda geziyor ve fps 1-20 arasında sürekli değişiyor. Oynanacak gibi değil sürekli bir drop giriyor harita renderlanmıyor çok sıkıntılı. Dün sorunsuz oynadığım oyunun bu gün böyle sıkıntı çıkarma sebebi nedir bir tahmini olan veya yardım edebilecek var mı?
1 - Anakartın bios pilini çıkartın 5 dk bekleyin, bu esnada bir kaç defa güç tuşuna basın statik elektrik birikmesi varsa boşalsın(Bios ayarları da sıfırlanacaktır).
2 - CMD'yi yönetici olarak başlatın "sfc /scannow" komutuyla pc taratın.
3 - Kaysperk veya Bitdefender rescue disk ile pc taratın virüs olabilir.
4 - Kullanıyorsanız; Hd Tune ile hdd'nizi kontrol edin. SSD kullanıyorsanız firmwaresini güncelleyin. Ayrıca anakartınıza uygun gücenl chipset driverını AMD sitesinden indiriniz.
5 - DDU ile driverı güvenli modda silip yeniden yükleyin.

Bunları deneyin sorununuzun büyük ihtimalle düzelecektir.

1 - Anakartın BIOS pilini çıkartın 5 dk bekleyin, bu esnada birkaç defa güç tuşuna basın statik elektrik birikmesi varsa boşalsın(BIOS ayarları da sıfırlanacaktır).
2 - CMD'yi yönetici olarak başlatın "sfc /scannow" komutuyla PC taratın.
3 - Kaysperk veya Bitdefender rescue disk ile PC taratın virüs olabilir.
4 - Kullanıyorsanız; HD Tune ile HDD'nizi kontrol edin. SSD kullanıyorsanız Firmware'sini güncelleyin. Ayrıca anakartınıza uygun gücenl chipset Driver'ını AMD sitesinden indiriniz.
5 - DDU ile Driver'ı güvenli modda silip yeniden yükleyin.

Bunları deneyin sorununuzun büyük ihtimalle düzelecektir.

Dediğiniz CMD, Bitdefender ve HD Tune çözümlerini denedim, ayrıca AMD Driver güncellemesi gelmişti onu da yaptım ancak hiçbir fark olmadı. BIOS pilini nasıl çıkaracağımı bulamadığımdan onu yapamadım. CMD'den komutu yazdığımda 1 tehdit bulunduğunu ama başarıyla tehditin kaldırıldığı yazdı bu arada. Ayrıca son çare olarak bir çözüm bulamazsam format atacağım bilgisayara. İşin garibi başka hiçbir oyunda sorun yaşamıyorum sadece RDR 2 sorun çıkarıyor.

Dediğiniz CMD, Bitdefender ve HD Tune çözümlerini denedim, ayrıca AMD Driver güncellemesi gelmişti onu da yaptım ancak hiçbir fark olmadı. BIOS pilini nasıl çıkaracağımı bulamadığımdan onu yapamadım. CMD'den komutu yazdığımda 1 tehdit bulunduğunu ama başarıyla tehditin kaldırıldığı yazdı bu arada. Ayrıca son çare olarak bir çözüm bulamazsam format atacağım bilgisayara. İşin garibi başka hiçbir oyunda sorun yaşamıyorum sadece RDR 2 sorun çıkarıyor.
O zaman RDR2 ile ilgili sorun olabilir. Oyunu nereden aldınız. Bios pilini çıkarmayı bilmiyorsanız pili çıkarmadan güç kablosunu çıkarın, power tuşuna 5 6 defa 10-15 saniye aralıklarla basın.

O zaman RDR2 ile ilgili sorun olabilir. Oyunu nereden aldınız. Bios pilini çıkarmayı bilmiyorsanız pili çıkarmadan güç kablosunu çıkarın, power tuşuna 5 6 defa 10-15 saniye aralıklarla basın.
Oyunu internetten steam hesabı olarak almıştım uzun süre de oynadım. Ayrıca dediğinizi de yaptım ve oyuna girdiğimde hiç bir fark olmadı. Bu arada CPU kullanımı %30 larda sürünüyor onunla ilgisi olabilir mi?

Oyunu internetten steam hesabı olarak almıştım uzun süre de oynadım. Ayrıca dediğinizi de yaptım ve oyuna girdiğimde hiç bir fark olmadı. Bu arada CPU kullanımı %30 larda sürünüyor onunla ilgisi olabilir mi?
Güç kaynağıyla ilgili sorun olabilir ancak emin değilim. Cpu kullanımı düşük kalıyor. Sorun sadece bu oyunda gerçekleşiyorsa dosya doğrulaması yapın. Çözüm olmuyorsa Rockstar Games'e ticket atın diyecem ancak robottan farksızlar 😅

Güç kaynağıyla ilgili sorun olabilir ancak emin değilim. Cpu kullanımı düşük kalıyor. Sorun sadece bu oyunda gerçekleşiyorsa dosya doğrulaması yapın. Çözüm olmuyorsa Rockstar Games'e ticket atın diyecem ancak robottan farksızlar 😅
Dosya doğrulaması yaptım fark yok onun dışında güç kaynağım 500w 80+ ve APU bir bilgisayarda en fazla ne kadar güç tüketimi yapılabilir ki? Yine de yardımınız için teşekkürler. Bu arada az önce dosya doğrulamasından sonra test için girdiğimde aşırı derecede kasma oldu ve ben de zar zor yeniden başlatmaya çalıştım bilgisayarı ve "yeniden başlat" a basınca "sistem başka biri tarafından hala kullanılıyor, yine de yeniden başlatmak ister misiniz?" diye bir soru çıktı. Acaba bilgisayarım hacklendi ve bu yüzden mi kasma başladı diye bir soru takıldı kafama.

Dosya doğrulaması yaptım fark yok onun dışında güç kaynağım 500w 80+ ve APU bir bilgisayarda en fazla ne kadar güç tüketimi yapılabilir ki? Yine de yardımınız için teşekkürler. Bu arada az önce dosya doğrulamasından sonra test için girdiğimde aşırı derecede kasma oldu ve ben de zar zor yeniden başlatmaya çalıştım bilgisayarı ve "yeniden başlat" a basınca "sistem başka biri tarafından hala kullanılıyor, yine de yeniden başlatmak ister misiniz?" diye bir soru çıktı. Acaba bilgisayarım hacklendi ve bu yüzden mi kasma başladı diye bir soru takıldı kafama.
Dosya doğrulaması bitmeden Pc'yi kapattığınız için böyle bir uyarı vermiş olabilir. Rescue disk ile virüs taraması yaptıysanız böyle bir şeye ihtimal vermiyorum. Pc'nizde aktif çalışan bir antivirüs mutlaka bulundurun. Wise Care 365 tarzı programla çöp dosyaları temizleyin. Yapılabilecek herşeyi yapmışsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı