Çözüldü RX 5600 XT Coil Whine ve Black mirror sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

FaLSe

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar selam. Yeni bir sistem topladım B450M S2H R5 3600 Sapphire Pulse RX 5600 XT 8x2 16 GB DDR4 CL16 3000MHz RAM. Ekran kartını OCCT ve FurMark ile 2 kere PSU'yu OCCT ile 1 kere test ettim. RAM'leri de Recep Baltaş'ın videosunda gösterdiği şekilde test ettim. Hiçbir parçada sıkıntı yok. Isı değerleri vs normal. Lakin bilgisayarı 3 4 açışta bir oyunlara girince siyah ekran alıyorum. Reset atınca düzeliyor ve kapatana kadar sıkıntı olmuyor. Tüm Driver'lar güncel. Oyunlarda herhangi bir FPS düşüşü drop falan yok. Bir de yük altına girince sinek vızıltısı gibi bir şey geliyor. Çok rahatsız etmiyor ama sistem yeni olduğu için moral bozucu. Sizce bu sıkıntı için garantiye yollamaya gerek var mı? Yeni bir güncelleme beklemeli miyim? Garantiye göndermektense (benim için bayağı uğraştırıcı olacak) böyle kullanmak mantıklı mı sizce? Teşekkürler.

7A57CCF7-F1FC-419F-93D5-EEA32F98F74C.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba, aynı sorun bende de var. Bir.
Gelişme var mı?

Bu genelde PSU'dan ya da RAM'den bazen de düzgün yüklenmemiş sürücüden oluyor. Ekran kartından bunun olduğu senaryolarda genelde kartta donanımsal sorun olması gerekiyor.

Öncelikle (5500XT 5600XT minimun 550-650W) (5700 5700XT 650-750W) olmak üzere minimum Single rail tier a ya da b sınıfı kaliteli 650W (5700XT için benim önerim 750W) civarı PSU kullanmanız RX 5000 serisinde yaşanan birçok sorunu çözmektedir. Ve kablo bağlantısını şemada ki gibi iki ayrı PCI-e kablosu kullanarak yapın.

d7Eb8p.jpg

Ekran kartının yanında gelen MSI Dragon Center, ASUS OC Tweak falan bunları kurmayın arkadaşlar.
Bazı arkadaşlar kartlarına undervolt yaparak daha sorunsuz çalışmasını sağlamış ama 1100MV veya 1150MV altına çok düşmeyin bu işten anlamıyorsanız. Mümkünse yapmayın.
Ramleriniz XMP modunda tam stabil olmayabilir CL değeri arttırarak ya da DRAM voltajı 1.38V yükselterek deneyin.
Bir de SSD kronik sorunları olabiliyor farklı diskte deneyin sistemi ve oyunu.
Ayrıca FreeSync ve gelişmiş senkranizasyon, Radeon anti lag üçünü birden kapalıda deneyin.
AMD sürücü ayarlarından Power limiti +30 yapar mısın? Veya + 20 oluyorsa maksimum 20 yapın. (PSU yetmediği bir senaryo yaşanma ihtimaline karşın bunu eksi değer girerek de deneyin)

ec632cc5fb9f30ae73a1cfd618aabadd.jpeg

Bazen de hdcp uyumu bazı monitörler de sorun olabiliyormuş onu da kapatmayı deneyebilirsiniz.

05e192a985694b0615ffe2d4938b5ffe.jpeg

Güvenli modda DDU ile eski sürücü silinip 20.4.2 WHQL kurun mutlaka.
Ve işlemcinizi ve RAM'lerinizi kesinlikle undervolt ya da OC yapmayın default ayarlarında çalışsın sadece PBO kapatabilirsiniz voltaj bir anda fazla yükselmesin istiyorsanız.

Not: Son zamanlarda çıkan BIOS güncellemesi ile bazı sorunlar oluştu gibi eğer BIOS güncellemesi sonrası başladıysa sıkıntılar BIOS'u geri döndürüp deneyin. Ve BIOS güncellemesinden sonra isterseniz anakart pili sökmek yöntemiyle isterseniz jumper reset yöntemiyle (bunu herkes bilmeyebilir) CMOS clear yapmak daha düzgün çalışmasını sağlar yeni yüklenen BIOS'un.

En son olarak bunu ben yükledim son sürüm GTA 5 ile gelen DirectX paketi bazı sorunları çözebiliyor güncelleyin.
Ve Visual C++ redistributable runtimes all-in-One.
MSI anakartların BIOS'unda Gaming Boost diye bir özellik olur mutlaka kapalı tutun. Ve Dragon Center kurmayın.

80adb31a5af5538f254d11b8dfeafa97 (1).jpeg

Bir de ses kartının en son sürücüsünü bulup güncelleyin derim o sürücüler de bazen çakışma yapıyor hatta USB'ye taktığın hiç tahmin etmediğin bir aygıt bile çakışma yapabiliyor.

Bir de bu konuyu inceleyin benzer sorunlar vardı PSU ile çözüldü ama bu seferde grafiksel bozulmalar çıktı kartta yani kartta bozukmuş sanırım garantiye gönderecekti son durumu bilmiyorum.

"1-oyunda iken hata vermeden oyundan atması.
2-Monitör no signal deyip ekranın kararması.
3-Hiçbir hata uyarı vermeden öylece siyah ekran olup kalması.
4-Ara ara ekran anlık siyah olup hemen düzelmesi.
5-Bazen oyunu aşağıya aldığımda mouse sanki 1 FPS oluyor. Aşırı ağırlaşıyor.
6-Ara ara oyunda iken PC'nin reset atması.
7-Iki kere mavi ekran verdi. Hata olarak * video TDR failure* yazıyordu.
8-En uyuz olduğum ise yine oyunda önce PC donuyor ekran kararıyor ve hoparlörlerden kulak tırmalayıcı ses ile öyle kalıp reset atıyor."

