Çözüldü RX 5500 XT Driver sorunu

• Konuyu başlatan kino
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 10B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
42
RX 5500 XT 8 GB ekran kartı kullanıyorum ve 1 haftadır 20.4.2 versiyonunu kullanıyordum. En son dün gece bilgisayarımı normal şekilde kapattım (herhangi bir yazılım yükleme, değişiklik vb. olmadan). Bu sabah açtığımda FPS inanılmaz düşüktü sanki Driver silinmiş gibi girdiğim ve denediğim her oyunda FPS %70 düşüktü. İlk önce Driver kendisini sildi zannettim ama AMD Software bir sorun göstermedi. Radeon yazılımını ve Driver'ı AMD cleanuputility ile kaldırıp baştan yükledim şu anda sorun çözüldü.

Daha önce hep NVIDIA ekran kartı kullanıyordum ve hiç böyle bir sorun yaşamadım yıllarca bu neden olmuş olabilir? Driver'ın bir şekilde çalışmadığını düşünmüyorum çünkü FPS Driver'sız halinden yüksekti.
Başka sorun yaşayanlar okursa diye ekliyorum.

Sorunun Windows Oyun Modu olduğunu öğrendim. Eğer AMD RX 5xxx modeli kullanıyorsanız oyun modunu kapatın böylece driver sorunu yaşanmayacaktır.

Son düzenleme:
Çözüm
@BarbDurden benim bu konumun üzerinden aylar geçti ama 5500 XT modelinde böyle sıkıntı yok. O eski sürücüde Windows Oyun Modu sorun veriyordu sonra düzeldi zaten.

Bir de güç kaynağı çöp kaliteyse besleme sıkıntısı olabiliyor. Onu da 550w 80+ Gold güç kaynağı ile çözdüm bitti. Bu modelde sürücü sorunu yok. 5600 XT ve 5700 XT'de olabilir bilemem onların zaten yongası farklı.
RX 5*** XT kullanıcısı olarak kendimce geçici bir çözüm buldum ve bu çözümü bulana kadar çoğu kişinin aklına gelebilecek her şeyi yaptım kısacası bahsetmek gerekirse sorun sizin bilgisayarınız ile ilgili değil sürücüde arkadaşlar. Çoğunuzun bildiği gibi Windows ara yüzündeyken ekran kartı kullanımı %0 ila %10 arası değişir ve genelde 3 ile 6 W güç çeker siz birden en yüksek grafik ayarlarında oyuna girince ise bu kullanım oranı birden %80lere %90lara fırlıyor ve aygıtın çektiği güçte aynı oranda birden fırlıyor ve Sürücü hata veriyor siyah ekran geliyor yeniden başlatıyor falan filan tabi ki bunun nedenini sürücü ile ekran kartının çektiği gücün alakasını bilemiyorum ben sadece kullanıcıyım ve gözlemlerim sonucu bu karara vardım bende oyun ara yüzündeyken grafik ayarlarını en düşüğe çekerek ekran kartının üstüne birden binen yükü hafiflettim ve grafik ayarlarını oyun içerisinde en yükseğe çıkardım ve hiç bir sıkıntı çıkmadı.

@BarbDurden benim bu konumun üzerinden aylar geçti ama 5500 XT modelinde böyle sıkıntı yok. O eski sürücüde Windows Oyun Modu sorun veriyordu sonra düzeldi zaten.

Bir de güç kaynağı çöp kaliteyse besleme sıkıntısı olabiliyor. Onu da 550w 80+ Gold güç kaynağı ile çözdüm bitti. Bu modelde sürücü sorunu yok. 5600 XT ve 5700 XT'de olabilir bilemem onların zaten yongası farklı.

Çözüm

Geri
Yukarı