Çözüldü Ryzen 5 3600 CPB kapatınca mavi ekran

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

XintrA

Hectopat
Yer
Nederland/Amsterdam
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Hoş geldiniz arkadaşlar, hemen konuya girmek istiyorum, CPB açıkken malûm biraz fazla ısınıyor. Bende buna karşın CPB'yi kapattım, ve sonuç olarak 6 saat kullanıp PC'yi kapattıktan sonra tekrar açtığımda mavi ekran hatası aldım. Windows'u bile göremedim. Bende BIOS'u sıfırlayarak eski haline döndererek sorunu çözdüm. Bu arada yakın zamanda sıvı soğutucu alacağım. Sizce soğutucu aldığım zamanda bu sorun devam eder mi? Ya da sorun sıcaklıkla mı alakalı? Yardımlarınızı bekliyorum. Bu arada RAM ve anakart garantiye gitmeden önce de böyleydi. Garantiye gönderip tamir ve değişiklik yaptıktan sonra da aynı sorun oldu. Anakart veya RAM'le bir alakası olabilir mi?

İşlemci: Ryzen 5 3600 stok soğutucu (yakın zamanda ML240L V2 sıvı soğutucuya geçiş yapacağım.)
Anakart: ASUS TUF B450 PRO GAMING.
RAM: G.Skill Ripjaws V 3600MHz CL18.
Kasa: Corsair SPEC-04 (yakın zamanda Airhawk Duo RGB kasaya. Geçiş yapacağım.)
PSU: High Power 750W 80+

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Az önce Gigabyte B550 modellerine bakıyordum tam olarak. Sanırım en uygunu bu anakart markası. MSI'da çok iyi ayrıca. ASUS TUF ben de pek beğenmedim. Sorun büyük ihtimal anakart kaynaklı olabiliyor bu gibi durumlarda. ASUS servisinin iyi olmadığını da biliyorum.

Zamanında MSI B350M PRO-VDH anakartı kullanmıştım, inanki TUF Pro Gaming'ten stabilite ve performans açısından çok daha iyiydi. Bu anakartı alırken B450 anakartlar hakkında pek bir şey bilmiyordum. Vatan'daki elemana en iyi B450 anakart hangisi diye sorarak çok büyük bir hata yaptığımı aldıktan sonra fark ettim. Yapacak bir şey yok maalesef böyle hatalardan ders çıkarmaya bakmalıyım. En önemlisi de sizin gibi anakart almak isteyenlerin aynı hataya düşmemesi.
Az önce Gigabyte B550 modellerine bakıyordum tam olarak. Sanırım en uygunu bu anakart markası. MSI'da çok iyi ayrıca. ASUS TUF ben de pek beğenmedim. Sorun büyük ihtimal anakart kaynaklı olabiliyor bu gibi durumlarda. ASUS servisinin iyi olmadığını da biliyorum.

Zamanında MSI B350M PRO-VDH anakartı kullanmıştım, inanki TUF Pro Gaming'ten stabilite ve performans açısından çok daha iyiydi. Bu anakartı alırken B450 anakartlar hakkında pek bir şey bilmiyordum. Vatan'daki elemana en iyi B450 anakart hangisi diye sorarak çok büyük bir hata yaptığımı aldıktan sonra fark ettim. Yapacak bir şey yok maalesef böyle hatalardan ders çıkarmaya bakmalıyım. En önemlisi de sizin gibi anakart almak isteyenlerin aynı hataya düşmemesi.

Çözüm
Benim sorunumun bir kısmı ekran kartımla ilgiliymiş(RX590).WattMan sorunu yüzünden oluyormuş. Ama dediğiniz gibi anakartında etkisi büyük. Sanırım tek çare anakartı değiştirmek. Sebebi ise yaklaşık olarak 4 ay önce anakartımı garantiye gönderip 160TL ücret alındıktan sonra "değiştirildi" denilen yerlerin hiçbir değişime uğramaması. ASUS'un teknik servisi ve TUF serisi berbat. Ben ileride yeni bir anakart alacak olursam MSI veya Gigabyte markalarından bir B550 anakart alırım. Sende almayı düşünüyorsan tavsiye ederim.
Son olarak şunu da söylemek istiyorum. Anakartımızın C-State ayarını OFF yapmak overclock'lu sistemleri daha stabil hale getirdiğini okudum. Doğrumu bilmiyorum ama mavi ekran çıkarma olasılığıda minimuma indirmiş olabilir... %100 doğruluğundan emin değilim.

Geri
Yukarı