Son olarak sadece kablo bazlı görüntü gitmesi yaşanabiliyor. 5. dakikadan izleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geçmiş olsun.
Merhaba, aynı sorun bende de var. Bir.
Gelişme var mı?

Bu genelde PSU'dan ya da RAM'den bazen de düzgün yüklenmemiş sürücüden oluyor. Ekran kartından bunun olduğu senaryolarda genelde kartta donanımsal sorun olması gerekiyor.

Öncelikle (5500XT 5600XT minimun 550-650W) (5700 5700XT 650-750W) olmak üzere minimum Single rail tier a ya da b sınıfı kaliteli 650W (5700XT için benim önerim 750W) civarı PSU kullanmanız RX 5000 serisinde yaşanan birçok sorunu çözmektedir. Ve kablo bağlantısını şemada ki gibi iki ayrı PCI-e kablosu kullanarak yapın.

d7Eb8p.jpg

Ekran kartının yanında gelen MSI Dragon Center, ASUS OC Tweak falan bunları kurmayın arkadaşlar.
Bazı arkadaşlar kartlarına undervolt yaparak daha sorunsuz çalışmasını sağlamış ama 1100MV veya 1150MV altına çok düşmeyin bu işten anlamıyorsanız. Mümkünse yapmayın.
Ramleriniz XMP modunda tam stabil olmayabilir CL değeri arttırarak ya da DRAM voltajı 1.38V yükselterek deneyin.
Ayrıca FreeSync ve gelişmiş senkranizasyon, Radeon anti lag üçünü birden kapalıda deneyin.
AMD sürücü ayarlarından Power limiti +30 yapar mısın? Veya + 20 oluyorsa maksimum 20 yapın. (PSU yetmediği bir senaryo yaşanma ihtimaline karşın bunu eksi değer girerek de deneyin)

ec632cc5fb9f30ae73a1cfd618aabadd.jpeg

Bazen de hdcp uyumu bazı monitörler de sorun olabiliyormuş onu da kapatmayı deneyebilirsiniz.

05e192a985694b0615ffe2d4938b5ffe.jpeg

Ve işlemcinizi ve RAM'lerinizi kesinlikle undervolt ya da OC yapmayın default ayarlarında çalışsın sadece PBO kapatabilirsiniz voltaj bir anda fazla yükselmesin istiyorsanız.

Not: Son zamanlarda çıkan BIOS güncellemesi ile bazı sorunlar oluştu gibi eğer BIOS güncellemesi sonrası başladıysa sıkıntılar BIOS'u geri döndürüp deneyin. Ve BIOS güncellemesinden sonra isterseniz anakart pili sökmek yöntemiyle isterseniz jumper reset yöntemiyle (bunu herkes bilmeyebilir) CMOS clear yapmak daha düzgün çalışmasını sağlar yeni yüklenen BIOS'un.

En son olarak bunu ben yükledim son sürüm GTA 5 ile gelen DirectX paketi bazı sorunları çözebiliyor güncelleyin.
MSI anakartların BIOS'unda Gaming Boost diye bir özellik olur mutlaka kapalı tutun. Ve Dragon Center kurmayın.

80adb31a5af5538f254d11b8dfeafa97 (1).jpeg

Bir de ses kartının en son sürücüsünü bulup güncelleyin derim o sürücüler de bazen çakışma yapıyor hatta USB'ye taktığın hiç tahmin etmediğin bir aygıt bile çakışma yapabiliyor.

Bir de bu konuyu inceleyin benzer sorunlar vardı PSU ile çözüldü ama bu seferde grafiksel bozulmalar çıktı kartta yani kartta bozukmuş sanırım garantiye gönderecekti son durumu bilmiyorum.

8-En uyuz olduğum ise yine oyunda önce PC donuyor ekran kararıyor ve hoparlörlerden kulak tırmalayıcı ses ile öyle kalıp reset atıyor."

Son olarak sadece kablo bazlı görüntü gitmesi yaşanabiliyor. 5. dakikadan izleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Geçmiş olsun.

Çözüm
Sorun bitmişti lakin bu aralar yine tekrar etmeye başladı. Oyundayken 2 saniyelik bir ekran kararması oluyor ve geri geliyor. 30 40 dakikada bir oluyor.

Uzun bir mesaj yazdım incelemenizi öneririm.

Hocam 5 aydır dediklerinizin hepsini ve daha fazlasını denedim. En stabil halde kullanıyordum fakat yeniden başladı sorun. En yeni WHQL sürümü gelmezse rahat etmeyeceğiz anlaşılan.

Eki Görüntüle 662138

Eki Görüntüle 662136

Eki Görüntüle 662137

Eki Görüntüle 662135

Geçmiş olsun.

Dostum çok güzel detaylı yazmışsın. Emeğine sağlık. Bu dediklerin Coil Whine için de geçerli mi?

Çözüldü mü? Yanlışlıkla mı bastınız? Geçmiş olsun. Çözüldüyse hangisi işe yaradı acaba?

Yukarıdaki arkadaşımız uğraşınızı beğenmiş bende beğendim. Hepsi aynı şekilde çözüm olmasa da farklı şekilde her biri çözüm olacaktır. Emeğiniz için hak ettiğinizi düşündüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı